Německo čekají v únoru předčasné volby a na post spolkového kancléře si dělá největší naděje Friedrich Merz. Devětašedesátiletý politik je předsedou opoziční konzervativní CDU, která v průzkumech s přehledem vede. Merz je mimo jiné ostrým kritikem vlády kancléře Olafa Scholze.
Na post německého kancléře si myslí ostrý Scholzův kritik Merz
Merzova politická kariéra začala velmi brzy – už v 70. letech v mládežnické organizaci konzervativní CDU, odkud pak strmě stoupala. Nejprve byl Merz europoslanec, v polovině 90. let přesídlil do Bundestagu. Tehdy mladý, ambiciózní politik se stal nadějí CDU, která se na přelomu tisíciletí potácela v aféře Helmuta Kohla ohledně neprůhledného financování strany.
Merz měl nápady, které zaujaly. „Dámy a pánové, tomuto daňovému systému Spolkové republiky Německo už opravdu nikdo nerozumí,“ kritizoval v roce 2003 příliš komplikované německé daňové přiznání a svou snahu ho zjednodušit formuloval tak, že by mělo být tak jednoduché, aby se všechno vešlo na pivní tácek.
Jeho stoupající hvězda ale narazila na Angelu Merkelovou, tehdy už šéfku CDU. Strana byla v opozici a Merz jí musel uvolnit post předsedy poslaneckého klubu. Po několika letech soupeření s Merkelovou z politiky odešel a v roce 2009 už do Bundestagu nekandidoval. Živil se jako právník, byl členem i šéfem řady dozorčích rad nadnárodních korporací.
Šéfem strany napotřetí
Do německé politiky se vrátil, až když z ní Merkelová chtěla sama odejít. „Jak řekl spolkový prezident Joachim Gauck: ‚Naše srdce je velké. Ale naše možnosti jsou omezené.‘ Přál bych si, aby tato slova zazněla už v roce 2015 nebo 2016. Něco takového se nesmí opakovat,“ prohlásil s narážkou na migrační krizi v roce 2018, kdy strana vybírala do svého čela nástupce Merkelové.
Merz dvakrát neuspěl s pokusem stát se novým předsedou CDU. Vyšlo to až napotřetí poté, co strana prohrála v roce 2021 parlamentní volby. „CDU se s tímto volebním výsledkem stala politickým případem na pokraji insolvence, vyžadujícím zásadní reformy,“ prohlásil tehdy.
Kritik Scholze
Merz je ostrým kritikem Scholzovy vlády. Kancléře nazval „obyčejným klempířem moci“, který nemá vizi ani rozhodnost. Německo podle Merze musí vyjít ze svého stínu. „Německo má úkol, který přesahuje hranice jeho vlastní země. Musíme být v této Evropské unii připraveni převzít část odpovědnosti za vedení a předkládat návrhy, jak by se měla tato Evropská unie dále rozvíjet.“
Merz podporuje Ruskem napadenou Ukrajinu. V květnu 2022, ještě dřív než Scholz, navštívil Kyjev, kde se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským, čímž vyjádřil solidaritu a podpořil dodávky těžkých zbraní Ukrajině. Aktivní podporu Kyjevu prosazuje i nadále. Německo by podle něj nemělo klást červené linie jenom samo sobě, ale také Rusku. Na rozdíl od Scholze by Merz Ukrajině poskytl rakety Taurus, o které Kyjev dlouhodobě žádá.