Polsko posiluje armádu v pohraničí. Tamní lidé si stěžují na pokles příjmů z turismu i dopady na přírodu

3 minuty
Události: Militarizace polského pohraničí
Zdroj: ČT24

Polsko kvůli bezpečnosti posiluje armádu v pohraničí, místním podnikatelům se to ale nelíbí. Část žoldnéřů Wagnerovy skupiny zatím zůstává na území Běloruska, proto Polsko reaguje. Jenže klesají příjmy z turistického ruchu.

Majitel Wagnerovy skupiny Sergej Prigožin se sice aktuálně přihlásil k novým aktivitám v subsaharské Africe, jenže jeho žoldněři stále zůstávají v Bělorusku, kde cvičí místní vojáky. A to má důsledky pro Polsko.

Do Bělověže v polském pohraničí dřívě přijížděly desetitisíce turistů, třeba za výlety na kole uprostřed unikátní rezervace, ve které jako na jednom z posledních míst v Evropě žijí zubři. Dobré časy jsou ale pryč.

„Jsou dvě hodiny odpoledne a normálně bychom měli pravděpodobně plno tak, že by nebylo místo k sezení. Lidé by čekali ve frontě,“ popisuje majitel restaurace a půjčovný kol v Bělověži Slawomir Dron. Místo toho je spousta stolů volných.

Počet zákazníků klesl údajně až o dvě třetiny

Podnikatelé nyní strádají ve městě, které v minulých letech zažilo prudký rozvoj turismu. „V porovnání s předchozími lety je dnes tak o čtyřicet procent méně turistů,“ říká stánkařka Tamara Olesizuková. Jiní hovoří o poklesu počtu zákazníků až o dvě třetiny.

Místní tvrdí, že důvodem, proč z Bělověže mizí turisté, je vyhrocená rétorika vlády. Do oblasti posílá další a další vojáky. Varuje před nelegální migrací i wagnerovci. To podle místních odrazuje turisty.

První jednotky vláda vyslala v létě 2021, kdy začal běloruský režim posílat na hranice migranty. Násobky do oblasti míří teď. Na hranicích bude přes deset tisíc vojáků.

„Teď je situace ještě horší, máme informace, že sto příslušníků Wagnerovy skupiny se přesunulo k Suwalskému průsmyku a našim hranicím,“ uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki.

Podle místních přítomnost polského vojska stejně nepomáhá, protože 1. srpna nad městem kroužily vrtulníky běloruské armády. Jako první je vyfotila manželka lesníka a ekologa Rafala Kowalczyka. „Ani my obyvatelé se kvůli přítomnosti vojska necítíme dobře, turisté samozřejmě také,“ dodal.

Kromě toho si profesor ekologie zabývající se okolními pralesy zapsanými na seznamu UNESCO stěžuje na cesty poničené těžkou technikou, poškozenou přírodu i množství přejeté zvěře.

Konzervativní vláda má v Bělověži a okolí dva měsíce před parlamentními volbami výrazně menší podporu než jinde na východě Polska. V průzkumech vede opozice, která slibuje „polidštění režimu na hranicích“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 31 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 45 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 8 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 12 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...