Maas pohrozil Rusku kvůli vraždě Čečence, Lavrov viní Slovensko, že v případu jedná podle USA

Pokud německý soud zjistí, že Rusko nařídilo vraždu Čečence s gruzínským pasem Zelimchana Changošviliho, k níž došlo loni v Berlíně, musí Moskva počítat s odpovídající německou reakcí. Po jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to řekl šéf německé diplomacie Heiko Maas. V souvislosti s Changošviliho vraždou v pondělí vypovědělo Slovensko tři Rusy. Lavrov podle agentury Interfax naznačil, že Bratislava jednala pod vlivem Spojených států.

Maas řekl, že německá vláda s reakcí vyčká na verdikt soudu, který se vraždou Changošviliho bude zabývat. Rozhodnout by měli soudci mimo jiné právě o tom, zda si vraždu objednalo Rusko. „V případě, že v rozsudku budou odpovídající zjištění, je třeba počítat s tím, že na ně budeme znovu reagovat,“ uvedl po jednání v Moskvě německý ministr.

Loňská vražda Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho vyvolala podle agentury DPA napětí v německo-ruských vztazích. Čtyřicetiletý muž přišel o život 23. srpna, když ho ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína útočník z bezprostřední blízkosti zezadu opakovaně střelil do hlavy. Podezřelého Rusa zadržela policie týž den a nyní je ve vazbě. Soud s ním by měl začít ještě letos.

Berlín a Moskva si už dříve vyhostily diplomaty

Moskva podíl na vraždě odmítá. Německé nejvyšší státní zastupitelství je ale přesvědčeno, že si vraždu objednala Moskva.

Německo už loni v prosinci obvinilo Rusko, že při vyšetřování případu nespolupracuje. V reakci na to vypovědělo dva ruské diplomaty. Moskva reagovala stejným krokem. Maas nyní Rusko znovu obvinil, že nereaguje na žádosti o informace. Lavrov to popřel a řekl, že je to naopak Berlín, který nespolupracuje.

Spolupachatel Changošviliho vraždy se podle zjištění investigativního webu Bellingcat do Německa dostal díky slovenskému vízu. Toto vízum získal na konzulátu v Petrohradě pod falešným jménem. V reakci na případ Slovensko v pondělí oznámilo, že vypovědělo tři ruské diplomaty. Podle serveru aktuality.sk pracovali pro tajné služby.

Lavrov: Slovensko jednalo pod vlivem USA

Lavrov po jednání s Maasem podle agentury Interfax uvedl, že není vyloučené, že ve vyhoštění ruských diplomatů mají prsty Spojené státy. Slovensko ministr označil za „přátelskou zemi“, se kterou Moskva nikdy neměla „politický problém“.

Podle Lavrova se o vypovězení ruských diplomatů pochvalně vyjádřila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. Z toho lze podle něj vyvodit, „kdo by mohl být zainteresován v rozhodnutí, které přijalo suverénní Slovensko ve vztahu ke třem ruským diplomatům“.

Ruské ministerstvo zahraničí už v pondělí uvedlo, že na slovenský krok zareaguje „zrcadlově“.

3 minuty
Události ČT: Vyhoštění ruských diplomatů ze Slovenska
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Sýrii se rozhořelo sektářské násilí, obětí jsou desítky

Sektářské násilí v Sýrii si za poslední dva dny vyžádalo nejméně 73 lidských životů. Píše to agentura AFP s odkazem na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Už předtím informovala o středečním úmrtí patnácti drúzských bojovníků po přepadení bezpečnostními silami a ozbrojenci napojenými na stát u Damašku. Francie vyzývá k ukončení násilností, Izrael v reakci na útoky proti drúzům udeřil na předměstí syrské metropole.
před 35 mminutami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 48 mminutami

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 2 hhodinami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 9 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 16 hhodinami
Načítání...