Lidé čekali od slovenské vlády řešení, ne souboj dvou eg, říká Šimečka

8 minut
UK: Slovenská menšinová vláda
Zdroj: ČT24

Za posledních třicet let nic podobného nepamatuji, řekl v Událostech, komentářích publicista Martin Milan Šimečka ke slovenské vládní krizi. Míní tím hlavně vyhrocený osobní spor Igora Matoviče a Richarda Sulíka, který gradoval odchodem Sulíkovy strany Sloboda a solidarita (SaS) z vlády. Ta tím ztratila většinu v parlamentu a pokračuje jako menšinový kabinet.

Matovič, šéf největší slovenské politické strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a ministr financí, je velmi nestandardní politik a nyní také nejméně populární politik na Slovensku, řekl Šimečka. 

Se Sulíkem, do minulého týdne ministrem hospodářství, vede Matovič spory mimo politickou logiku, nezapomínají na všechny své vzájemné osobní spory, připomněl publicista. Příčinou vládní krize jsou podle něj „ega obou představitelů“.

Sulík před několika měsíci vyzval Matoviče k odchodu z vlády ke konci srpna, a pokud by tak neučinil, slíbil odchod všech ministrů své strany SaS. Matovič rezignovat odmítl, takže minulý týden odešel z vlády Sulík a v pondělí podali demisi i jeho ministři. 

Autokraté proti demokratům, říká Šimečka o slovenské politice

Šimečka uvedl, že současná slovenská vláda, která se stala menšinovou, není první vládou, která by neměla většinu v parlamentu. Stalo se to však v době, kdy celá Evropa čelí krizi, zejména energetické. Proto se i na Slovensku čeká, jak vláda na tuto krizi zareaguje, ale zatím se tak podle Šimečky neděje a situace je už vážná. 

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) oznámil, že příští týden oznámí jména nových ministrů a že by to měli být odborníci. 

Šimečka řekl, že na Slovensku byl vždy spor mezi autoritáři, které představovali v minulosti premiéři Vladimír Mečiar a nedávno pak Robert Fico (Smer – SD), a mezi demokraty, které zastupuje současná vláda. Dříve složená ze čtyř stran, nyní ze tří. 

Část jejích voličů je však z této demokratické alternativy k Ficově éře, jejíchž mnoho představitelů skončilo ve vězení, velmi zklamaná. „Nenabízejí současná řešení,“ řekl publicista s tím, že spory uvnitř kabinetu mu bránily vládnout. 

V hlavní roli zřejmě Pellegrini

K další budoucnosti Slovenska řekl, že Fico udělal něco, co dříve nedělal: „Posunul se mnohem blíž ke slovenským fašistům.“ 

Nejvíce volebních preferencí – kolem dvaceti procent – má nyní opoziční strana Hlas – sociálna demokracia expremiéra Petera Pellegriniho. „On tedy bude rozhodovat, ke kterému trendu se Slovensko po volbách přikloní,“ předpovídá Šimečka.

Řádné volby by se měly konat do léta roku 2024. Předčasné premiér Heger odmítá.

Šimečka podotkl, že Pellegriniho signály a náznaky napovídají, že s Ficem do budoucí vlády jít nechce. Jediná možnost by tak byla koalice s demokratickými stranami. To může být pro některé voliče nepříjemné, protože Pellegrini „je do jisté míry Ficův žák“. Nyní se však tváří jako standardní západní politik evropsky orientovaný, dodal Šimečka. Důležité tedy bude, kdo by s ním šel do budoucí vlády. 

3 minuty
Události: Vládní krize na Slovensku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 3 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 9 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 13 hhodinami
Načítání...