Ruský vládce Vladimir Putin nařídil zabavit miliardové podíly rakouské firmy OMV a německé Wintershall Dea v projektech na těžbu plynu v arktické části Ruska. Jde o největší zabavení zahraničních aktiv v Rusku, uvedla agentura Reuters.
Největší zabavení zahraničních aktiv v Rusku. Putin nařídil převzít podíly firem OMV a Wintershall Dea
Podíly obou společností na arktickém ložisku Južno-Russkoje a na projektech Achimov mají přejít pod nově založené ruské firmy, stojí v prezidentských dekretech, zveřejněných v úterý pozdě večer.
Kreml se k tomuto kroku rozhodl poté, co Západ podle Putina vyhlásil Moskvě ekonomickou válku. Západní státy začaly Rusko ekonomicky i politicky izolovat kvůli tomu, že Putinův režim loni v únoru vojensky napadl Ukrajinu.
„Prezidentský dekret je dalším potvrzením: Rusko už není spolehlivým ekonomickým partnerem a je nepředvídatelné – v každém ohledu,“ napsal mluvčí společnosti Wintershall agentuře Reuters. OMV uvedla, že dekret zkoumá a mohla by podniknout další kroky k zachování svých práv.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že dekrety neznamenají, že Rusko přistoupilo ke konfiskaci majetku takzvaných znepřátelených zemí. „Ty podniky, které odcházejí z trhu, buď prodávají, nebo převádějí svá aktiva – vše závisí na jednání,“ řekl Peskov. „Ale žádný proces konfiskace majetku se nekonal a nekoná,“ dodal.
Ruští podnikatelé získali kontrolu nad některými významnými západními aktivy v Rusku, včetně osmi pivovarů firmy Carlsberg a podniků francouzského výrobce jogurtů Danone.
Na Západě byla zmrazena ruská státní aktiva v hodnotě stovek miliard dolarů, stejně jako aktiva ruských podnikatelů a investorů. Německo například loni převzalo kontrolu nad významnou ropnou rafinerií Schwedt, která patří Rusku a která dodává devadesát procent pohonných hmot do Berlína.
Úterní Putinovy dekrety formalizují ztrátu kontroly, kterou obě společnosti signalizují od letošního ledna. Dekrety zabavení podílů zdůvodňují ochranou národních zájmů a připomínají podle nich nezákonné a nepřátelské kroky Západu ve vztahu k ruským aktivům.
Podnikání v Rusku
Wintershall Dea, což je společný podnik BASF a investiční společnosti LetterOne ruského miliardáře Michaila Fridmana, se chystá z Ruska odejít. Ruská aktiva tvořila přibližně polovinu produkce Wintershall Dea. Společnost OMV se ze země stáhla v loňském roce.
BASF uvedl, že se o informaci o převzetí dozvěděl ze zpráv a že v současné době situaci podrobně analyzuje. Společnost loni vykázala čistou ztrátu, která byla částečně výsledkem znehodnocení majetku za 7,3 miliardy eur (zhruba 179 miliard korun) způsobené z velké části právě vyčleněním Wintershall Dea AG v Rusku.
OMV už dříve uvedla, že ztráty způsobené odchodem z ruského trhu budou činit 1,5 až 1,8 miliardy eur. Jak ložisko Južno-Russkoje, tak projekty Achimov se nacházejí v Jamalo-něneckém autonomním okruhu na Sibiři. Podle dekretů mají být podíly v projektech Achimov převedeny na speciálně zřízené společnosti s ručením omezeným a následně nabídnuty k ocenění a prodeji málo známé společnosti s názvem Gazovyje technologie.
Aktiva OMV budou následně prodána akciové společnosti SOGAZ, která poskytuje pojištění ruské plynárenské společnosti Gazprom. Výnosy z prodeje budou uloženy na zvláštní účty jejich bývalých zahraničních vlastníků. Všechny dříve platné podnikové smlouvy podle dekretů pozbývají platnosti.