Předsedou irské vládní strany Fine Gael byl zvolen sedmatřicetiletý Simon Harris, který se tak stane dosud nejmladším irským premiérem. Žádný jiný kandidát se o post šéfa kabinetu nepřihlásil, píše agentura Reuters. Střídání v čele vládní strany i samotné vlády probíhá poté, co dosavadní premiér Leo Varadkar ve středu na obě funkce překvapivě rezignoval.
Irsko bude mít nejmladšího premiéra v historii země. Harris pomáhal zvládnout krizi v době pandemie
Dosavadní ministr vysokého školství Harris, který je známý především tím, že pomáhal řídit počáteční reakci země na pandemii covidu-19, bude 9. dubna na zasedání parlamentu zvolen irským premiérem.
Harris ve svém projevu ke stranickým kolegům slíbil, že pomůže malým podnikům, zaměří se na právo a pořádek a bude řešit migraci. Po zvolení také prohlásil, že pro Fine Gael je to „okamžik, kdy se může znovu spojit“ s lidmi, a slíbil, že bude bojovat proti populistickým silám a polarizaci v irské politice. Potvrdil, že Fine Gael je „hrdě proevropská strana“, odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a vyzval k okamžitému příměří v Pásmu Gazy. „V nadcházejícím období je toho zatraceně mnoho, co je třeba udělat,“ řekl.
Harris je zároveň pod tlakem svých straníků, aby Fine Gael lépe definoval voličům. Zděděná koaliční vláda tří stran, která pracuje na základě dohodnutého politického programu, ale Harrisovi poskytne jen malý prostor pro nové významné politické iniciativy, napsala agentura Reuters.
Harris bude mít maximálně rok na to, aby koalici zachránil před porážkou v parlamentních volbách. Průzkumy veřejného mínění v posledních třech letech označovaly za favorita příští vlády levicovou stranu Sinn Féin, která podporuje sjednocení se Severním Irskem.
Další dva průzkumy však potvrdily nedávný trend poklesu podpory pro hlavní opoziční stranu Sinn Féin, která byla před dvanácti až osmnácti měsíci na vysoké úrovni, ačkoli opět ukázaly, že menší strany a nezávislí kandidáti mají navrch nad vládními stranami.
Varadkar ve středu oznámil svůj odchod, který podle médií vyvolal všeobecný šok a zaskočil i jeho nejbližší politické spojence. Jako důvod uvedl, že Fine Gael bude mít větší šanci na znovuzvolení pod vedením jiného lídra. Z křesla taoiseacha, tedy šéfa irské vlády, odejde hned, jak bude jeho nástupce připraven ujmout se úřadu.
„Náhodný politik“
Harris v minulých dnech hovořil o tom, že se do politiky zapojil jako „názorově vyhraněný, náladový teenager“, kterého rozčiloval nedostatek vzdělávací podpory pro jeho autistického bratra. Snažil se vykreslit sám sebe jako „náhodného politika“, přestože většinu svého dospělého života strávil v parlamentu, podotýká Reuters. Harris je jedním z nejviditelnějších ministrů irské vlády, často vystupuje v médiích a je velmi aktivní i na sociálních sítích.
Varadkarův kabinet se ve středu mimořádně sešel poprvé od 8. března, kdy Irové v referendu jasně odmítli vládou navrhované změny ústavy. V referendu hlasovali o vypuštění formulací o ženách v domácnosti a rodině tvořené výhradně sezdanými páry. Odmítavý postoj většiny katolické společnosti hodnotila irská média jako velkou porážku pro Varadkarovu vládu.