Lotyšsko omezuje ruskojazyčné služby a média. Na menšinu cílí kremelská propaganda

Události: Rusové v Lotyšsku (zdroj: ČT24)

Lotyšsko se obává agrese ze strany Moskvy. Po nepřesvědčivých výsledcích ruské armády panují obavy spíš z hybridních útoků. Kremelská propaganda cílí hlavně na početnou ruskojazyčnou menšinu. Riga proto vytěsňuje ruštinu z veřejného prostoru. Ruší například ruská média.

„Nejsem občanka. Nedostala jsem občanství. Ani jsem se během života nepokoušela ho získat,“ svěřila se Ruska Julia, která žije v lotyšském hlavním městě Rize.

K získání občanství by se musela naučit úřední jazyk a složit zkoušky. Říká, že se cítí být obyvatelkou druhé kategorie a že se její životní úroveň propadá. Věří, že by se jí v Rusku žilo lépe.

Bydlí ve čtvrti Kengarags v jednom z paneláků, které ve čtyřicátých letech vybudovali Sověti. Od čtyřicátých let do nich stěhovali pracovní sílu z východu – hlavně Rusy a Bělorusy. V ulicích tam dosud zní hlavně ruština.

„Zvažuji teď dvě varianty. Buď odjedu do Španělska, nebo do Ruska. Mám tam hodně příbuzných,“ přemýšlí Julia. K zemi, ve které se narodila, necítí loajalitu. Stejně to má řemeslník Jevgenij, který nevylučuje, že Vladimir Putin zaútočí i na Pobaltí. „Za kterou zemi bych bojoval, to nevím. Mám bratra Lotyše, já jsem Rus,“ přemítá Jevgenij.

Lotyšská změna politiky a ruská propaganda

Lotyšsko nutí nerozhodné, aby si vybrali. Buď se začlení, naučí jazyk, získají občanství a budou například moct i volit, nebo jim ztíží život. Třeba zákazem ruskojazyčných médií, vytěsněním ruštiny z veřejného prostoru, úřadů, škol a školek.

„Tohle je Lotyšsko. Nemohou přece očekávat, že jim budou veškeré služby dostupné v ruštině,“ myslí si ředitel Centra NATO pro strategickou komunikaci v Rize Janis Sarts.

„Do začátku války na Ukrajině nadpoloviční většina rusky mluvící části země pěstovala proruský sentiment. To se ale dramaticky změnilo 24. února 2022. Podle průzkumů Moskvu v konfliktu podporuje asi deset procent rusky hovořících obyvatel,“ uvádí zahraniční zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.

Dalších asi sedmdesát procent se pak k ruské agresi staví neutrálně. Právě na tyto dvě skupiny se zaměřuje ruská propaganda.

„Tvrdí, že Lotyšsko je padlý stát, který se o ně nepostará. Tvrdí, že Lotyši jsou fašisté, kteří se snaží poškodit ruskojazyčné obyvatele,“ přibližuje Sarts. Experti varují, že Kreml teď vypouští směrem k ruské menšině rekordní množství dezinformací. Vládu kritizují, že jim nedokáže čelit. Napětí podle nich zatím doutná pod povrchem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemřel bývalý americký prezident Jimmy Carter, bylo mu sto let

Zemřel bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Jimmy Carter. Oznámilo to Carterovo centrum. Letos v říjnu bylo Carterovi sto let.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Volby v Sýrii budou možná až za čtyři roky, uvedl Šará

Než se v Sýrii uskuteční volby, může to trvat až čtyři roky, vypracování ústavy tři, je přesvědčen faktický vládce země Ahmad Šará. V rozhovoru s televizí al-Arabíja také řekl, že zemi pojí strategické zájmy s Ruskem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

První kolo chorvatských voleb vyhrál současný prezident

V prvním kole chorvatských prezidentských voleb zvítězil kandidát opozičních sociálních demokratů a stávající hlava státu Zoran Milanović. Na druhém místě skončil kandidát vládnoucí Chorvatské demokratické strany Dragan Primorac. Žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu, rozhodne tak druhé kolo.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Fico napsal představitelům EU kvůli zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) se otevřeným dopisem obrátil na představitele Evropské unie kvůli rozhodnutí Ukrajiny zastavit veškerý tranzit zemního plynu přes své území. Učinil tak poté, co web RBK-Ukrajina s odvoláním na ministra energetiky Hermana Haluščenka napsal, že Kyjev se kvůli Ficovým výrokům obrátil na evropské úřady. Slovenský premiér předtím pohrozil zastavením dodávek elektřiny na Ukrajinu, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského plynu na Slovensko.
před 6 hhodinami

Maďarské předsednictví přineslo kontroverzní výjezdy i rozšíření Schengenu

Maďarsko se po půl roce loučí s unijním předsednictvím. Mandát Budapešti přinesl nebývalé momenty jako kontroverzní výjezdy či bojkot summitů, ale také dokončení vstupu Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru.
před 6 hhodinami

Havárii letadla v Jižní Koreji přežili jen dva lidé

Nehodu jihokorejského letadla přežili jen dva členové posádky, 179 pasažérů a členů posádky při ní zemřelo. Letadlo při nouzovém přistání na mezinárodním letišti v jihokorejském Muanu nedokázalo zabrzdit, sjelo z přistávací dráhy a po nárazu do zdi explodovalo. Možnou příčinou neštěstí je srážka s hejnem ptáků, někteří experti ale takovou variantu zpochybňují.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ázerbájdžánské letadlo před pádem poškodila palba ze země, řekl prezident Alijev

Letadlo Azerbaijan Airlines (AZAL), které ve středu havarovalo v Kazachstánu, poškodila nad ruským územím palba ze země, uvedl v neděli podle ruské státní agentury TASS ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Baku podle hlavy státu zároveň věří, že letoun nebyl sestřelen záměrně.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Egypt vyzkoušel rozšíření části Suezského průplavu

Egypt o víkendu úspěšně otestoval rozšíření části Suezského průplavu, které umožní na dalších deseti kilometrech dvousměrný provoz. Rozšíření má minimalizovat dopad mořských proudů na lodní dopravu, snížit riziko zablokování lodí a zvýšit kapacitu této důležité vodní cesty.
před 9 hhodinami
Načítání...