Někteří myanmarští policisté uprchli do Indie. Nechtěli střílet do lidí

V Myanmaru pokračují každodenní protesty proti vojenskému převratu a bezpečnostní síly již během zákroků zabily více než 60 demonstrantů. Ne všichni policisté jsou ale ochotni plnit rozkazy pučistů. Než aby zabíjeli pokojné protestující, někteří z nich raději ze země utekli.

27. února dostal policista jménem Tha Peng příkaz střílet na demonstranty samopalem, aby je rozehnal. Odmítl. „Následujícího dne mi zavolal důstojník a zeptal se mě, jestli budu střílet,“ řekl. 27letý mladík opět odmítl a poté rezignoval.

O den později opustil svůj domov a rodinu v Khampatu a tři dny (většinou v noci, aby se vyhnul odhalení) putoval do severovýchodního indického státu Mizoram.

„Neměl jsem na výběr, nařizovali mi střílet do lidí tak dlouho, dokud nezemřou,“ řekl Tha Peng v úterý v rozhovoru pro Reuters. K ochraně identity uvedl jen část svého jména, agentuře ale ukázal své policejní průkazy totožnosti. Dodal, že spolu s ním rozkaz neuposlechlo dalších šest kolegů.

„Nemáme odvahu střílet“

Událost, kterou popsal, nebyla ojedinělá. Reuters se také dostala k utajovanému dokumentu, který sepsal jeden policejní desátník a tři strážníci, kteří také odešli do Indie. Ve spisu vysvětlili důvody, proč ze země odcházejí.

„Vzhledem k tomu, že Hnutí občanské neposlušnosti získává na síle a lidé na různých místech stále více demonstrují, jsme instruováni, abychom na protestující stříleli,“ uvedli v prohlášení. „V takovém případě nemáme odvahu střílet na vlastní lidi, kteří jen mírumilovně demonstrují.“

Myanmarská vojenská junta, která 1. února provedla státní převrat a sesadila civilní vládu v zemi, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala.

Junta již dříve uvedla, že jedná s maximální zdrženlivostí při zvládání toho, co popisuje jako protesty „bouřlivých demonstrantů“. Ty obviňuje z útoku na policii a poškození národní bezpečnosti a stability.

Tha Peng je přesvědčen, že policie dostává příkazy od myanmarské vojenské junty, známé jako Tatmadaw. Získaný dokument to také potvrzuje, píše se v něm, že armáda tlačí na strážníky, aby demonstrující konfrontovali.

„Uvnitř policejní stanice podporuje demonstranty 90 procent lidí, není tam ale žádný vůdce, který by je sjednotil,“ dodal Tha Peng, který v Myanmaru zanechal svou ženu a dvě mladé dcery.

Desítky prchají

Policista Tha Peng je jedním z prvních známých případů uprchnutí z Myanmaru po neuposlechnutí příkazů bezpečnostních sil vojenské junty.

Podle indických dat od začátku protestů překročilo hranici z Myanmaru do Indie již přibližně 100 lidí, většinou policistů a jejich rodin. Několik z nich se uchýlilo do čtvrti Champhai v Mizoramu, sousedící s Myanmarem.

Přestože jsou indicko-myanmarské hranice střeženy indickými paramilitantními silami, funguje tam režim volného pohybu, který lidem umožňuje vstoupit na indické území, aniž by potřebovali cestovní povolení.

Zástupce komisaře z myanmarské čtvrti Falam minulý týden napsal nejvyššímu vládnímu úředníkovi indického města Champhai s žádostí o navrácení osmi policistů. O věc žádá proto, aby se „udržely přátelské vztahy mezi oběma sousedními zeměmi“.

Úřady v Champhai uvedly, že poskytnou prchajícím jídlo a přístřeší, s rozhodnutím o repatriacích čekají na indickou federální vládu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské údery v Gaze za tři dny podle tamních úřadů zabily přes tři sta Palestinců

Při dalších izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku úderů, zjevně nejintenzivnějších od ukončení příměří v polovině března, podle zdravotníků přesáhl tři sta. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
12:21Aktualizovánopřed 10 mminutami

Rusko žádá ústup ukrajinských sil z okupovaných území, píše Reuters

Příměří může nastat jen v případě, že Kyjev stáhne své vojáky ze všech ukrajinských regionů, na které si činí nárok Moskva – podle agentur Reuters a Bloomberg tuto podmínku zmínilo Rusko na páteční schůzce s ukrajinskou delegací v Istanbulu. Moskva podle těchto zdrojů navíc požaduje neutrální status Ukrajiny.
před 24 mminutami

Při útoku na minibus v Sumské oblasti zabila ruská armáda devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo ráno o život a sedm dalších utrpělo zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, informoval šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Moskva tvrdí, že terčem byla ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Střelec útočil ve fitness centru v Las Vegas

Útočník při páteční střelbě ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada zabil jednoho člověka a tři zranil. Po smrti je i střelec, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
07:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 8 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 8 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 9 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 14 hhodinami
Načítání...