Evropský soud pro lidská práva v pondělí uvedl, že Polsko musí rychle jednat, aby vyřešilo problémy kolem Zemské soudcovské rady (KRS). Podle soudu byla porušena práva dvou polských soudců, kteří se ucházeli o pracovní místo, ale nezískali doporučení od KRS. Rozsudek zpochybňuje nezávislost polského soudnictví, uvedla agentura Reuters.
Polsko musí zaplatit odškodné dvěma soudcům, rozhodl tribunál ve Štrasburku
Evropský soud pro lidská práva v rozsudku kritizoval KRS, převážně zvolenou parlamentem ovládanou vládní stranou, která rozhoduje o ustavení soudců v Polsku.
Soudkyně Monika Dolińská-Ficeková a soudce Artur Ozimek si ve Štrasburku stěžovali poté, co jim v Polsku zamítli jejich žádosti o zaměstnání. Oba uvedli, že soudcovská rada i disciplinární komora a komora pro mimořádnou kontrolu a veřejné záležitosti nejvyššího soudu, které projednávaly jejich odvolání, nebyly nezávislé a nestranné. Obě komory se totiž skládaly ze soudců, které doporučila právě KRS.
Soud rozhodl, že Polsko musí každému soudci zaplatit odškodné ve výši 15 tisíc eur (378 tisíc korun). Podle Evropského soudu pro lidská práva je „ze strany polského státu vyžadována rychlá náprava v zájmu právního státu a nezávislosti soudnictví“. Soud rovněž uvedl, že komora pro mimořádnou kontrolu a veřejné záležitosti nejvyššího soudu není „nezávislý a nestranný soud zřízený zákonem“.
Polsko dostalo pokutu i od Komise
„Evropský soud pro lidská práva vydal další rozsudek, ve kterém napadá Zemskou soudcovskou radu na základě bizarního principu, že existují státy s vyspělými demokraciemi, jako je Německo, které může mít extrémně politické způsoby výběru soudců, a státy jako Polsko, které potřebují opatrovnictví,“ reagoval na verdikt na Twitteru náměstek ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta.
Verdikt soudu, který ale není institucí EU, souvisí se širší pří o polskou justiční reformu, jejíž části podle názoru Evropské komise ohrožují nezávislost soudnictví v zemi. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost tvrdí, že její soudní reformy jsou nutné, aby se systém zbavil zbytků komunismu.
Soudní dvůr Evropské unie na konci října udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně za to, že nepozastavilo činnost disciplinární komory nejvyššího soudu trestající soudce.
Nejvyšší soudní instance EU v červenci konstatovala, že disciplinární komora, která rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, jejich trestním stíhání a případném uvalení vazby, není v souladu s unijním právem. Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí.
Evropská komise však v září doplnila, že komora nadále pokračuje v projednávání dříve zahájených případů. Pokutu by země měla platit až do doby, kdy se zcela podřídí příkazu soudu a sporný orgán přestane fungovat.