Komando evropské námořní mise obsadilo tureckou loď. Akce vyvolala spor s Ankarou

Nahrávám video

Mezi Evropskou unií a Tureckem probíhají další spory. Tentokrát kvůli válce v Libyi. Komando evropské námořní mise IRINI v pondělí obsadilo tureckou nákladní loď mířící do Misuráty, a to kvůli podezření, že veze zbraně. Po protestu Ankary ale museli vojáci zásah předčasně ukončit.

22. listopadu natočila posádka turecké nákladní lodi dvě stě kilometrů od pobřeží severní Afriky německou fregatu a vrtulník se zásahovou jednotkou bundeswehru.

Záběry z průmyslové kamery pak zachytily dění na kapitánském můstku. Vojáci měli za úkol prohledat plavidlo kvůli podezření, že do Libye veze zbraně.

Akce netrvala dlouho

Jednotka ale nezvládla prohledat loď celou. Po chvíli přišla informace, že Ankara s inspekcí nesouhlasí. Vojáci tak podle pravidel námořní mise IRINI museli akci přerušit a plavidlo opustit. Na palubě žádné zbraně nenašli.

„Operace IRINI žádá o inspekci. Pokud stát, který je zodpovědný za loď, řekne, že s ní nesouhlasí, pak nemůže inspekce pokračovat,“ vysvětlil mluvčí evropského komisaře pro zahraniční politiku Peter Stano.

Turecká vláda tvrdí, že s inspekcí nedala souhlas, a operace tak porušila mezinárodní právo. Velení evropské mise to odmítá s tím, že Ankara měla na reakci déle než čtyři hodiny, a když nepřicházela, dostal zásah zelenou.

„Vojáci bundeswehru se chovali naprosto korektně. Tahle debata s Tureckem ale ukazuje na základní problémy této evropské mise,“ uvedla německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Podle kritiků aktuální incident znovu ukazuje nejen limity námořní mise IRINI, ale zbrojního embarga vůči Libyi obecně. OSN ho v minulosti označila za naprosto neefektivní. Z jeho porušování usvědčila řadu aktérů. Vedle Turecka a Kataru, podporujících vládu v Tripolisu, taky Rusko, Jordánsko a Spojené arabské emiráty, které stojí na druhé straně konfliktu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po vítězství PSG nad Arsenalem vypukly ve Francii násilnosti

Francouzská policie zadržela 416 lidí po násilnostech, které vypukly po sobotním vítězství fotbalového klubu Paris Saint Germain (PSG) nad anglickým Arsenalem ve finále Ligy mistrů. Největší nepokoje propukly v Paříži, kde policie zadržela přes 280 osob. Informovala o tom agentura AFP.
před 3 mminutami

Izraelská armáda pronikla na jihu Libanonu nejhlouběji od roku 2000, píše AP

Izraelská armáda v neděli oznámila dobytí křižácké pevnosti Beaufort na jihu Libanonu. Podle agentury AP se jedná o nejhlubší průnik do libanonského vnitrozemí od roku 2000, kdy Izrael stáhnul své jednotky z jižního Libanonu a ukončil tak téměř osmnáct let trvající okupaci tohoto území. Dobytí pevnosti postavené na strategicky významné hoře předcházelo několik dnů intenzivních bojů mezi izraelskou armádou a militantním hnutím Hizballáh a také izraelské vzdušné údery na okolní vesnice.
07:34Aktualizovánopřed 13 mminutami

Poslední legální opoziční strana v Rusku čelí rostoucímu tlaku

Ruský autoritářský režim dlouhodobě stupňuje represe proti liberálně demokratické straně Jabloko. Ta je v zemi poslední legálně fungující opoziční silou. Desítky jejích členů jsou stíhány z politických důvodů nebo už skončily ve vězení. Další úřady zařadily na seznam takzvaných zahraničních agentů.
před 30 mminutami

Rakousko-italský Brennerský průsmyk uzavřela protestní akce

Důležitá dálniční dopravní tepna přes rakousko-italský Brennerský průsmyk byla po velkou část soboty až do večera uzavřena kvůli protestní akci. Na rakouské straně dle agentury DPA pro osobní dopravu uzavírka platila od 11:00 do 19:00 a na té italské straně od 10:30 do 20:00. Uzavřena byla i silnice nižší kategorie vedoucí souběžně s dálnicí.
včeraAktualizovánopřed 42 mminutami

USA při úderu na loď v Tichém oceánu zabily tři lidi, označily je za pašeráky

Armáda Spojených států v sobotu při útoku na loď na východě Tichého oceánu zabila tři lidi, oznámilo v noci na neděli na síti X velitelství americké armády SOUTHCOM, podle kterého plavidlo provozovaly neupřesněné teroristické organizace. Americká armáda v Karibiku a v Tichém oceánu útočí na plavidla, jejichž posádky považuje za pašeráky drog.
před 2 hhodinami

Kolumbie volí prezidenta, rozhodne se ale zřejmě až ve druhém kole v červnu

Lidé v Kolumbii volí prezidenta na další čtyři roky. Na výběr mají z desítky kandidátů, avšak podle průzkumů mají větší šance jen tři z nich. Žádný z uchazečů ale zřejmě nedostane přes 50 procent hlasů, o nástupci prvního levicového prezidenta Gustava Petra v historii této jihoamerické země tak nejspíš rozhodne až druhé kolo 21. června.
před 5 hhodinami

Libanonský premiér obvinil Izrael z totálního ničení obcí a nuceného vysidlování

Libanonský premiér Naváf Salám v sobotním televizním projevu kritizoval izraelské letecké údery a invazi do Libanonu, informovala agentura AP. Salám obvinil Jeruzalém z taktiky spočívající v totálním ničení měst a vesnic a z masového vysidlování obyvatel. Varoval, že židovský stát nedosáhne bezpečnosti a stability politikou spálené země.
před 10 hhodinami

Hegseth na bezpečnostní konferenci v Singapuru varoval před čínským zbrojením

Americký ministr obrany Pete Hegseth vyzval asijské spojence, aby výrazně zvýšili výdaje na obranu a pomohli tak čelit rostoucí moci Číny a zabránili její dominanci v regionu. Na bezpečnostní konferenci Shangri-la Dialogue v Singapuru varoval před oprávněnými obavami z rychlého čínského zbrojení. Spojené státy očekávají od asijských zemí navýšení obranných rozpočtů na 3,5 procenta HDP.
před 11 hhodinami
Načítání...