Paliva jsou v Česku levnější než ve většině Evropy. V Německu natankují i o osm korun dráž

Pohonné hmoty v Česku patří k nejlevnějším v Evropě. Z okolních států řidiči natankují levněji pouze v Polsku nebo ve Slovinsku, a to navíc pouze v případě benzinu. Naopak třeba v Německu jsou paliva i o osm korun dražší. Vyplývá to z informací analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v Česku byla v minulém týdnu 36,22 koruny za litr. Litr nafty stál 37,29 koruny. Podle analytiků lze očekávat v následujících týdnech zdražení.

„Ceny v Česku jsou relativně nízké,“ míní Tomčiak. Ze sousedních zemí motoristé natankují podle něj benzin levněji pouze v Polsku, ze vzdálenějších pak ve Slovinsku, Chorvatsku nebo Bulharsku. Naopak při cestách do Alp si řidiči výrazně připlatí. V Německu či v Itálii jsou ceny kolem 45 korun za litr. Dražší je benzin i v Rakousku.

Nafta je při srovnání s okolními státy v Česku úplně nejlevnější, vyhodnotil Tomčiak. Například v Polsku nebo na Slovensku se její ceny pohybují kolem 40 korun za litr, v Rakousku atakují hranici 43 korun za litr a v Německu jsou přes 45 korun za litr. K nižším cenám nafty ve srovnání se sousedy přispívá zejména snížená spotřební daň, uvedl analytik.

Podle Tomčiaka by proto česká vláda měla z ekonomického hlediska začít uvažovat o navýšení spotřební daně u nafty. „Pomocná ruka, kterou domácnostem a firmám v posledních měsících poskytla, byla obrovská. Aby dluh státu rychle nestoupal, tak bude nutné začít se zvyšováním daní,“ navrhuje. Upozornil, že řada zemí už různé daňové výhody, které na pohonné hmoty aplikovaly v loňském roce, zrušila. Zmínil v tomto ohledu Německo, Itálii nebo Maďarsko.

Paliva jsou dražší než loni

Pohonné hmoty v Česku zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech tohoto roku nicméně zdražily. Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou však paliva stále dražší než ve stejnou dobu loni. Před rokem byl benzin v Česku o 21 haléřů na litru levnější než nyní, za naftu tehdy motoristé platili o 2,32 koruny na litru méně.

V příštích týdnech bude podle analytiků trendu zdražování pokračovat. Analytik Purple Trading Petr Lajsek upozorňuje hlavně na blížící se embargo na dovoz ruských paliv do EU. To začne platit 5. února.

„Na přelomu měsíce by ceny mohly vzrůst,“ podotkl Lajsek. Zdražování očekává i analytik XTB Jiří Tyleček. Upozornil především na růst cen ropy na trhu, který reaguje zejména na otevírání čínské ekonomiky. Podle Tylečka bude rychleji zdražovat především benzin.