Soud udělil trest 27 let domácího vězení za vlastizradu prominentnímu kambodžskému opozičnímu politikovi Kemu Sokhaovi. Soudce Koy Sao rovněž prohlásil, že Sokha se nesmí ucházet o politickou funkci ani hlasovat ve volbách.
Lídr kambodžské opozice Kem Sokha dostal 27 let domácího vězení
Opoziční politik byl zatčen v roce 2017 kvůli obvinění ze spiknutí se Spojenými státy s cílem svrhnout Hun Sena, který vládl Kambodži posledních téměř čtyřicet let.
USA proces označují za vykonstruovaný, stejně jako obvinění z pokusu svrhnout vládu. Americký velvyslanec v Kambodži podle agentury AFP výsledek řízení označil za „justiční omyl“.
Autokratický premiér Hun Sen je v Kambodži u moci od roku 1985. V mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů krutého diktátora Pol Pota. V bojích o Phnompenh v jejich řadách přišel o oko a částečně ochrnul. Při dlouhodobém léčení v nemocnici přehodnotil své názory, rozešel se s polpotovci a v červnu 1977 se připojil ke kambodžským provietnamským silám, které na jaře 1978 zahájily povstání proti Polpotovu genocidnímu režimu.
V roce 2020 Sen vzkázal svým odpůrcům, že jestliže chtějí převzít moc, musí si počkat na svůj příští život. Opoziční Kambodžská národní strana záchrany (CNRP), v jejímž čele stál Sokha, byla rozpuštěna v roce 2017 a 118 jejích členů dostalo zákaz činnosti na pět let.