Lídři Evropské unie chtějí blízké vztahy s postsovětskými státy, členství jim ale neslíbili

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ve středu na vrcholném jednání ujistili lídry pětice postsovětských států Východního partnerství o tom, že stále podporují jejich evropské směřování. Přislíbili jim také nové investice či dodávky vakcín proti covidu-19. Vůdci Ukrajiny, Moldavska či Gruzie dali před schůzkou najevo, že na rozdíl od Arménie a Ázerbájdžánu usilují o co nejrychlejší vstup do EU, o němž však závěrečné prohlášení summitu nehovoří.

Evropský blok se postavil za své partnery ve sporech s Ruskem a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl obnovení rozhovorů o situaci na východě Ukrajiny s Moskvou a Kyjevem v rámci takzvané normandské čtyřky.

Šéfové unijních států se s partnery z Východu sešli čtyři roky po posledním summitu v době, kdy se Ukrajina obává, že Rusko využije vojáky a těžkou techniku shromážděné u jejích hranic k invazi. Bělorusko jako spojenec Moskvy navíc přerušilo členství ve Východním partnerství kvůli unijním sankcím a ve středu do Bruselu zástupce nevyslalo.

Michel: Solidarita je důležitější než kdy dříve

„V časech rostoucího napětí je solidarita a spolupráce důležitější než kdy dříve,“ uvedl po jednání předseda Evropské rady Charles Michel. Zmíněná trojice zemí se nedočkala kýženého slibu členství, ve společném prohlášení tomu nejblíže byla věta o „uznání evropských aspirací a evropské volby“ východních partnerů Unie. Ti se zavázali spolupracovat s EU na posilování společných hodnot, jako je vláda práva a demokracie.

Unie přislíbila nové investice v řádu miliard eur do modernizace ekonomik. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že díky nově podepsané smlouvě se partnerské země dočkají dalších dodávek vakcín proti covidu-19 ke třinácti milionům, které již dostaly.

Důležitá debata se přes den vedla právě o ruské hrozbě. Německý kancléř Olaf Scholz, který do Bruselu přijel na svůj první summit v nové funkci, prohlásil, že „jakékoli porušení územní integrity přijde (Rusko) velmi draho“. Scholz a Macron se na okraj jednání sešli s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, s nímž jednali o možném obnovení rozhovorů s Ruskem v rámci normandské čtyřky.

Normandský formát jsou rozhovory, ve kterých Francie s Německem zprostředkovávají rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem ukončit od roku 2014 se vlekoucí konflikt na východě Ukrajiny. Poslední takové setkání se odehrálo v prosinci 2019 v Paříži. Nyní se mírová vyjednávání nacházejí na mrtvém bodě a situace v oblasti zůstává napjatá.

9 minut
Brífink Andreje Babiše před odletem na summit EU s lídry zemí Východního partnerství
Zdroj: ČT24

„Měli jsme oběd, kterého se zúčastnil ukrajinský prezident, moldavská prezidentka a gruzínský premiér. Diskutovali jsme o situaci na ukrajinské hranici a o vztazích s Ruskem. Debata bude pokračovat i se zástupci dalších zemí. Bělorusko se těchto jednání účastnit nebude,“ řekl český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na odpolední tiskové konferenci.

Důležitým bodem jednání bude podle něj i vývoj cen energií. „V tomto období jsou největším problémem emisní povolenky. Máme konkrétní návrhy na změnu a jsem rád, že s k nám přidalo i Polsko. Není normální, aby povolenky v lednu minulého roku stály 33 eur a teď okolo devadesáti eur. Má to obrovský negativní dopad,“ kritizoval premiér v demisi.

Evropská komise (EK) ve středu představila návrh, podle kterého chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Proti koncepci se Babiš plánuje vymezit. „Návrh, který Evropská komise dnes představila – že topení plynem do roku 2040 skončí –, je nesmysl. Zásadně s ním nesouhlasíme.“  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 5 mminutami

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
před 34 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 6 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 14 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 17 hhodinami
Načítání...