Návrat zalitý slzami. Z domu ukrajinské rodiny zbyly jen ohořelé zdi

Nahrávám video

Už v první den Putinovy války se dala do pohybu vlna uprchlíků. Někteří do bezpečnějších krajů uvnitř země, jiní za hranice. Nejvíc se jich vydalo do Polska – skoro čtyři miliony – a víc než milion tam zůstal. Teď se směr migrace pozvolna obrací. Ukrajinci tvrdí, že zpět do země přichází přibližně 30 tisíc lidí denně.

Nila Zelinská a její muž Eduard se poprvé za více než tři měsíce války vracejí do místa, které bývalo jejich domovem. S pár taškami v rukou. Při pohledu na zkázu neudrží slzy. „Postavili jsme to tady sami. Rexi, Rexi, jsi to ty?“ volá Zelinská na svého psa, kterého musela v ohni bojů zanechat. Ten se po chvíli objeví. Nic není jako dřív. Z domu kousek od metropole Kyjeva zůstaly jen ohořelé zdi zničené ostřelováním.

„Manžel řekl, že musíme hned utéci, tak jsme běželi. Moje pocity byly tak smíšené, že si nic nepamatuji,“ vypráví Ukrajinka. Vzpomíná na hrůzu z bombardování, které je donutilo odejít. Manželé se dočasně přesunuli do Lvova na západě Ukrajiny k příbuzným. S návratem váhali. Úřady ho obyvatelům ještě minulý měsíc ani nedoporučovaly.

Desetiletá Paulina je zpět v Irpini

Do svého rodného města se společně s rodiči vrátila i desetiletá Paulina. V Irpini – jednom z nejhůře zasažených míst z prvních fází bojů – se snaží žít jako před válkou. „Na začátku jsme se báli, že se zase něco pokazí. Ale po chvíli se vše vrátilo do normálu,“ popisuje dívka.

Okolí jejího domu ruské rakety nezasáhly. Může proto chodit do stejné školy, věnovat se dřívějším koníčkům. „Všichni odešli, kromě jedné dívky. Ta zůstala až do března, nejnebezpečnějšího měsíce. Vrátí se tento víkend. Dnes se vrátil další chlapec,“ těší Paulinu.

Boje v Irpini na západ od Kyjeva trvaly týdny. Stovky lidí ruští vojáci zabili. Mnoho čtvrtí už není k rozeznání. Město nebylo bezpečné hned, jak ho Rusové opustili. Před odchodem nastražili všude miny – dokonce i na dětském hřišti, kde už si Paulina se svými kamarády může opět hrát.

Podle zpravodaje České televize v Polsku Andrease Papadopulose se někteří Ukrajinci vracejí do velkých měst, kde znovu fungují obchody či školy.

Části ukrajinských uprchlíků v Polsku docházejí peníze. „Z velké části žili za své vlastní a po dvou třech měsících, kdy si v Polsku platí veškeré výdaje z úspor, jim často peníze došly a oni teď zvažují, zda dál zůstat a hledat si práci, nebo se vrátit zpět,“ popsal Papadopulos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Arménii probíhá sčítání hlasů, účast dosáhla bezmála 59 procent

V Arménii se uzavřely volební místnosti, ve kterých občané vybírali nové složení parlamentu. Centrální volební komise uvedla, že účast dosáhla 58,97 procenta. Podle agentur volby prověří prozápadní směřování premiéra Nikola Pašinjana a také jeho úsilí o mír s Ázerbájdžánem. Předseda vlády se v noci na pondělí prohlásil vítězem voleb, byť je sečtena zhruba pětina okrsků. Průzkumy naznačovaly, že by mohla zvítězit jeho vládnoucí strana Občanská smlouva, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 16 mminutami

Průzkumy po druhém kole prezidentských voleb v Peru favorizují Fujimoriovou

Průzkumy u volebních místností během druhého kola prezidentských voleb v Peru favorizují krajně pravicovou kandidátku Keiko Fujimoriovou. Data jí přisuzují mírný náskok před levicovým poslancem Robertem Sánchezem. Po uzavření volebních místností o tom píší tiskové agentury. V případě těsného výsledku by konečné údaje mohly být známé i za několik dnů či týdnů.
před 1 hhodinou

Izrael zasáhl proti íránskému raketovému útoku. Mělo jít o odvetu za Bejrút

Írán dnes večer odpálil v několika vlnách asi deset balistických střel na Izrael, byla to podle něj odveta za postup Izraele v Libanonu. Na severu země se opakovaně rozezněly sirény. Všechny střely podle armády buď zneškodnila protivzdušná obrana, nebo dopadly na otevřená prostranství. Informace o případných obětech či škodách zatím nejsou k dispozici. Izrael podle agentury Reuters i izraelských médií připravuje odvetu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Velká Británie, Francie a Německo podpořily Zelenského návrh na dialog s Ruskem

Spojené království, Francie a Německo podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymra Zelenského na přímý dialog mezi Ukrajinou a Ruskem. Lídři států to uvedli po setkání v Londýně. Zelenskyj ve čtvrtek poslal ruskému vládci Vladimiru Putinovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzval k ukončení pátým rokem trvající ruské invaze na Ukrajinu a ke společné schůzce. Putin prý k setkání „nevidí důvod“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

V kosovských předčasných volbách vyhrála strana premiéra Kurtiho

Kosovské parlamentní volby vyhrála vládnoucí strana premiéra Albina Kurtiho Sebeurčení (Vetëvendosje, LVV). Po sečtení více než 95 procent hlasů získala 43,22 procenta, uvádí tamní úřady. Druhá skončila opoziční Demokratická strana Kosova (PDK) s 21,35 procenta. Podle informací ústřední volební komise přišlo k urnám přibližně 36,88 procenta voličů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoV Berlíně zapojili do čištění řek i turisty. Za práci dostanou odměnu

Berlín nabízí odměny za dobrovolný sběr odpadu místním i turistům, včetně těch zahraničních. Například dvouhodinová projížďka na kajaku stojí dvacet až třicet eur (přibližně pět set až sedm set korun), ale turisté mohou zaplatit i prací. Cílem pilotního projektu je čistota řek, kanálů a jezer. Majitel Kayak Berlin Tours Michael Scheel projížděk zaměřených na čistotu vody uspořádal v minulosti už víc. Tohle je ale poprvé, kdy akci, která končí v polovině června, podporuje město. Berlín se inspiroval v Kodani, kde měli lidé v rámci obdobné akce poslední dva roky možnost směnit nasbírané odpadky třeba za výraznou slevu na jídlo nebo bezplatné vstupné do muzeí a galerií.
před 4 hhodinami

Ruský dron zasáhl sklad s jaderným palivem u Černobylu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Rusko úmyslně zaútočilo na sklad vyhořelého jaderného paliva v oblasti černobylské elektrárny. Úder značně poškodil budovu příjmu paliva v zařízení a tlaková vlna zasáhla i okolní budovy, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Úroveň radiace zůstává stabilní. Moskva incident nekomentovala.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Archeologové našli na Bahamách vraky „pirátů z Karibiku“

Mezinárodní tým archeologů našel v přístavu u bahamského Nassau první lodní vraky spojené s obdobími, kdy se v oblasti plavili piráti Edward Teach zvaný Černovous a Calico Jack Rackham. Výzkumníci identifikovali šest vraků. Místo sloužilo v 17. a 18. století jako hlavní pirátská základna v Karibiku a tři vraky podle odborníků pocházejí ze zlatého věku pirátství. Informoval o tom britský list The Guardian.
před 10 hhodinami
Načítání...