Nový čínský premiér se prosadil díky loajalitě k vůdci. Teď připouští ekonomické výzvy

5 minut
Studio ČT24: Šámalová o novém čínském premiérovi Li Kche-čchiangovi
Zdroj: ČT24

Pro Čínu bude složité dosáhnout plánovaného růstu ekonomiky kolem pěti procent HDP, varoval čínský premiér Li Čchiang. Informovala o tom agentura AFP, která zároveň připomněla, že tento cíl je již tak jedním z nejnižších za poslední desítky let. Li také bez bližšího upřesnění slíbil lepší podmínky pro soukromé firmy.

„Dosáhnout cíle růstu HDP kolem pěti procent nebude jednoduché. Obávám se, že to bude znamenat velké úsilí,“ prohlásil na první tiskové konferenci po svém sobotním zvolení čínský premiér Li Čchiang.

Li po nástupu do funkce čelí slabé důvěře spotřebitelů a soukromého sektoru, stagnující poptávce po exportu a zhoršujícím se vztahům se Spojenými státy. Investoři doufají, že blízké styky nového premiéra s prezidentem Si Ťin-pchingem umožní Li Čchiangovi prosadit vstřícnější politiku vůči podnikatelům. Podle analytiků ale jeho pondělní vyjádření o jeho plánech do budoucna mnoho nenaznačila.

„Čínská vláda by měla řešit současný snadnější přístup státních firem k financování, než mají soukromé společnosti, a měla by zvážit také více opatření na podporu soukromých firem tvrdě postižených tříletou koronavirovou krizí,“ řekl agentuře Reuters analytik Alfredo Montufar-Helu.

V loňském roce Čína zaznamenala růst HDP tři procenta, takže nesplnila svůj původní záměr dosáhnout růstu 5,5 procenta HDP. Čínskou ekonomiku zbrzdila především přísná opatření, která úřady přijaly, aby zamezily šíření nákazy koronavirem.

Politika nulového covidu, která obsahovala opakované plošné uzávěry znemožňující lidem opouštět domovy, skončila v prosinci. Krize hospodářství citelně zasáhla také trh s nemovitostmi.

Loajální šéf Šanghaje předčil zkušenější kandidáty

Nový čínský premiér Li Čchiang působil jako stranický šéf Šanghaje, nejlidnatějšího města v zemi, které je významnou ekonomickou oporou Číny. „Nemá žádnou zkušenost z centrální vlády, což je porušení zavedených pravidel, protože dosud se premiérem stával některý z vicepremiérů,“ přibližuje zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Li Čchiang podle ní přeskočil mnohem zkušenější kandidáty, i když má za sebou nezvládnutý a dlouhý lockdown Šanghaje, během kterého obyvatelé neměli dostatek potravin nebo přístup k lékařské péči. Čínské ekonomice to způsobilo vážné škody, což také porušuje nepsaná pravidla.

„V minulosti by ho taková věc diskvalifikovala, takže jeho hlavní kvalifikací je naprostá loajalita čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, se kterým se zná desítky let, byl jeho poradce a má k němu blízko,“ uvedla zpravodajka ČT. Li Čchiang se může dostat do pozice, kdy mu bude prezident naslouchat, nebo se premiér stane pouze jeho přikyvovačem, dodává Šámalová.

Také orientalista a sinolog Martin Hála uvádí, že se prezident obklopuje svými věrnými. „Ale paradoxně to jim dává větší možnost, větší prostor občas nějakou kritiku vznést. Všeobecně se soudí, že nový premiér Li Čchiang byl ten hlas, který přiměl Si Ťin-pchinga, aby změnil politiku nulového covidu,“ řekl v Horizontu ČT24.

7 minut
Horizont ČT24: Nový čínský premiér
Zdroj: ČT24

Si Ťin-pching navštíví v blízké době Moskvu, tvrdí Reuters

Prezident Si Ťin-pching plánuje navštívit Rusko, kde by se měl setkat se svým protějškem Vladimirem Putinem. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.

Si by podle Reuters mohl do Ruska odcestovat již příští týden. Čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář nereagovalo a Kreml zprávu komentovat odmítl, napsala agentura.

O návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě se podle korespondentky ČT mluví již delší dobu. „Původně se spekulovalo o tom, že to bude až v dubnu nebo květnu… Čínská strana ale oznamuje cesty prezidenta až těsně před tím, než se uskuteční,“ řekla Šámalová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 1 hhodinou

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 2 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 3 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 3 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...