Pandemie ve světě: Bavorsko zpřísňuje pravidla pro pendlery, Slovensko zavede karanténu pro cestující ze zahraničí

Bavorské příhraniční okresy Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab od čtvrtka zpřísňují podmínky pro pendlery z Česka. Okresy ve svém nařízení rozhodly, že pendleři mohou jet jen přímou cestou do práce a bez zastávky a poté se ihned vrátit do Česka. Slovensko zavede povinnou karanténu s následným testem na koronavirus pro lidi, kteří přijedou do země ze zahraničí. Lidé každodenně dojíždějící za prací mají mít výjimku. Německo nejméně do 7. března prodlouží uzávěru.

Důvodem zpřísnění opatření v bavorských příhraničních okresech Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab je epidemická situace v České republice. Nařízení začíná platit od půlnoci v noci na čtvrtek a umožňuje pendlerům opustit pracoviště jen z pracovních důvodů nebo kvůli testu na koronavirus.

Zpřísněné opatření se týká i obyvatel zmíněných tří okresů, kteří dojíždí za prací do Česka. Ti své domovy po návratu z Česka smějí opustit jen ze závažných důvodů.

Zaměstnavatelé, u kterých pracuje více než pět lidí z vysoce rizikových oblastí, tedy i z Česka, musí vypracovat zvláštní hygienický a preventivní koncept. Ten by měl obsahovat minimální rozestupy mezi pracovníky, povinnost nosit roušky či pravidlo sestavovat směny tak, aby se v nich potkávali pokud možno vždy stejní lidé.

Čeští pendleři kvůli vysokým infekčním číslům ve vlasti mohou do Bavorska dojíždět za prací jen za podmínky, že se nechají testovat na koronavirus každých 48 hodin. V Sasku, kde řada Čechů rovněž pracuje, postačují dva testy týdně. Bavorský kres Cham nově umožňuje nechat se bezplatně otestovat všem svým 130 tisícům obyvatelům a také lidem, kteří na jeho území pracují.

Na Slovensko od 15. února  s karanténou, pendleři mají výjimku

Karanténa s následným testem na koronavirus bude pro cestující na Slovensko povinná od 15. února. Lidé každodenně dojíždějící za prací mají mít výjimku a postačí jim test, který nebude starší sedmi dnů. Země zároveň na hraničních přechodech zahájí kontroly.

V současnosti se turisté při cestách na Slovensko a Slováci při návratu do vlasti z rizikových zemí v souvislosti s pandemií, tedy i z Česka, mohou nástupu do karantény vyhnout v případě, že mají potvrzení o negativním výsledku testu.

„Každý cestující bude muset vyplnit formulář, bude muset jít do karantény. Nejdříve osmý den pak půjde na PCR test,“ vysvětlil nová pravidla slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Cestující nebudou muset absolvovat karanténu ve státních zařízeních, izolaci ukončí obdržením výsledku o negativním výsledku testu.

Povinnost elektronické registrace před příjezdem na Slovensko platí až na výjimky už v současnosti. Plošné kontroly na hranicích slovenská policie dosud nedělala.

Slovensku se navzdory karanténním opatřením včetně zákazu vycházení s výjimkami nedaří výrazněji snížit počty nových případů infekce a ani pacientů s covidem-19, v nemocnicích je s tímto onemocněním hospitalizováno rekordních více než 3500 lidí.

Německo prodlouží karanténu

Německo nejméně do 7. března prodlouží karanténu, další uvolňování poměrů bude záviset na výrazném snížení míry přenosu infekce. Se spolkovými zeměmi se na tom dohodla německá kancléřka Angela Merkelová.

Merkelová čelila velkému tlaku na znovuotevření škol, se kterým chtěla vyčkat až na počátek března. Po jednání ale řekla, že Německo je federálním státem, takže konkrétní rozhodnutí mohou učinit jednotlivé spolkové země. Již několik německých regionů včetně Saska ohlásilo, že chce prezenční výuku obnovit. Postupovat hodlají krok za krokem, nejprve se tak otevřou školky a základní školy, do lavic se vrátí i žáci závěrečných ročníků. Harmonogram si ale určí spolkové země samy. 

Zásadní rozhodnutí o uvolňování uzávěry nepadlo. Souhlas otevřít k 1. březnu dostala kadeřnictví. Budou ale muset spolňovat hygienické podmínky, jako je minimálně nošení chirurgických roušek či objednávání klientů tak, aby lidé v provozovnách nečekali.

Obchody neprodávající zboží denní potřeby mohou otevřít při méně než 35 nových případech nákazy na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období. Tuto hodnotu vykazuje zhruba desetina zemských okresů v Německu. Potevření budou muset zajistit, že na prodejní plochu 20 čtverečních metrů nepřipadne více než jeden zákazník. Podmínka sedmidenní incidence nižší než 35 případů se týká i otevření muzeí a galerií.

Německo se do karantény uchýlilo v listopadu, od té doby byla opakovaně prodloužena a její podmínky zpřísněny. Vedle škol a školek jsou uzavřené restaurace a obchody neprodávající zboží denní potřeby. Zatímco ještě před Vánocemi hlásilo Německo takřka 200 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období, nyní je to 68 případů. V některých zemských okresech klesl tento údaj i výrazně pod hodnotu 50, kterou odborníci považují za klíčovou, aby bylo možné opět začít trasovat šíření infekce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších deset se zranilo, informuje ukrajinská agentura Ukrinform a list The Kyiv Independent. Po útoku podle místních úřadů vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 13 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 27 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 6 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...