Meghan: V královské rodině se řešilo, zda syn bude dost bílý

Bolestivé diskuse v britské královské rodině o barvě kůže jejich syna, ztráta práva na ochranu či intenzivní tlak okolí i médií, kvůli kterému uvažovala o sebevraždě. To jsou jen některá z témat, o nichž mluvila Meghan Markleová, která byla společně se svým manželem princem Harrym hostem moderátorky Oprah Winfreyové na americké televizní stanici CBS.

Video Události
video

Události: Královský rozhovor

Během rozhovoru Meghan, která je rasově smíšeného původu, líčila, jak se v době jejího prvního těhotenství se synem Archiem v paláci objevovaly „obavy a rozhovory o tom, jak tmavou pleť může mít, až se narodí“. Po tomto prohlášení se Winfreyová jen nevěřícně zeptala: „Cože?“ A zatímco moderátorka tiše seděla, Meghan líčila, jak těžko chápala, proč královská rodina řeší barvu kůže jejího syna. Odmítla však prozradit, koho případná tmavší pleť v královské rodině znervózňovala. „Myslím, že by je to velmi poškodilo.“

Dodala, že pro ni bylo velmi těžké během těhotenství zpracovat všechno, co se kolem ní dělo – včetně diskusí o tom, zda její syn dostane královský titul. Ovšem víc než to, že její syn nebude princ, ji znepokojovalo, že bez královského titulu mu nebude poskytována ochrana jako členu královské rodiny. „Musel být v bezpečí,“ řekla Meghan se slzami v očích.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bohumil Vostal k Meghan

Harry uvedl, že způsob, jakým královská rodina zacházela s Meghan, měl trvalé následky na jeho vztah s rodinou, a dodal, že v současnosti nemá blízký vztah se svým bratrem Williamem, který je po jejich otci Charlesovi druhým následníkem britského trůnu.

O vztahu k otci, který mu prý přestal zvedat telefon, řekl: „Musíme toho spoustu vyřešit. Mám opravdu pocit, že mě nechal na holičkách. Procházel něčím podobným. Ví, co to znamená bolest. A Archie je jeho vnuk. Vždycky ho budu milovat, ale zanechalo to ve mně spoustu bolesti.“

Naivní

Meghan přiznala, že měla velmi naivní představy o přivdání se do královské rodiny. Ocenila královnu Alžbětu II., která se k ní vždy chovala přátelsky, zmínila také detaily o svatbě nebo o druhém těhotenství a prozradila, že jejich druhým potomkem bude holčička.

Harry dodal, že se cítil v královském životě jako v pasti a byl překvapený, že ho v loňském roce rodina finančně odstřihla a připravila o ochranku. Měl také pocit, že jeho rodina Meghan dostatečně nepodporuje v době, kdy trpěla útoky bulváru a nepravdivými informacemi, které se o ní objevovaly.

Meghan mimo jiné uvedla, že trpěla sebevražednými myšlenkami a požádala o pomoc prostřednictvím palácového odboru lidských zdrojů, ale bylo jí řečeno, že nemohou nic dělat. „V té době jsem se hrozně styděla to říct, styděla jsem se to přiznat Harrymu, protože vím, jak velkou v životě utrpěl ztrátu. Ale věděla jsem, že když to neřeknu, tak to udělám. Prostě už jsem nechtěla dál žít,“ řekla.

Otevřela mi oči

Harry prohlásil, že ho královská rodina finančně odstřihla na začátku roku 2020, když oznámil plány vzdát se svých úloh v rámci rodiny. Ale byl schopný svou rodinu zabezpečit díky penězům po své matce, princezně Dianě. Na dotaz Winfreyové Harry uvedl, že by královský život neopustil, kdyby nebylo jeho ženy. Jejich vztah podle jeho slov odhalil omezení královského života.

„Nedokázal bych to udělat, protože jsem sám byl v pasti,“ řekl Harry. „Neviděl jsem východisko. Byl jsem uvězněný, ale nevěděl jsem to,“ prohlásil a dodal: „Můj otec a můj bratr jsou v pasti.“

Meghan také mluvila o své naivitě, s níž se do královské rodiny přivdala. Na začátku vztahu prý s Harrym mluvili o tom, jaké to je být součástí královské rodiny, Meghan ale „úplně nechápala, o jakou práci půjde“, protože sledování představitelů monarchie nebylo v její rodině běžné.

Také samotná svatba nebyla podle Meghan jejich velkým dnem, ale svatbou organizovanou pro celý svět. Technicky vzato byl pár oddán již několik dní před oficiální slavností.

Královna se dívat nebude

„Opravdu obtížné je, že realita a její vnímání jsou dvě velmi odlišné věci. Soudí vás podle svých dojmů, ale vy žijete v realitě. Ty dvě věci jsou v naprostém protikladu, ale lidem to nevysvětlíte,“ uvedla Meghan. Život v paláci přirovnala ke „zlaté kleci“.

Harry a Meghan se vzali v květnu 2018 a o rok později se narodil jejich syn Archie. V roce 2020 oznámili, že se vzdávají povinností v rámci královské rodiny kvůli tomu, co označili za narušování soukromí a rasistické útoky britských médií vůči Meghan.

Na úvod rozhovoru Winfreyová uvedla, že žádné téma nebude tabu a že Harry a Meghan za rozhovor nedostali zaplaceno. Dodala, že neodvysílané části rozhovoru se objeví v ranním vysílání CBS.

Rozhovor byl v USA vysílán den předtím, než ho uvidí diváci ve Velké Británii. Zatím není jasné, jestli ho bude královna či další členové královské rodiny nějak komentovat. List The Sunday Times s odvoláním na anonymní zdroj v neděli napsal, že se královna na rozhovor dívat nebude.

Samotný Buckinghamský palác přislíbil vyšetřit obvinění z minulého týdne, že vévodkyně Meghan sama šikanovala dvě zaměstnankyně dvora, až to vedlo k jejich odchodu a pláči. Meghan to označila za špinavou kampaň.

Britská monarchie se ocitla v krizi, jakou nezažila za poslední čtvrt století. A to za situace, kdy devětadevadesátiletý princ Filip je kvůli nedobrému zdravotním stavu v nemocnici.