Harry s Meghan u Oprah: Novináři nemůžou obvinění ověřit. Kritizují výkon moderátorky

Velký televizní rozhovor britského prince Harryho a jeho manželky Meghan Markleové s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou rozdělil světová média. Vévodkyně ze Sussexu mluvila o rasismu v Buckinghamském paláci nebo o atmosféře, kvůli které přemýšlela o sebevraždě. Obvinění ale novináři nemají jak ověřit, dopodrobna se nevyptávala ani moderátorka. Někteří ji proto kritizují, že se na rozhovor dostatečně nepřipravila. Média se doposud neshodla ani na tom, na čí stranu se spíš postavit. Americká věří mladému páru, ta britská stojí na straně monarchie. Co vyvolal nejsledovanější rozhovor týdne, zjišťoval pořad Newsroom ČT24.

Dlouho si žádný lifestylový rozhovor nezískal tolik pozornosti. Světoznámou moderátorku Oprah Winfreyovou a její hosty, prince Harryho a Meghan Markleovou, kteří se jinak médiím vyhýbají, si v uplynulém týdnu pustilo téměř padesát milionů diváků. Některá z tvrzení, která v pořadu zazněla, zmínila snad všechna důležitá světová média.

Novináři však rozdílně přistupují k tomu, co od páru zaznělo, i k tomu, jak moderátorka rozhovor vedla. „Americká média se soustředila na obsah, o čem Meghan mluvila, co popisovala. Britská média se hodně soustředila na to, zda to Meghan mohla říct a zda to bylo správné, že to řekla. Jaké jsou cíle páru, jaké jsou jejich zájmy, co za tím bylo. I díky tomu je hlasitá reakce v obou společnostech odlišná,“ řekla Jana Ciglerová z Deníku N.

Média navíc můžou pracovat jen s tím, co v interview zaznělo. Britský princ s vévodkyní si totiž od nich drží odstup a královský palác vydal k rozhovoru jen stručné oficiální oznámení. „Meghan neřekla žádný fakt, jenom vznesla obvinění bez průkazu, neřekla žádná jména. Řekla, že se někdo ptal na barvu kůže dítěte nebo že jí někdo vzal pas. To se nedá ověřit, média s tím nemají jak naložit. Je to ve stylu pomluv, proto s tím média nemůžou pracovat jinak než bránit rodinu,“ vysvětluje editorka webu Expres.cz Barbora Koukalová.

Odchod britského moderátora

Nejviditelněji se proti výrokům Meghan postavil britský moderátor televize ITV Piers Morgan. V pořadu Good Moorning Britain řekl, že manželce prince Harryho „nevěří ani slovo“. Následující den dokonce odešel ze studia, když ho kolega ve vysílání upozornil, že je příliš zaujatý. Ještě ten den se moderátor rozhodl ranní show opustit úplně.

„Piers Morgan je typ člověka, ze kterého dlouhodobě tryskalo, že nemá Meghan Markleovou rád. Nedal si pozor na pusu a myslím si, že jeho reakce byla přehnaná. Druhý rozměr je ale ten, že podle mě má slavný moderátor pravdu v tom, že by mělo být svaté právo říct vlastní názor,“ říká k nečekanému odchodu Morgana bývalý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

Novinářka, nebo moderátorka?

Prakticky stejně jako slova páru zaujala slova jedné z nejúspěšnějších světových moderátorek Oprah Winfreyové. Ta pro pár nepředstavovala oponenturu nebo kritiku, její otázky dávaly spíš prostor říct, co pár sám chtěl. Pro některé je to selhání, druzí ale oponují, že právě to je její styl.

„Rozhovor postrádal kritičtější rozměr. Byly v něm pasáže, které volaly po dodatečné otázce, některé části rozhovoru bych označil až za herecké etudy. Nejenom ze strany profesionální herečky vévodkyně ze Sussexu, ale i ze strany Oprah Winfreyové. Třeba když byla řeč o údajném rasistickém incidentu ohledně budoucí barvy pleti malého Archieho. Její ,What?', už opravdu mělo spíš co do činění s herectvím, a ne s novinařinou,“ uvedl příklad Hošek.

Podle editora Lidových novin Martina Hampejse není Oprah Winfreyová novinářka, nepříjemné doplňující otázky nepokládá. „Chce příběh, ona nechce, aby člověk nebyl v komfortu, když s ní mluví. Na tom je založená její mediální kariéra, díky tomu se stala slavnou. Nebude teď najednou měnit recept kvůli vážnému obvinění. Oprah je profesionálně pobuřovačská, dokáže se pobouřit nad čímkoliv a zároveň se její hněv vždycky sveze na někoho druhého, nikdy to není ten, kdo je zpovídaný,“ vysvětluje Hampejs.

Rozhovor s Oprah jako dobrá reklama

Prostor, který svým hostům dává, ale také to, že její show mají obrovský dosah a žádné velké médium je neopomene citovat, je pravděpodobně důvodem, proč se Harry s Meghan rozhodli mluvit právě s Winfreyovou.

„Oprah žádala Meghan s Harrym o rozhovor už po jejich svatbě. Nejdřív nechtěli mluvit, ale když opustili Buckinghamský palác a dostalo se jim velmi negativní mediální pozornosti zejména v Británii, potřebovali říct svoji stranu příběhu. A potřebovali ji říct někomu, kdo je vyslechne, nebudete je hodnotit a budou to moct říct v bezpečném prostředí. To je dojem, který Oprah, která dělá rozhovory hrozně dlouho, umí dobře vytvořit,“ řekla Ciglerová.

Velkou pozornost v minulých letech získal například rozhovor Winfreyové s cyklistou Lancem Armstrongem, ve kterém přiznal doping. Zpěvák Michael Jacskon u ní promluvil o své nemoci, o několik let později pak jeho děti mluvily o něm. K moderátorce často chodil také bývalý americký prezident Barack Obama, rozhovor vedla i s jeho manželkou Michelle. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 1 hhodinou

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 4 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 5 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 8 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 8 hhodinami
Načítání...