Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová se rozhodla dočasně obnovit stacionární kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem podle vzoru kontrol, které od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem. Původní informaci listu Die Welt odpoledne potvrdilo spolkové ministerstvo vnitra. Faeserová už znovuobnovení kontrol oznámila Evropské komisi (EK), kterou také informovala o prodloužení kontrol s Rakouskem. Důvodem jsou rostoucí počty azylových žádostí a boj proti převaděčům.
Německo dočasně zavádí hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem
Ohlášení kontrol nyní platí na deset dní počínaje pondělkem. Kontroly mohou být prodlouženy až o dva měsíce, uvedlo ministerstvo vnitra. V případě Rakouska jde o ohlášení od 12. listopadu na dalších šest měsíců. Oznámení kontrol vyžaduje takzvaný schengenský hraniční kodex.
„Spolková policie nyní může pružně a podle aktuální situace využívat celý balík opatření v podobě stacionárních a mobilních hraničních kontrol. S oznámením kontrol na české, polské a švýcarské hranici k tomu nyní máme právní oporu,“ uvedla Faeserová. Poznamenala, že kvůli kontrolám je v úzkém spojení s kolegy ze sousedních zemí a také s německými pohraničními regiony. „Zároveň je pro mě obzvláště důležité, aby kontroly měly co nejmenší dopad na všední život od pendlerů přes obchodování až po cestování,“ dodala.
V prohlášení Faeserová také sdělila, že své rozhodnutí učinila poté, co minulý týden v pátek při útěku před policií havarovala v Bavorsku u hranic s Rakouskem převaděčská dodávka s třiadvaceti migranty, sedm z nich včetně šestiletého dítěte zemřelo. „Jednání převaděčů je stále brutálnější a bezohlednější. Hrozná smrt sedmi lidí, kteří byli o páteční noci pašováni přes německo-rakouskou hranici, námi hluboce otřásla. Nyní je důležité podniknout všechna možná opatření, abychom toto děsivé obchodování s lidskými životy zastavili,“ podotkla ministryně.
Opatření na hranicích s Českem
O kontroly s Českem nejvíce usilovalo Sasko, které hraničí také s Polskem, přes které rovněž vede migrační trasa. Podle deníku Sächsische Zeitung bylo saské ministerstvo vnitra oznámením Berlína překvapené, protože Faeserová obnovit stacionární kontroly řadu týdnů odmítala. Mluvčí saského ministerstva vnitra řekl deníku, že Drážďany se o kontrolách dozvěděly v podstatě z médií. Podle policie se budou týkat i železničních spojů, především vlaků na trase z Prahy do Drážďan.
Řidiči musí přinejmenším v pondělí počítat s kontrolami na dálnici A17, která v Sasku navazuje na českou dálnici D8 spojující Prahu s Drážďany. „Kontroly budou na prvním parkovišti za (krušnohorskými) tunely,“ řekl mluvčí spolkové policie z ředitelství v saské Pirně Axel Bernhardt o odpočívadle Breitenau.
„Kontroly probíhají, německá policie uzavřela dálnici ve směru na Drážďany úplně a všechna doprava je svedena sem na odpočívadlo. Každé auto ale policisté nekontrolují, vybírají namátkově, vesměs jde o dodávky, nákladní auta, autobusy,“ potvrdil redaktor ČT Ivo Brániš, který byl na místě. Dodal, že kvůli kontrolám musí lidé při cestě do Německa počítat se zdržením.
Policie podle mluvčího na saské A17 zatím měla dvě odhalení. „Jedno se týkalo převaděčství v osobním voze s osmi syrskými občany. Jeden z těchto osmi byl řidič, který fungoval jako převaděč,“ popsal Bernhardt. Ve druhém případě podle něj šest tureckých občanů v autobuse nepředložilo potřebné dokumenty.
Na české straně pokračují intenzivnější hlídky, informovala mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Podle ní se o dalším navýšení kontrol jedná.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl na sociální síti X, že kontroly budou namátkové, v podobném režimu, jako Česko kontroluje hranice se Slovenskem. O situaci v pondělí s Faeserovou mluvil.
„Cílem (kontrol) je – stejně jako u nás – efektivní boj proti převaděčům. Jde o další důkaz, že Evropa potřebuje funkční společné řešení ochrany vnějších hranic,“ napsal Rakušan.
Česko je podle Fialy na zavedení kontrol na hranicích s Německem připraveno. V Českém rozhlasu - Radiožurnálu zdůraznil, že nejde o opatření proti České republice a nelze je řešit bilaterálně. S odkazem na obdobné kroky na česko-slovenské hranici sdělil, že on ani česká vláda nepřijímají taková rozhodnutí s radostí. Jednání s Německem podle něj „proběhla celá řada“.
Ministryně rozšíření kontrol odmítala
Německá ministryně čelila dlouhodobě tlaku opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), policejních odborů DPolG a premiérů Saska, Braniborska a Hesenska, aby zavedla se zmíněnou trojicí sousedních států stacionární kontroly po vzoru těch s Rakouskem. Kontroly na bavorsko-rakouském pomezí nejsou po celé délce hranice, ale pouze na vybraných místech.
Faeserová dosud rozšíření stacionárních kontrol odmítala a takovou ostrahu označovala za nástroj poslední možnosti. Nyní se německá vláda podle serveru Welt.de po dlouhém váhání rozhodla, že úseky se stacionární hraniční kontrolou rozšíří, a to i v souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás. Policie se totiž obává, že by s migranty mohli do Německa proniknout i teroristé.
V Německu od ledna do konce září požádalo o azyl přes 233 tisíc lidí a podle kritiků není vyloučeno, že bez zásahu by jich do konce roku mohlo být až 400 tisíc. Problémem se v posledních měsících stala nejen rakouská, ale také česká, polská i švýcarská hranice. Za letošní rok už zaznamenala policie asi 98 tisíc případů nelegálního vstupu do Německa, za celý loňský rok jich přitom bylo 92 tisíc.
Do řešení migrační krize se nyní vložil i spolkový kancléř Olaf Scholz, který minulý týden v pátek jednal s šéfem opoziční CDU Friedrichem Merzem a se zástupci spolkových zemí. Schůzka posloužila k výměně názorů a ujasnění postojů, protože kancléř usiluje o celoněmeckou dohodu, která by pomohla migraci zvládnout.