Niger zažil nejhorší útok islamistů od vojenského převratu. Zemřely desítky vojáků

Po útoku islámských radikálů v Nigeru zemřelo nejméně 29 nigerských vojáků. Uvedlo to tamní ministerstvo obrany. Vládnoucí vojenská junta v reakci vyhlásila třídenní smutek. Podle agentury AFP je to nejhorší incident od červencového převratu v této africké zemi. K útoku došlo poblíž hranic s Mali.

Asi stovka útočníků použila výbušná zařízení a auta, která po příjezdu mezi nigerské vojáky vybuchla. Cílem útoku byla podle ministerstva obrany jednotka bezpečnostních sil ve městě Tabatol poblíž hranic s Mali.

Prvotní bilance je 29 mrtvých a dva vážně zranění na straně nigerské armády a „několik desítek mrtvých teroristů“ na straně útočníků.

Ve čtvrtek při podobném útoku na jihozápadě Nigeru zahynulo nejméně 12 nigerských vojáků. V polovině srpna jich zemřelo 17 po útoku poblíž hranic s Burkina Fasem.

V širším regionu Sahelu jižně od Sahary islamisté za poslední dekádu postupně obsadili rozsáhlá území. V důsledku násilí byly miliony lidí nuceny opustit své domovy. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu byla od roku 2020 jednou z příčin řady vojenských převratů.

Snahy o diplomatické řešení

Alžírské ministerstvo zahraničí v pondělí ve vysílání státní televize uvedlo, že obdrželo ze strany Nigeru oficiální oznámení, že Niger přistupuje na zprostředkovatelskou iniciativu alžírského prezidenta Abdal Madžída Tabbúniho. Nigerská vládnoucí junta se k věci bezprostředně nevyjádřila.

Alžírsko opakovaně varuje před jakoukoli vojenskou akcí okolních států v reakci na krizi v sousední zemi. Tamní vojenská junta dosud trvala na tříletém přechodném období pro návrat k demokracii.

S vojenskou juntou v Nigeru se bezúspěšně pokoušelo jednat také Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). To pohrozilo vojenskou intervencí, pokud selže diplomatické úsilí o nastolení ústavního pořádku.