Polské síly na hranici odrazily nápor běženců, Bělorusové podle Varšavy ničí plot

3 minuty
Události: Zásah proti migrantům na hranicích Polska
Zdroj: ČT24

Migranti na běloruské straně hraničního přechodu Bruzhi-Kuźnica v úterý dopoledne zaútočili kamením na polské síly střežící hranici, Poláci proti nim použili vodní dělo a slzný plyn. Informovaly o tom polské ministerstvo obrany a pohraniční stráž. Varšava obvinila běloruské vojáky z ničení hraničního plotu, aby migrantům usnadnili pronikání do Polska.

Při úterním útoku migrantů na přechodu Bruzhi-Kuźnica byl těžce zraněn jeden polský policista. Po zásahu kamenem byl s pravděpodobnou frakturou lebky převezen do nemocnice. Je vážně zraněn, ale není v ohrožení života, uvedla polská policie. Později upřesnila, že dohromady bylo zraněno sedm jejích příslušníků.

„Naši vojáci a příslušníci zvládli své úkoly skvěle. První vlna útoků na hranici byla zastavena,“ zhodnotila obranu proti migrantům polská pohraniční stráž.

Odpoledne se migranti začali vracet do původního tábora na okraji lesa, pár set metrů jižně od přechodu. Polští představitelé však zůstávají obezřetní. „Bereme v úvahu i pesimistické varianty. To znamená, že ten konflikt může pokračovat i v nejbližších měsících,“ řekl mluvčí polské vlády Piotr Müller.

Podle policejních odhadů je na polsko-běloruských hranicích asi dva tisíce migrantů, na polské strážce hranice jich zaútočila asi stovka z nich, píše agentura AP. Mezi migranty jsou běloruští důstojníci v civilu, uvedla mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská na tiskové konferenci. Polské síly na hranicích jsou podle ní vybaveny zbraněmi s ostrou municí.

Pokud to bude nutné, jsme připraveni tyto zbraně (s ostrou municí) použít, ale udělali bychom to jen neradi.
Anna Michalská
mluvčí polské pohraniční stráže

Varšava také viní Minsk, že vybavil migranty zábleskovými granáty, které vydávají nepříjemný zvuk a ostré světlo.

Ověřování pravdivosti informací z místa je přinejmenším problematické kvůli omezenému přístupu pro média. Podle CNN kolují u hranic už dva dny zvěsti, že Polsko otevře humanitární koridor. Polsko ovšem tuto informaci popřelo.

Na bezútěšnost situace běženců poukázala v úterý komisařka pro lidská práva Rady Evropy Dunja Mijatovičová poté, co navštívila centrum pomoci migrantům v Polsku blízko hranic. „Musíme najít způsob, jak snížit napětí, aby se pozornost upřela k ukončení utrpení,“ podtrhla podle Reuters komisařka a vyzvala úřady, aby nebránily humanitárním organizacím a médiím v přístupu do oblasti.

Polsko: Bělorusové ničí hraniční plot

V úterý ráno polská pohraniční stráž sdělila, že v pondělí zmařila celkem 224 pokusů o překročení hranice z Běloruska do Polska. Stočlenná skupina se prý o průnik do země pokusila v úseku hranice u obce Dubicze Cierkewne. Z Polska bylo podle úřadů vykázáno dalších 29 cizinců.

V noci na úterý panoval na přechodu a v jeho okolí klid. Polské ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že příslušníci běloruských bezpečnostních sil pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení, aby jím mohli proniknout migranti.

Tvrzení doložilo na Twitteru záznamem, na němž je vidět osobu v uniformě stříhající plot s ostnatým drátem.

Kaczyński: Lukašenko je nepředvídatelný protivník

Šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, považovaný za nejmocnějšího polského politika, rozhlasové stanici Radio 24 řekl, že ačkoli země už čelí „hybridní válce“, válka se zbraněmi v této chvíli spíše není na obzoru. „Používám slovo spíše, protože máme co do činění s nepředvídatelným protivníkem, mluvím o Lukašenkovi. Ale nezdá se mi, že by si mohl troufnout na něco, co by bylo něco víc než dosud.“

Autoritářský běloruský vůdce Lukašenko, viněný ze záměrného vyvolání migrační krize, prohlásil, že chce zabránit tomu, aby se situace zvrhla v konfrontaci se sousedními státy. „Hlavní věcí nyní je bránit naši zemi, naše lidi a vyhýbat se střetům,“ řekl podle vládní agentury BelTA. Podivoval se přitom nad tím, proč Poláci svou hranici tak střeží. „Nechápu, proč se nasazují letadla, vrtulníky a tanky proti uprchlíkům.“

Lukašenko rovněž sdělil, že chce o migrační krizi znovu mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. S Merkelovou Lukašenko telefonicky hovořil už v pondělí.

Polsko, Litva a Lotyšsko i EU viní Lukašenka, že láká migranty do své země a pak je posílá k unijním hranicím, čímž se mstí za unijní sankce uvalené na jeho režim kvůli porušování lidských práv.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury TASS novinářům sdělil, že polská pohraniční stráž porušila mezinárodní humanitární právo, když proti migrantům použila slzný plyn a vodní dělo. Zopakoval rovněž dřívější pozici Moskvy, že Rusko nemá se současnou migrační krizí nic do činění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V Miami na konferenci FII Priority podporované Saúdskou Arábií prohlásil, že kdyby chtěl, mohl Zelenskyj přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly.
05:54Aktualizovánopřed 2 mminutami

Začal soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu začal trestní proces s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury za to, že se v prosinci pokusil zavést stanné právo. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti nebo doživotní vězení.
před 1 hhodinou

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 2 hhodinami

CDU/CSU se vrátila ke konzervativním kořenům, Levice posiluje u mladých voličů

Konzervativní strana CDU/CSU vede průzkumy před německými předčasnými volbami. Její předseda Friedrich Merz vyloučil vládu s pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která má podle odhadů druhou nejvyšší podporu voličů. V průzkumech posiluje postkomunistická strana Levice, sbírá hlasy mladých voličů. Zároveň se může stát, že se do Spolkového sněmu nakonec nedostane Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW).
před 2 hhodinami

Paříž hostila druhou schůzku o Ukrajině. Evropa musí být silnější, shrnul Fiala

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na středu do Paříže další jednání o Ukrajině a evropské bezpečnosti. Oproti pondělní schůzce tentokrát pozval i další země z Evropské unie a NATO, mimo jiné Českou republiku, pobaltské a skandinávské státy či Kanadu. Za Česko se přes videohovor zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Pokud máme být bráni vážně, musíme být silnější ekonomicky i vojensky, zmínil.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Člověk musí žít.“ Sílu i bolest partnerů ve válce ukázal dokument Tři roky lásky

I těžký osud může mít dobrý konec. To je poselství reportážního dokumentu zpravodajky Ilony Zasidkovyčové a kameramana Vojtěcha Höniga o mileneckých vztazích ve válce, který vznikl ke třem letům od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Válka v bránící se zemi navýšila počet sňatků, rozvodů i soužití s partnerem po amputaci. Na příbězích pěti párů z bojiště a mimo něj snímek s názvem Tři roky lásky ukazuje ukrajinské odhodlání, ale i smutek ze ztráty a smíření.
před 10 hhodinami

Tisíce Libanonců se vrací do míst válečné zkázy

Libanonská vláda protestuje proti přítomnosti izraelské armády na jejím území poblíž společné hranice. Jeruzalém totiž i přes úterní vypršení prodloužené lhůty na úplné stažení ponechal vojáky na pěti opevněných místech, aby dle svých slov ochránil před teroristickým hnutím Hizballáh sever Izraele. Mezitím se tisíce Libanonců vracejí do míst zkázy – jedním ze symbolů destrukce poslední války Izraele s Hizballáhem je vesnice Kfarkela ležící na hranici se Židovským státem. Z obou stran hranice uprchlo až milion a půl lidí, z čehož většina byli právě Libanonci.
před 10 hhodinami

Trump zesiluje kritiku Ukrajiny

Prezident USA Donald Trump nepravdivě naznačuje, že za ruskou agresi na Ukrajině může Kyjev, upozorňují americká média. Trump v úterý vyostřil svou kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu jej také označil za „diktátora bez voleb, který odvedl hroznou práci“. Konání voleb na Ukrajině ale nyní neumožňuje válečný stav kvůli ruské invazi. Zelenskyj prohlásil, že Trump žije v dezinformačním prostoru.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...