OSN a Ukrajina vyzvaly k prodloužení dohody o vývozu obilí. Rusko si klade podmínky

Generální tajemník OSN António Guterres a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po společném jednání v Kyjevě vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem, která Ukrajině umožnila vývoz zemědělských plodin z černomořských přístavů do světa i přes pokračující válku. Dosavadní dohoda platí do poloviny března a Moskva si klade podmínky v podobě povolení vlastního exportu.

Dohoda má být 18. března automaticky prodloužena, pokud žádná strana nevznese výhrady. Moskva však již dala najevo, že nejprve by měly být odstraněny překážky, které brání vývozu zemědělských komodit z Ruska, než dohoda bude moci pokračovat, napsala agentura Reuters. 

Prezident Zelenskyj po jednání s Guterresem v Kyjevě uvedl, že černomořská obilná iniciativa je pro svět nezbytná. Šéf OSN zdůraznil význam dohody pro celosvětovou potravinovou bezpečnost a ceny potravin. 

„Chci zdůraznit zásadní význam prodloužení platnosti černomořské obilné iniciativy 18. března a snahu o vytvoření podmínek, které umožní co největší využití exportní infrastruktury přes Černé moře v souladu s cíli této iniciativy,“ řekl Guterres.

Dohoda podle něj umožnila vývoz 23 milionů tun obilí, a díky tomu „se podařilo snížit ceny potravin ve světě skoro o dvacet procent“. Zelenskyj poděkoval Guterresovi také za to, že jasně odsoudil ruskou agresi. S hostem jednal i o tom, jak skoncovat s „ruským jaderným vydíráním“ a jak zajistit bezpečnost všech jaderných elektráren ve válčící zemi.

Rusko si klade podmínky

Rusko v rámci dohody zrušilo blokádu tří ukrajinských černomořských přístavů, později dalo najevo, že před prodloužením dohody je třeba odstranit překážky pro jeho vlastní zemědělský vývoz. Ukrajina i Rusko jsou významnými světovými vývozci obilí a hnojiv.

O prodloužení dohod bude příští týden s ruskými představiteli jednat šéfka Konference OSN o obchodu a rozvoji Rebeca Grynspanová, která nyní cestovala s Guterresem i do ukrajinské metropole. Se zástupci Kremlu se setká v Ženevě, uvedl mluvčí OSN Farhan Haq. „Generální tajemník bude dělat vše, co je v jeho silách, aby odstranil překážky vývozu ruských hnojiv,“ dodal na adresu ruských požadavků Haq. 

S cílem pomoci přesvědčit Rusko, aby Ukrajině umožnilo obnovit vývoz obilí z černomořských přístavů, byla loni uzavřena také tříletá dohoda, v níž se OSN zavázala pomoci usnadnit ruský vývoz potravin a hnojiv. 

Západní mocnosti uvalily na Rusko tvrdé sankce kvůli jeho obnovené invazi na sousední Ukrajinu před více než rokem. Zatímco ruský vývoz potravin a hnojiv sankcím nepodléhá, Moskva tvrdí, že omezení v oblasti plateb, logistiky a pojišťovnictví jsou „překážkou“ těchto dodávek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 4 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...