Izrael pokračuje v odvetných útocích v Pásmu Gazy, v noci zaútočil na více než sto objektů

Izraelská armáda pokračuje v odvetných útocích v Pásmu Gazy. Desítky letounů v koordinaci s pozemními jednotkami v noci na úterý zaútočily na více než sto objektů, oznámila podle agentury DPA izraelská armáda. Premiér Benjamin Netanjahu ve svém komentáři pro list The Wall Street Journal napsal, že existují tři předpoklady dosažení míru: zničení Hamásu, demilitarizace Pásma Gazy a deradikalizace palestinské společnosti.

Mezi cíli izraelské armády byly vstupy do tunelů používané teroristickým palestinským hnutím Hamás. Ve městě Džabalíja v severní části Pásma Gazy byla zlikvidována teroristická buňka, jejíž členové se pokusili nastražit výbušniny v blízkosti izraelského tanku. Členové Hamásu byli podle izraelské armády zabiti také ve městě Chán Júnis na jihu pásma, uvedla armáda.

Prohlášení izraelské armády, které ve válečných podmínkách není možné nezávisle ověřit, přichází den poté, co premiér Benjamin Netanjahu během návštěvy vojáků řekl, že Izrael v nadcházejících dnech zintenzivní boj v Pásmu Gazy.

„Hamás musí být zničen, Gaza musí být demilitarizována a palestinská společnost musí být deradikalizována. To jsou tři předpoklady pro mír mezi Izraelem a jeho palestinskými sousedy v Gaze,“ napsal Netanjahu ve svém příspěvku pro The Wall Street Journal.

Pro splnění prvního bodu je podle něj nutné zlikvidovat vojenské kapacity Hamásu a ukončit jeho politickou vládu nad Gazou. Považuje to za jedinou přiměřenou reakci, aby se zabránilo opakování událostí ze 7. října, kdy Hamás a další ozbrojenci zaútočili z Gazy na Izrael a zabili na 1200 lidí, převážně civilistů.

Při zničení Hamásu bude podle Netanjahua Izrael „nadále postupovat v plném souladu s mezinárodním právem“. Připouští ale, že to je složité, protože „nedílnou součástí strategie Hamásu je využívání palestinských civilistů jako lidských štítů“.

„Dočasná bezpečnostní zóna“

Demilitarizace Gazy bude podle izraelského ministerského předsedy vyžadovat dočasnou bezpečnostní zónu na obvodu pásma a vytvoření kontrolního mechanismu na hranici mezi Gazou a Egyptem, který „bude odpovídat bezpečnostním potřebám Izraele a zabrání pašování zbraní na toto území“. Očekávání, že Gazu demilitarizuje palestinská samospráva, která má pod kontrolou části okupovaného Západního břehu, má Netanjahu za nerealistické.

K deradikalizaci bude podle Netanjahua potřeba mimo jiné zajistit, aby školy učily děti vážit si života spíše než smrti a imámové přestali kázat o vraždění Židů. „Palestinskou občanskou společnost je třeba transformovat tak, aby její obyvatelé podporovali boj proti terorismu, a ne jeho financování,“ je přesvědčen. Jak konkrétně toho dosáhnout, neuvádí, píše ale, že na to zřejmě bude třeba „odvážné a morální vedení“.

Nynější válku rozpoutal říjnový útok Hamásu na Izrael, při němž radikálové také unesli kolem 240 lidí. Rozsáhlé izraelské odvetné útoky na Gazu podle Hamásem řízených úřadů v Gaze od té doby připravily o život téměř 21 tisíc Palestinců a asi 55 tisíc jich bylo zraněno. Informace ve válečném prostředí ale nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Velká většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy musela kvůli válce opustit své domovy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 17 hhodinami
Načítání...