KLDR se navezla do Bidenovy administrativy. Chce ji odradit od vojenského cvičení s Jižní Koreou

8 minut
Studio ČT24: Američtí ministři hovořili s japonskými představiteli o Severní Koreji i Číně
Zdroj: ČT24

Severní Korea odsoudila Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení. Kritiku na adresu administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vyslovila Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Američanům vzkázala, aby se vyvarovali dalších provokací, pokud si přejí „dobře spát“, informovaly agentury Reuters a AP.

Prohlášení sestry severokorejského vůdce přišlo v den, kdy americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin zahajují cestu po Asii. Během ní budou se spojeneckým Japonskem a Jižní Koreou hovořit o KLDR nebo dalších regionálních záležitostech.

Podle zahraniční zpravodajky ČT Barbory Šámalové má asijská cesta obou členů vlády především symbolickou hodnotu. „Ministři se jedou představit a ujistit spojence USA o pevném partnerství. Spojené státy mají v těchto zemích své vojenské základny a desetitisíce vojáků,“ řekla novinářka. Američtí ministři v úterý přijeli do Tokya a ve středu mají na programu jednání v Soulu. 

„Využíváme této příležitosti, abychom varovali novou americkou administrativu, která tolik dychtí rozprostřít nad naší zemí přes oceán zápach střelného prachu,“ uvedla Kim Jo-čong ve svém poselství citovaném státní zpravodajskou agenturou KCNA. „Pokud chtějí Američané následující čtyři roky klidně spát, bylo by pro ně dobré, kdyby se vyvarovali věcí, které by jim v klidném spánku mohly zabránit.“

Výhrůžka KLDR není nic mimořádného, tvrdí zpravodajka

Bidenova vláda se podle vysoce postaveného činitele v únoru několika způsoby pokusila se Severní Koreou navázat kontakt, aby „snížila riziko eskalace“. Pchjongjang však až dosud na americké snahy nereagoval.

Podle zpravodajky se jedná o vůbec první komentář KLDR vůči nové americké administrativě. „Severokorejská média vůbec poprvé zmínila, že je Biden vůbec prezidentem. Ta výhrůžka není nic mimořádného, protože vojenské manévry USA a jejich asijských spojenců se konají každý rok. Cvičení nicméně zvyšuje napětí na poloostrově. Severní Korea na to vždy reagovala testováním raket,“ přiblížila Šámalová.

Zároveň uvedla, že Kim Jo-čong má, navzdory svému osobnímu vztahu k severokorejskému lídrovi, v zemi omezený vliv. Ženy mají v severokorejské společnosti totiž podřadné postavení. „Je to patrné třeba na televizních záběrech, na kterých Kim Čong-unovi jeho sestra třeba drží notýsek nebo mu podává nůžky při přestřihávání pásky. Chová se jako jeho asistentka,“ řekla novinářka.

Cvičení zkomplikovala pandemie a diplomacie

Vůdce KLDR Kim Čong-un se v minulosti dvakrát setkal s předchozím americkým prezidentem Donaldem Trumpem, v roce 2018 v Singapuru a rok poté ve Vietnamu. Nedokázali se však shodnout na podmínkách odvolání amerických sankcí a Pchjongjang od té doby uskutečnil řadu zkoušek raket krátkého doletu.

Podle Šámalové Trump nechával asijské spojence v USA v nejistotě a často jim například vyčítal, kolik stojí přítomnost amerických vojáků na jejich ochranu v Asii. „Pro Tokio a Soul byl Trump nepředvídatelný. Země se proto začaly obracet na jiné státy v regionu, Japonsko se třeba pokusilo zlepšit vztahy s Ruskem a Čínou,“ dodala.

Donald Trump a Kim Čong-un během druhého společného setkání
Zdroj: Leah Millis/Reuters

Jihokorejští a američtí vojáci v uplynulých dnech zahájili společné jarní vojenské cvičení, které se kvůli riziku koronavirové pandemie a snaze udržet při životě dialog mezi oběma zeměmi na Korejském poloostrově omezuje na počítačové simulace.

KLDR může odstoupit od dohody s Jižní Koreou

„Manévry a nepřátelství nikdy nemohou jít ruku v ruce s dialogem a spoluprací,“ sdělila Kim Jo-čong, která se v poslední době stala hlasitým kritikem Soulu ve zprávách vysílaných severokorejskými médii.

Dodala, že KLDR by mohla uvažovat o odstupu od bilaterální dohody z roku 2018 s Jižní Koreou a o zrušení úřadu, který se staral o výpravy jihokorejských turistů do severokorejských hor. „Budeme sledovat jihokorejské postoje a chování, a pokud začnou být provokativnější, můžeme přijmout mimořádná opatření,“ uvedla Kim Jo-čong.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nyní čelí asi nejtěžšímu období své devítileté vlády, napsala agentura AP. Křehká ekonomika jeho země se ještě více rozkládá v době, kdy si koronavirová pandemie vynutila uzávěry hranic, a jeho schůzky s Trumpem nevedly ke zrušení ochromujících ekonomických sankcí.

USA chtějí usilovat o jaderné odzbrojení

Austin a Blinken v úterý odděleně jednali s japonským ministrem obrany Nobuoem Kišim a ministrem zahraničí Tošimicuem Motegim. Americký šéf diplomacie na schůzce prohlásil, že USA budou se svými spojenci nadále usilovat o jaderné odzbrojení KLDR. Fakt, že se jednání koná v Tokiu místo ve Washingtonu, má pro Japonsko, které považuje pevné vztahy s USA za klíčovou součást své diplomacie a bezpečnostní politiky, hluboký význam.

„Není náhodou, že jsme si vybrali Japonsko pro první zaoceánskou ministerskou cestu,“ uvedl Blinken v úvodním projevu. Doplnil, že hodlá spolu s Austinem potvrdit americký závazek ke spojenectví s Japonskem a posílit jej. Poznamenal také, že Spojené státy se svými spojenci v regionu spolupracují v otázkách ochrany klimatu, bezpečnosti, zdravotnictví a kybernetické bezpečnosti. „Věříme v demokracii, lidská práva a právní stát,“ řekl Blinken s tím, že ty jsou v ohrožení například v Myanmaru či Číně.

Schůzka amerických a japonských členů vlády
Zdroj: ČTK/AP/Kiyoshi Ota

Motegi po jednání s Blinkenem řekl, že na straně Japonska a USA panuje shoda na nutnosti důrazně odporovat čínským snahám změnit status quo v Jihočínském a Východočínském moři. Podobně se vyjádřil také ministr obrany Kiši po setkání s Austinem. Hovořilo se podle něj především o Číně, ale také o Severní Koreji.

Japonský premiér dostal pozvánku do Bílého domu

„Očekává se, že se obě strany vyjádří kriticky k novému čínskému zákonu, který dělá z pohraničních vojáků jakousi polovojenskou jednotku, která může používat palné zbraně. Pro Japonsko je to citlivá záležitost, protože tamní rybáři mají velké problémy s čínskými pohraničníky. Čínské lodě japonské rybáře často pronásledují a střelné zbraně by mohly situaci vyeskalovat,“ řekla Šámalová.

Japonský premiér Jošihide Suga byl rovněž pozván do Bílého domu, aby se zde setkal s Bidenem. Stane se tak prvním státníkem, se kterým bude nový americký prezident jednat tváří v tvář. Biden kvůli pandemii koronaviru dosud jednal se zahraničními politiky pouze prostřednictvím videocallu.

Ministr Blinken se rovněž plánuje setkat na Aljašce s čínskými představiteli. Ačkoliv tuto schůzku prezentuje jako nevýznamnou, čínská média celou věc označují za stěžejní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu tři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli nejméně tři lidé, další člověk se zranil, informovaly ukrajinské úřady. Podle nich po útoku vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 24 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 52 mminutami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 54 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 4 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...