Lotyšský regulační úřad zrušil vysílací licenci ruské nezávislé televizi Dožď, ohrožovala podle něj národní bezpečnost a veřejný pořádek. V příspěvku na Twitteru o tom informoval předseda Národní rady pro elektronická masmédia (NEPLP) Ivars Áboliňš, podle kterého musí stanice vysílání ukončit do 8. prosince. Televize se proti rozhodnutí může odvolat, obvinění označila za absurdní.
Lotyšsko odebralo licenci ruské nezávislé televizi Dožď, stanice podle něj ohrožuje národní bezpečnost
Moskva podle ruské redakce BBC netají svou spokojenost. „Celou dobu se komusi zdá, že někde jinde je líp než doma, že jinde je svoboda a doma nesvoboda,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a příběh televize Dožď označil za „jeden z jasných příkladů, který ukazuje mylnost takových iluzí“.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová vybídla kritiky poměrů, ať ve svých elaborátech nahradí „Rusko“ raději „Lotyšskem“. A senátor Andrej Klišas zprávu o odebrání lotyšské licence doprovodil ironickým komentářem: „Dožď a svoboda slova v Evropské unii.“
Odebrání licence předcházelo několik incidentů, které podle Rigy porušovaly lotyšské zákony. NEPLP minulý týden uložila televizi Dožď pokutu deset tisíc eur (243 tisíc korun) za to, že ukázala okupovaný ukrajinský Krymský poloostrov jako součást Ruska. Stanice také ruskou armádu označila za svou armádu, napsal Áboliňš. Podle agentury LETA také televize neposkytla překlad do lotyštiny.
„Kanál přestane vysílat v televizi, ale zůstane na YouTube,“ napsala televize Dožď v reakci na Twitteru. Obvinění lotyšských úřadů označila za „nespravedlivá a absurdní“.
Údajná výzva k materiální pomoci ruským vojákům
NEPLP také podle agentury AFP minulý týden začal vyšetřovat výzvu stanice, aby její diváci poskytli „vybavení Rusům na frontě“. Vyšetřování zahájily i lotyšské bezpečnostní služby s upozorněním, že vzhledem k agresi páchané ruskými okupačními silami na Ukrajině jsou veškeré „materiální i finanční“ příspěvky Rusku nelegální.
Vyšetřování následovalo poté, co moderátor stanice Alexej Korostelev ve vysílání propagoval horkou linku, kam je možné hlásit informace o tom, jaké podmínky na frontě mají ruští odvedenci, a žádal o zaslání otázek či tipů na e-mailovou adresu stanice či na sociální síť Telegram. „Doufáme, že dokážeme pomoci mnoha vojákům, například s vybavením a základním zařízením na frontě,“ citoval ho web Meduza.
Podle šéfredaktora stanice Tichona Dzjadka měla výzva sloužit ke sběru informací o válečných zločinech spáchaných na Ukrajině a výzva k pomoci ruské armádě byla jen nedorozuměním a špatným vyjádřením moderátora. Dzjadko uvedl, že se stanice na „poskytování pomoci ruské armádě nijak nepodílí“, citovala ho Meduza. S moderátorem Dožď ukončil spolupráci.
Jde o dárek ruské propagandě, říkají opozičníci
Předáci ruské opozice a kritici ruských poměrů podle BBC pokládají lotyšské rozhodnutí za dárek ruské propagandě a službu ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. „Je to pomoc ruské propagandě v podobě očividného důkazu o protiruské hysterii. Zužuje to možnosti ruských občanů dostávat nezávislé informace a poškozuje pověst Lotyšska u opozičně naladěné vzdělanější části ruské společnosti,“ usoudil politolog Alexandr Kyněv.
Při odebrání licence převládly vnitropolitické motivy v pobaltské zemi, domnívá se ruský opoziční politik Lev Šlosberg: „Je to přímá populistická reakce na požadavek radikální části lotyšské společnosti na úplnou derusifikaci mediálního a politického prostoru v zemi. Na této vlně nenávisti surfuje parlamentní většina a vláda – a to je velmi nebezpečné,“ varoval.
„Odebrání licence televizi Dožď, která říká pravdu o Putinovi a o válce, pomáhá Putinovi, který válku rozpoutal,“ upozornila Kira Jarmyšová, mluvčí uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného. „Evropa kupuje plyn, financuje válku na Ukrajině a teď ještě topí opoziční novináře. V Moskvě určitě řvou smíchy,“ míní novinář Ilja Žegulev. „U Putina nejspíš slaví. Život mu poslední dobou moc radosti nepřinášel, ale teď v Kremlu otevřou šampaňské,“ říká i opozičník Leonid Volkov.
Do Lotyšska přesídlila z Ruska i další média
Licenci televizi Dožď vydalo Lotyšsko v červnu, vysílat začala ve stejný den, kdy v pobaltské zemi vstoupil v platnost zákaz vysílání všech ostatních ruských stanic. Áboliňš tehdy uvedl, že všech osmdesát stanic nesmí vysílat do doby, než Rusko ukončí svou agresi vůči Ukrajině a vrátí v roce 2014 anektovaný Krym.
Dožď blokuje od 1. března i Rusko, podle tamních úřadů stanice ohrožuje ústavní pořádek. Vedení stanice od 3. března oznámilo ukončení provozu v Rusku a přesunulo se do Lotyška. Do Rigy se uchýlilo i několik dalších ruských médií, která si dala za úkol poskytovat nezávislé informace. Jsou mezi nimi i Novaja Gazeta Evropa či moskevská redakce Deutsche Welle. Od roku 2014 z Lotyšska pracuje také nezávislý server Meduza.