Izraelský úder na šéfa vojenského křídla Hamásu si vyžádal mnoho mrtvých a zraněných

Události: Izraelský útok u Chán Júnisu (zdroj: ČT24)

Nejméně devadesát Palestinců přišlo o život a dalších tři sta bylo zraněno při masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. V předchozí bilanci hovořilo o 71 mrtvých a 289 zraněných. Izraelská armáda mezitím potvrdila, že terčem úderu byl šéf vojenského křídla Hamásu Muhammad Díf. Není jasné, zda se ho podařilo zlikvidovat. Hamás tvrdí, že útok přežil. Izrael pak během dne zaútočil i na modlitebnu v uprchlickém táboře Šatí na pobřeží Pásma Gazy, i zde byl vysoký počet obětí.

Vysoký počet obětí v Mavásí podle arabských médií způsobilo vedení úderu v místech, kde se nacházejí četné stany palestinských uprchlíků. Podle izraelské armády byl úder veden v ohrazené oblasti Hamásu, kde většinu osob představovali ozbrojenci. 

Zda sobotní vzdušný úder na jihu Pásma Gazy zabil vojenského lídra teroristického hnutí Hamás Muhammada Dífa, není jasné, uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Při tiskové konferenci podle agentury Reuters zároveň prohlásil, že „tak či onak“ Izrael „dostane“ všechny členy vedení Hamásu. Hamás v prohlášení tvrdí, že Díf útok přežil.

Netanjahu podle zpravodajského webu The Times of Israel řekl, že tento úder schválil na základě ujištění, že na místě nejsou žádná rukojmí, a na základě „uspokojivých informací“ ohledně možných civilních obětí.

Tři vysoce postavení američtí činitelé potvrdili deníku The New York Times, že Díf byl terčem sobotního úderu, přičemž také uvedli, že vojenský lídr Hamásu v době útoku nebyl v tunelech využívaných hnutím. Podle NYT se může na vyjasnění jeho osudu čekat několik dní, neboť Hamás a Izrael v minulosti v podobných případech potvrdily úmrtí až s odstupem týdnů.

Izrael: Šlo o útok na šéfa vojenského křídla Hamásu

Izraelská armáda uvedla, že zprávy o incidentu prověřuje. Potvrdila, že terčem úderu byl Díf. Reportér izraelského armádního rozhlasu řekl, že se zřejmě skrýval v humanitární zóně. Spolu s ním byl terčem úderu také Rafá Salámí, velitel brigády Hamásu v Chán Júnisu. Saúdskoarabská televizní stanice Al-Hadas tvrdí, že Salámí byl při úderu zabit, zatímco Díf byl údajně vážně zraněn.

Podle armády byl úder veden na oplocený areál Hamásu, kde se nacházeli převážně ozbrojenci. Na síti X zveřejnila letecké snímky místa útoku plného zeleně před úderem a po něm a uvedla, že teroristé i vysoce postavení členové Hamásu se ukrývali mezi civilisty.

Představitel armády podle agentury Reuters během online brífinku novinářům řekl, že úder nemířil na stanové město, nýbrž na operační komplex provozovaný Hamásem a že Dífa chránili další ozbrojenci. Dodal, že armáda dopady úderu stále prověřuje a vyhodnocuje a že nemůže potvrdit zprávu palestinských úřadů, že při něm zahynuly desítky lidí.

Muhammad Dejf byl jedním ze strůjců brutálního útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, při němž zahynulo na dvanáct set lidí a který rozpoutal válku v Pásmu Gazy. Přežil sedm izraelských pokusů o atentát, naposledy v roce 2021. Již několik desetiletí mu patří některé z prvních míst na izraelském seznamu nejhledanějších osob. Stoupal v hierarchii Hamásu více než třicet let, vytvořil síť tunelů skupiny a podílel se na vývoji bomb. Podle Izraele je zodpovědný za desítky Izraelců zabitých při palestinských sebevražedných atentátech.

Zdroj: ČTK

Představitel Hamásu mluví o vážné eskalaci

Vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí nicméně agentuře Reuters řekl, že při úderu byli zabiti pouze palestinští civilisté. Útok označil za „vážnou eskalaci“ a zprávy, že jeho cílem měl být Díf, za „nesmysl“ a snahu úder ospravedlnit.

„Všichni mučedníci jsou civilisté a to, co se stalo, je závažná eskalace genocidní války, podporované Spojenými státy a mlčením světa,“ řekl Abú Zuhrí. Podle jeho slov úder ukazuje, že Izrael nemá zájem na dosažení dohody o příměří.

Izraelský útok na modlitebnu

Při izraelském úderu na modlitebnu v uprchlickém táboře Šatí na pobřeží Pásma Gazy v sobotu zahynulo 17 Palestinců a zhruba dvě desítky dalších byly zraněny, mnozí vážně.

Informovaly o tom agentura Reuters a izraelský list Ha’arec s odvoláním na místní zdravotníky. Podle svědků k útoku došlo ve chvíli, kdy se věřící shromáždili na nádvoří mešity k polední modlitbě. „Bylo to jako návrat do prvních dnů války. Nevybíravá palba na každý cíl bez ohledu na to, že to byli civilisté při modlitbě. Během několika vteřin se všude povalovala těla. Byla to děsivá, nesnesitelná scéna,“ řekl listu jeden z očitých svědků.

Uprchlický tábor Šatí, zvaný též Pláž, leží na pobřeží Středozemního moře západně od města Gaza. Izraelská armáda v některých částech města tento týden podnikla intenzivní vojenské operace, včetně zátahu proti členům Hamásu a Palestinského islámského džihádu v sídle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které si vyžádaly desítky mrtvých a jednu z čtvrtí města podle místních obyvatel prakticky srovnaly se zemí.

Načítání...