Centrem Bratislavy v úterý vpodvečer prošel protestní pochod svolaný občanskými organizacemi proti řadě vládních návrhů, které podle organizátorů akce podkopávají základní občanská práva, svobodu institucí a ohrožují ochranu životního prostředí. Asi tisícovka demonstrantů šla z bratislavského Náměstí Slovenského národního povstání na náměstí Svobody, kde posléze začal koncert na podporu svobody médií. Protestující skandovali hesla jako „svobodu nedáme“ nebo „nebudeme zticha“.
Lidé protestovali v Bratislavě proti vládnímu „lex atentát“
Aktuálním mezi kontroverzními vládními návrhy je takzvaný „lex atentát“ – soubor opatření, která mají zajistit větší bezpečnost vrcholným politikům, ale také omezit shromažďovací právo či usnadnit elektronické sledování osob podezřelých z porušení zákona.
Návrh opatření, která chce vláda prosadit v reakci na květnový útok na premiéra Roberta Fica (Smer), v úterý podle tiskové agentury TASR projednávala slovenská Národní rada. Vicepremiér Robert Kaliňák (Smer) je označil za první balík opatření na zlepšení bezpečnostní situace v zemi.
Sám Kaliňák však připustil, že legislativa se nemusí obejít beze změn v návrhu, například ohledně pokut pro obce – ty by určité obci hrozily, pokud by na jejím území došlo ke konfliktu účastníků dvou konkurenčních protestů. Obec by na základě návrhu policie mohla jednu z těchto demonstrací předem zakázat. Pokud by tak neučinila a došlo by ke konfliktu, obec by za následky byla zodpovědná, píše server Aktuality.sk.
K návrhům legislativních změn nemá podle slovenských médií výhrady jen opozice, ale i někteří poslanci vládní koalice. Ti kritizovali například pasáž o využití elektronických metadat ke sledování osob podezřelých z páchání přestupku, a nikoli jen v případě závažné trestné činnosti. Navrhované změny v zákonu o policii, v trestním řádu i v zákonu o elektronické komunikaci podle TASR kritizoval rovněž slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka v dopise, který zaslal předsedovi parlamentu Peteru Žigovi. Opozice pak nesouhlasí například s návrhem na zavedení renty pro vysloužilé vysoké politiky; ta podle ní nemá co do činění s bezpečností.
Fotografie z protestního pochodu v Bratislavě naznačují, že jeho účastníci neprotestovali jen proti „lex atentát“, ale zároveň požadovali lepší ochranu životního prostředí, svobodu slovenské veřejnoprávní stanice RTVS i podporu Ruskem napadené Ukrajiny. To vše je podle demonstrantů za současné vlády Ficovy koalice ohrožené.
Pochod, který podle serveru Pravda.sk pořádaly především iniciativy Otevřená kultura, Platforma pro demokracii, Klimatická koalice a Občanské sdružení Mír Ukrajině, pokračoval až na náměstí Svobody, kde se nachází úřad vlády.