Niger má novou hlavu státu, vláda byla rozpuštěna a moc vykonává vojenská rada, oznámili vůdci puče

Nigerští vojenští velitelé prohlásili generála Abdourahamaneho Tianiho za novou hlavu státu. Zároveň oznámili, že po svržení prezidenta Mohameda Bazouma pozastavili platnost ústavy a rozpustili všechny dosud existující státní instituce. Informovala o tom agentura Reuters. Paříž uvedla, že za prezidenta Nigeru nadále považuje Bazouma, a státní převrat spolu s Evropskou unií odsoudila.

Generál v pátek vystoupil v nigerské státní televizi, kde byl představen jako předseda nově vzniklé Národní rady pro ochranu vlasti (CNSP), která po středečním puči převzala moc v zemi. „Předseda CNSP je hlavou státu. Zastupuje stát Niger v mezinárodních vztazích,“ přečetl jeden z důstojníků prohlášení. Podle něj byla rovněž rozpuštěna vláda a veškerou výkonnou a zákonodárnou moc bude vykonávat právě nová vojenská rada.

Tiani v pátečním projevu puč ospravedlnil zhoršující se bezpečnostní situací v zemi a kritizoval nedostatečnou spolupráci s vojenskými vládami sousedního Mali a Burkina Fasa na „potírání povstání v regionu“. Tiani rovněž požádal nigerský lid a mezinárodní partnery o spolupráci. „Žádám technické a finanční partnery, kteří jsou přáteli Nigeru, aby porozuměli specifické situaci naší země a poskytli jí veškerou nezbytnou podporu, která jí umožní čelit výzvám,“ uvedl generál.

Sahel dlouhodobě sužuje násilí islamistických skupin napojených na teroristické organizace al-Káida a Islámský stát (IS). V boji proti násilí islamistů dosud Niger představoval klíčového spojence pro Spojené státy a Francii.

Uskupení CNSP zahájilo převrat ve středu. Následujícího dne podpořilo svržení hlavy státu také velení armády. Ve čtvrtek rovněž stovky stoupenců převratu zapálily sídlo vládnoucí strany. Někteří demonstranti skandovali protifrancouzské slogany na protest proti vlivu této někdejší koloniální mocnosti v oblasti Sahelu a mávali ruskými vlajkami.

Podle mluvčí Bílého domu ale USA neviděly žádné věrohodné důkazy svědčící o tom, že by do převratu bylo zapojeno Rusko nebo soukromá ruská žoldnéřská Wagnerova skupina. Nigerský prezident a jeho vláda nicméně čelili sílící dezinformační kampani wagnerovců, uvedl Bazoum letos v květnu. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin označil situaci v Nigeru za „faktické získání nezávislosti“ a za „boj s kolonizátory“.

Kritické reakce Západu

Spojené státy jsou hluboce znepokojeny vývojem v Nigeru a odsuzují jakékoli snahy o převzetí moci silou, prohlásil bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spolupráce USA s nigerskou vládou je podle něj ohrožena, stále je ale prostor pro diplomacii.

„Převzetí moci armádou může způsobit, že Spojené státy zastaví bezpečnostní i další spolupráci s vládou Nigeru, což ohrozí existující bezpečnostní i jiné partnerství,“ prohlásil Kirby. V Nigeru se nachází asi 1100 amerických vojáků, americká armáda tam podle agentury Reuters působí na dvou vojenských základnách.

Evropská unie v pátečním prohlášení státní převrat v Nigeru označila za vážné ohrožení stability a demokracie v zemi. EU rovněž vyjádřila podporu veškerému „úsilí o okamžitý návrat k ústavnímu pořádku“ a vyzvala k propuštění Bazouma.

OSN uvedla, že v Nigeru stále rozdává pomoc, s armádou ale nemají představitelé světové organizace po převratu žádný kontakt. „Pokud jde o (nigerského) prezidenta, z naší politické sekce máme informace, že je podle všeho u sebe doma a vypadá to, že je v pořádku,“ sdělila Nicole Kouassiová, nejvyšší představitelka OSN v Nigeru. „Situace v zemi je celkem klidná,“ dodala.

OSN má v Nigeru asi 1600 zaměstnanců, z toho 352 ze zahraničí. Všichni jsou podle Kouassiové v pořádku. Podle organizace potřebuje v Nigeru humanitární pomoc asi 4,3 milionu lidí.

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) v reakci na puč v Nigeru svolalo na neděli nouzový summit, kde se mají mimo jiné řešit i případné sankce. Francie v pátek uvedla, že je připravená sankce zaštítit. V zemi zatím podle agentury Reuters i nadále pokračuje v těžbě uranu.

2 minuty
Metropole Nigeru se po armádou vyjádřené podpoře puče propadla v chaos
Zdroj: Reuters

Niger byl posledním demokratickým státem v oblasti

Niger byl poslední demokratickou zemí ze tří sousedních států západní Afriky. Frustrace z neschopnosti státu zabránit násilným útokům na města a vesnice částečně podnítila od roku 2020 dva převraty v Mali a dva v Burkina Fasu.

Bazoum je demokraticky zvoleným prezidentem, který Nigeru vládne od dubna 2021. Historii země provází od získání nezávislosti v roce 1960 státní převraty a četné pokusy o převzetí moci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vítězným záběrem World Press Photo je snímek palestinského hocha bez rukou

Vítězným snímkem letošního ročníku fotografické soutěže World Press Photo se stala fotografie devítiletého palestinského chlapce, který přišel při útěku před izraelským úderem v Pásmu Gazy o obě ruce. Porota také představila další dvě finálové fotografie. První z nich pořídil mexický fotograf Musuk Nolte pro Panos Pictures a nadaci Bertha a nese název Amazonské sucho. Dalším finálovým snímkem je Noční přechod, který pořídil John Moore pro Getty Images.
před 6 mminutami

„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.
11:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump dá ohledně Ruska na Witkoffa, kterému chybí zkušenosti i znalosti

Lidé blízcí americkému prezidentu Donaldu Trumpovi mu radí, aby přitvrdil ve svém postoji k Rusku. Šéf Bílého domu však stále naslouchá hlasům o tom, že Moskva chce skutečně mír. Píše to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z řad amerických činitelů. Ústřední postavou formující Trumpův přístup k ruské agresi je zřejmě jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff, kterému chybí zkušenosti s diplomacií i znalosti regionu a který ve svých vyjádřeních naskakuje na ruskou propagandu.
před 1 hhodinou

Rusové při úderu na Dnipro zabili dvě ženy a dítě, úřady hlásí i desítky raněných

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí, uvedli ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů. Později Lysak informoval o dvou zabitých mužích při ruském ostřelování Nikopolu.
05:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 4 hhodinami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 4 hhodinami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 7 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 8 hhodinami
Načítání...