Americký ministr obrany Lloyd Austin přiletěl na svou první návštěvu Afghánistánu, kde jednal například s prezidentem Ašrafem Ghaním. Do země se nový šéf Pentagonu vypravil v době, kdy se spekuluje o tom, jak dlouho ještě v Afghánistánu zůstanou američtí vojáci. Podle smlouvy uzavřené mezi hnutím Tálibán a předchozím americkým prezidentem Donaldem Trumpem by se měli stáhnout do začátku května.
Nový šéf Pentagonu Lloyd Austin přiletěl na svou první návštěvu Afghánistánu
Afghánská média informovala, že Austin přiletěl do Kábulu z Indie. Předem neohlášenou návštěvu tak zařadil do svého itineráře cesty po Asii, během níž kromě Indie navštívil i Jižní Koreu a Japonsko.
S Ghaním Austin hovořil o mírovém procesu a obavách z rostoucího násilí, uvedl v prohlášení prezidentský palác. Americký ministr obrany by se měl setkat rovněž s bezpečnostním poradcem prezidenta Hamdulláhem Mohíbem a šéfem armády generálem Jasínem Zíou, který se má stát novým šéfem resortu obrany.
Hrozby kvůli odchodu
Americký prezident Joe Biden v rozhovoru s televizí ABC News tento týden řekl, že pro Spojené státy bude těžké stáhnout vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázaly v loňské dohodě s radikálním hnutím Tálibán. Biden dodal, že pokud termín pro stažení bude prodloužen, nebude to „o moc déle“. V reakci na to Tálibán v pátek pohrozil, že pokud američtí vojáci zůstanou v Afghánistánu i po 1. květnu, nezůstane to bez následků.
První Američané začali z Afghánistánu odjíždět hned loni v březnu, nicméně celkový odsun se zadrhl. Administrativa nového amerického prezidenta je přesvědčena, že Tálibán v rozporu s dohodou nepřerušil vztahy s radikálními skupinami, jako je al-Káida. Naléhá také na urychlení mírových rozhovorů, které vede s Tálibánem afghánská vláda. Začaly loni v září v katarském Dauhá, zatím ale nemají žádné hmatatelné výsledky.