Pandí diplomacie mezi Čínou a USA končí. Šelmy odletěly první třídou ve výběhu

3 minuty
Události: Konec pandí diplomacie mezi Čínou a USA
Zdroj: ČT24

Éra čínské pandí diplomacie se Spojenými státy končí. Trojice šelem z washingtonské zoo se přestěhovala zpět do Číny. O měsíc dříve, než se očekávalo, a jen pár dnů před setkáním prezidentů obou zemí. Skončila desetiletá nájemní smlouva s čínskou vládou, která byla už jednou prodloužená. Spojené státy a Čína spolupracují na chovu a ochraně ohroženého druhu od 70. let.

Diplomatická mise Tien-Tiena, Mej Xiang a jejich mláděte končí se smlouvou o pronájmu. Vlast je povolává zpět. „Je to okamžik smutku, ale také okamžik radosti, protože slavíme úspěch nejdéle trvajícího programu ochrany jediného druhu na světě,“ poznamenala ředitelka Smithsonian's National Zoo and Conservation Biology Institute Brandie Smithová.

Ani leckteré celebrity se netěší takové pozornosti. Nástup do pandího expresu přenášely televize živě, devatenáctihodinový let trojici pand zpříjemnila cukrová třtina, ovoce či sušenky z listí. „S letenkou v první třídě se pandy mohou pohybovat po výběhu, jíst bambus a hrát si s hračkami,“ popsala viceprezidentka FedExu Gina Adamsová.

Na sociálních sítích se Číňané radují. Podle některých byli medvědi v cizině moc dlouho a na stanici v Čcheng-tu, která se rozmnožováním a ochranou zabývá, o ně bude postaráno lépe. „Vítáme rodinu Mej Siang. Pandy velké jsou vzácná a ohrožená zvířata, která milují lidé na celém světě, a jsou posly přátelství pro kulturní výměnu mezi Čínou a USA,“ okomentoval přesun mluvčí čínské diplomacie Wang Wenbin.

Chundelatá diplomacie

Pro Američany to bylo smutné loučení. Pár byl ve Washingtonu přes dvacet let a vyrostla s ním jedna generace. První pandu dostala washingtonská zoo po historické návštěvě amerického prezidenta Richarda Nixona v Pekingu v roce 1972.

Už před časem Čína stáhla pandí diplomaty ze San Diega a Memphisu a pracuje na návratu i těch posledních v Atlantě. Peking nikdy jasně neřekl, proč smlouvy neprodloužil, ale čínsko-americké vztahy nezažívají právě nejlepší časy. Za pár dní se v San Franciscu sejdou prezidenti obou zemí a výsledek může mít vliv i na pandy.

Čína je pronajímá zemím, s nimiž má přátelské vztahy. Ty tak přispívají na nástroj, kterým Peking prosazuje takzvanou měkkou sílu v diplomacii. Pár pand vyjde zhruba na pětadvacet milionů korun ročně. Pro některé zoologické zahrady je to moc – například Finsko je možná bude muset vrátit předčasně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 5 mminutami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 59 mminutami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 2 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 4 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...