Katar zastaví přepravu plynu do Evropské unie, pokud členské státy budou přísně prosazovat novou směrnici zasahující proti nucené práci a poškozování životního prostředí. V rozhovoru, který v neděli zveřejnil britský list Financial Times (FT), to řekl katarský ministr energetiky Saad Kaabí.
Katar hrozí zastavením dodávek plynu do Evropy
Nová směrnice, kterou EU schválila v květnu, vyžaduje od velkých společností působících v EU kontrolovat, zda jejich dodavatelské řetězce nevyužívají nucenou práci nebo neškodí životnímu prostředí, a pokud tomu tak je, aby podle toho konaly. Za porušení směrnice jim hrozí pokuty až do pěti procent jejich globálního obratu.
„Pokud přijdu o pět procent svých vygenerovaných tržeb proto, že obchoduji s Evropou, nebudu s Evropou obchodovat. Neblufuji,“ řekl Kaabí FT.
Takovou ztrátu peněz bych nepřipustil, řekl ministr
Pět procent celkových příjmů pro společnost QatarEnergy, která je druhým největším vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě, podle ministra a jejího výkonného ředitele zároveň znamená pět procent celkových příjmů katarského státu. „Jde o peníze katarského lidu. Nikdo se nesmíří se ztrátou tolika peněz.“
Ministr řekl, že EU by měla novou směrnici důkladně přezkoumat. Tankery se zkapalněným katarským plynem by příště nemusely plout na západ, ale surovinu odvézt na východ asijským kupcům, varoval. Katar veřejně kritizuje evropskou směrnici už několik týdnů. Jeho představitelé naznačují, že zákazníky bez potíží najdou v Číně a Japonsku.
Možný dopad na Česko
Společnost QatarEnergy, která do Evropy dodává zkapalněný plyn, směrnici porušuje. Hrozí jí pokuta až do výše pěti procent celkového obratu společnosti. V tomto konkrétním případě by tedy sankce mohla být v přepočtu až 36 miliard korun.
Surovina z Kataru představuje v případě Česka několik procent z celkové roční spotřeby. „Snížit ceny energií je jeden z hlavních cílů. Pokud si budeme klást ve své podstatě těžko splnitelné požadavky na naše významné dodavatele, tak tím poškozujeme sami sebe,“ řekl k tomu energetický konzultant ENA, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Okamžité zastavení dodávek je nevýhodné pro obě strany. Katar by přišel o tržby a Evropě by plyn zdražil. Cena by ale podle analytiků vysoko dlouho nezůstala. „Takovéto šoky jsou šoky v krátkém horizontu. Dlouhodobě se s nimi každý dokáže vyrovnat, uvedl ekonom Capitalinked.com Radim Dohnal.
Příležitost pro obchod s USA?
Z Kataru do Evropy nevede plynovod. Surovinu převážejí tankery. Kvůli hrozbě, kterou představují jemenští povstalci, ale plavidla nevyužívají nejkratší cestu Suezským průplavem, ale plují kolem Afriky. Evropská unie by katarský plyn dokázala rychle nahradit.
Zvolený americký prezident Donald Trump ji tlačí, aby víc nakupovala ve Spojených státech. „Řekl jsem EU, že musí něco dělat s obřím obchodním deficitem, který má s USA. Řešením jsou velké nákupy naší ropy a plynu.“ Pokud evropské státy nebudou obchodní deficit řešit, hrozí Trump po nástupu do úřadu uvalením cla na dovoz z Unie.
Ministr Saad Kaabí v rozhovoru pro FT také poznamenal, že nemá obavy ze slibu Trumpa zrušit strop na vývoz LNG. Katar se ve vývozu LNG snaží hrát větší roli v Asii a v Evropě, zatímco mu roste konkurence ze strany Spojených států. Nyní plánuje do roku 2027 rozšířit svou zkapalňovací kapacitu na 142 milionů tun ročně z nynějších 77 milionů tun ročně.