Peking se připravuje na invazi, uvedl Tchaj-wan a spustil manévry

7 minut
Zpravodajka ČT Šámalová: Čína se snaží změnit status quo v Tchajwanském průlivu
Zdroj: ČT24

Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl šéf tchajwanské diplomacie Joseph Wu. Čína podle něj hledala záminky pro zahájení manévrů a jedním z nich byla návštěva šéfky Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové. Plánované armádní cvičení v úterý ráno spustil také Tchaj-wan. Jeho ministerstvo obrany oznámilo, že dělící linii v Tchajwanském průlivu v úterý překročilo šestnáct čínských bojových letadel.

Peking zahájil vojenské manévry bezprecedentního rozsahu v okolí Tchaj-wanu minulý čtvrtek bezprostředně poté, co Pelosiová ostrov navštívila navzdory čínské kritice. Americká politička svou cestu na Tchaj-wan nyní označila za „naprosto užitečnou“ a uvedla, že Spojené státy nemohou dovolit Číně, aby izolovala samosprávný ostrov. „Nebudou přece říkat, kdo může jet na Tchaj-wan,“ řekla Pelosiová podle Reuters v rozhovoru pro americkou televizi NBC.

Podle tchajwanské diplomacie byly manévry dlouho připravené a návštěva americké političky vytvořila jen záminku pro jejich spuštění. Peking by podle Wua nebyl schopen v tak krátkém čase připravit bezpilotní letouny, kyberútoky a dezinformační kampaně. 

„Skutečným záměrem Číny je změnit status quo v Tchajwanském průlivu a v celém regionu,“ dodal šéf tchajwanské diplomacie, podle kterého manévry čínské armády pokračují i v úterý. 

Jak upozornila zpravodajka ČT v jihovýchodní Asii Barbora Šámalová, Tchajwanská úžina je velmi důležitou námořní komunikací, kterou proplouvá padesát procent světové kontejnerové dopravy.

Okolo středové oblasti 180 kilometrů širokého průlivu se podle zdroje agentury Reuters drželo ráno okolo dvaceti plavidel čínského a tchajwanského námořnictva. Několik čínských lodí také podniklo misi u východního pobřeží ostrova. Podle pozdějšího prohlášení tchajwanského ministerstva obrany středovou linii přeletělo 16 čínských stíhaček.

„Čína provádí vojenské cvičení a nácvik raketových útoků velkého rozsahu. Ve snaze oslabit morálku tchajwanské veřejnosti také podniká kybernetické útoky, ekonomický nátlak a šíří dezinformace. Po ukončení manévrů může Čína ve snaze změnit status quo v Tchajwanském průlivu uskutečňovat podobné akce rutinně,“ sdělil Wu.

Čínský zástupce pro otázky Tchaj-wanu k tomu řekl, že Wu patří k „zatvrzelým“ zastáncům nezávislosti Tchaj-wanu. Jeho výroky podle něj „zamlžují fakta a jsou nepravdivé“.

Manévry zahájil i Tchaj-wan

Agentura AFP dříve oznámila, že tchajwanské ozbrojené síly v úterý brzy ráno spustily vlastní cvičení, které simulovalo obranu ostrova před čínskou invazí. Manévry, které byly podle zástupce armády plánované a nejsou odpovědí na současné zvýšení napětí, zahrnovaly dělostřeleckou ostrou palbu. Druhé kolo s nasazením několika stovek vojáků a čtyřiceti houfnic plánuje tchajwanská armáda na čtvrtek.

„Tchajwanská armáda je v pohotovosti, musí zdokonalovat svůj výcvik. I když pochopitelně bez pomoci a podpory USA a dalších spojenců v regionu by proti mnohem větší čínské armádě nemohla uspět,“ dodává Šámalová.

Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Zpravodajka připomněla, že Čína by invazí na Tchaj-wan poškodila své ekonomické zájmy a riskovala by další zhoršení vztahů s USA a Evropskou unií. „Na druhou stranu ale někteří odborníci říkají, že (čínský prezident) Si Ťin-pching bude muset vyslyšet výzvy čínských nacionalistů a bude muset něco udělat, aby si zachoval tvář. Jakmile na podzim vstoupí do třetího funkčního období, mohl by dát příkaz k invazi na některé malé ostrůvky, které patří Tchaj-wanu a jsou blízko k čínské pevnině,“ dodala Šámalová.

Obavy z vojenského střetu vzrostly, když Čína minulý týden vypálila rakety, které vůbec poprvé přeletěly hlavní tchajwanský ostrov. Pět čínských balistických raket také dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 4 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 4 hhodinami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 4 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...