Nejméně dva lidé zemřeli ve městě Mangalúru na jihu Indie při demonstracích proti novému kontroverznímu zákonu o občanství. Policie podle serveru BBC zatkla tisíce lidí, kteří navzdory zákazu shromažďování už několikátý den pokračovali v demonstracích po celé zemi. Úřady také na mnoha místech omezily přístup na internet i mobilní komunikaci.
Muslimové v Indii se bouří proti zákonu, který při získání občanství upřednostní lidi jiného vyznání
Sporná norma umožňuje získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle kritiků je zákon cíleně diskriminační vůči muslimům, a ohrožuje tak sekulární charakter státu.
Vláda návrh zákona předložila po přesvědčivém vítězství premiéra Naréndry Módího v květnových volbách. Minulý týden normu schválil indický parlament.
Úřady po protestech z posledních dnů v mnoha částech země zakázaly veškerá shromáždění většího počtu než čtyř lidí. Nařízení se týká částí Dillí, Haidarábádu a Čennaí i celých měst. Plošný zákaz demonstrovat platí také v nejlidnatějším indickém státě Uttarpradéš s dvousetmilionovou populací a v několika státech na severovýchodě Indie, kde si demonstrace v posledních dnech vyžádaly šest obětí.
Demonstranti házeli na policisty kamení
I přes zákaz se ale sešly v ulicích měst po celé zemi desítky tisíc lidí. Protesty byly převážně pokojné, v Mangalúru však demonstranti začali házet na policisty kamení a při následných střetech byli smrtelně zraněni dva lidé. Podle zaměstnanců místní nemocnice byl jeden z nich postřelen. V severoindickém městě Lakhnaú ve státě Uttarpradéš také protestující zapálili několik autobusů hromadné dopravy.
V Dillí se protestní akce soustřeďovaly v historickém centru města u Červené pevnosti, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ulice vedoucí k pevnosti policie zablokovala, nepřístupné jsou i blízké chrámy a nákupní zóny.
Ve snaze předejít rozšiřování protestů policisté zablokovali i hlavní dopravní tepnu mezi Dillí a městem Džajpur a v hlavním městě také zavřeli několik stanic metra. Jedna z indických leteckých společností musela kvůli vzniklým zácpám zrušit 19 letů, protože se posádka nemohla dostat včas na letiště.
Indie chce vytvořit registr občanů, muslimové se bojí ztráty občanství
Na základě nového zákona by na indické občanství měli mít právo hinduisté, buddhisté, křesťané a vyznavači dalších náboženství vyjma islámu, kteří do Indie přišli nezákonně ze tří velkých sousedních muslimských zemí – Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle indické vlády totiž nemuslimové čelí v těchto zemích pronásledování. Občanství by mohli získat po šesti letech pobytu v Indii.
Obavy z nového zákona umocňuje plán indické vlády sestavit do roku 2024 národní registr občanů. Pro zařazení do registru bude muset každý obyvatel doložit, že jeho předkové žili v Indii.
Mnozí muslimští obyvatelé Indie se obávají, že jim hrozí ztráta indického občanství a deportace. V letošním roce už svůj oficiální seznam občanů vytvořil severovýchodní stát Ásám. Vyloučeny z něj byly téměř dva miliony lidí, které úřady označily za ilegální imigranty z Bangladéše.