Po protestech v Jerevanu policie zatkla deset vůdců arménské opozice

Deset předáků arménské opozice zadržely úřady po středečních protestech v Jerevanu, oznámila agentura AFP. Lidé v arménské metropoli protestovali proti mírové dohodě, která zpečetila faktické ázerbájdžánské vítězství v déle než měsíc trvajících bojích s arménskými silami o Náhorní Karabach.

Opoziční činitelé podle prokuratury čelí podezřením z nezákonné organizace masových násilných nepokojů, z veřejných výzev k uchopení moci a z porušení restrikcí zavedených v rámci válečného stavu. Podle ruské agentury RIA Novosti jim hrozí až pět let vězení.

Zpravodaj ČT v Turecku Václav Černohorský, který je momentálně v Baku, vysvětlil, že arménské opoziční subjekty, které požadují politickou odpovědnost premiéra Nikola Pašinjana, by měly ve čtvrtek zveřejnit plán dalšího postupu. Premiér ale stále sedí pevně v čele země.

„Včera došlo k jedné věci – opoziční strany řekly, že na požadavky demonstrantů přistoupí a vyvolají v parlamentu debatu k případné rezignaci premiéra. Ta debata ale vůbec nezačala, protože parlament nebyl usnášeníschopný – neukázali se v něm členové té nejsilnější frakce, to znamená strany samotného premiéra. Ten má za svými zády i armádu a vedení samozvaného Náhorního Karabachu,“ řekl Černohorský.

10 minut
Studio ČT24: Václav Černohorský k situaci v Náhorním Karabachu
Zdroj: ČT24

Dohodu uzavřel arménský premiér Nikol Pašinjan spolu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v noci z 9. na 10. listopadu. Zatímco v Baku vypukly spontánní oslavy, v Jerevanu odpůrci dohody vtrhli do sídla parlamentu a na úřad vlády, kde zpustošili premiérovu kancelář.

Opozice pokládá dohodu za zradu a požaduje premiérovo odstoupení. Pašinjan se hájí, že dohodu o ukončení bojů o horskou enklávu, kterou po čtvrt století ovládali tamní arménští separatisté, si vynutila situace na bojišti a že tak podařilo uchránit to, o co by Arméni v Karabachu jinak přišli.

Mezi zatčenými je bývalý šéf tajné služby Artur Vanecjan, který vede stranu Vlast, vůdce strany Vzkvétající Arménie Gagik Carukjan, vůdce strany Národní bezpečnost Garnik Isaguljan, politolog Suren Surenjanc, představitelé nacionalistické Arménské revoluční federace Dašnakcutjun, dva bývalí místopředsedové parlamentu či zakladatel strany Jednotná Arménie Artur Kazinjan.

Návrat domů?

Lídr Náhorního Karabachu dle Černohorského slíbil, že na opravách infrastruktury oblasti, která byla poničena válkou, začnou okamžitě pracovat. Chtějí docílit toho, aby se lidé, kteří kvůli konfliktu utekli, mohli co nejdříve vrátit domů. Otázkou však je, zda se lidé za těchto podmínek budou vůbec chtít vrátit.

„Možná se vrátí do Stěpanakertu, který stále ovládají Arméni a podle dohody ho dále ovládat mají. Je tu ale například město Šuša, který nyní nově ovládají ázerbájdžánské síly, a když se podíváme na historii tohoto konfliktu, tak je velmi těžko představitelné, že by se tam arménské obyvatelstvo vrátilo,“ shrnul zpravodaj.

Na místě se rozmisťují ruští vojáci, turečtí ne

V regionu se od čtvrtka rozmísťují ruské hlídky, které budou dohlížet na dodržování příměří. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podtrhl, že v Náhorním Karabachu budou zatím pouze příslušníci ruské armády a spolupráce s Tureckem, o níž se hovoří, se omezí na vytvoření společného monitorovacího centra, které bude na ázerbájdžánském území.

„Žádné mírové jednotky z Turecka se do Náhorního Karabachu posílat nebudou,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci. „Hranice, v nichž se budou pohybovat turečtí pozorovatelé, budou určeny při vytvoření rusko-tureckého monitorovacího centra, jehož poloha bude ještě dohodnuta, nicméně se bude nacházet na území Ázerbájdžánu v části, která není poblíž Karabachu,“ uvedl ministr.

Ruské hlídky mají být rozmístěny podél bývalé frontové linie, tedy východní hranice karabašské enklávy a podél přilehlého Lačinského koridoru, který spojuje Náhorní Karabach s Arménií. Ruský kontingent v Náhorním Karabachu má čítat 1960 vojáků, 90 obrněných transportérů a stovky kusů další vojenské techniky.

V úterý ruské ministerstvo obrany informovalo, že do náhorního Karabachu se už vydalo deset vojenských letounů Il-76 s vojáky a transportéry 15. samostatné motostřelecké brigády. Podle dnešních informací bylo do Arménie dopraveno také osm armádních vrtulníků Mi-8 a bitevních vrtulníků Mi-24 ruských vzdušných sil. Server Gazeta.ru píše, že na místě je už přes čtyři sta ruských vojáků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 2 mminutami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 3 mminutami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
06:21Aktualizovánopřed 7 mminutami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
10:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 2 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 5 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...