Generální tajemník OSN António Guterres na závěr summitu BRICS v ruské Kazani vyzval ruského vůdce Vladimira Putina k míru na Ukrajině. Následně se s Putinem sešel na bilaterální schůzce, kde mu podle svého mluvčího sdělil, že ruská invaze na Ukrajinu porušuje mezinárodní právo. Za účast na vrcholném jednání kritizoval Guterrese nejen Kyjev, ale také například Estonsko a Litva.
Guterres vyzval Putina k míru, za setkání ale čelí kritice
„Všeobecně platí, že potřebujeme mír. Potřebujeme mír na Ukrajině,“ citovala televize SkyNews Guterresovo prohlášení adresované Putinovi před ostatními zástupci rozvíjejících se zemí sdružených v uskupení BRICS.
K mírovým plánům předtím vyzval například čínský prezident Si Ťin-pching, který patří k Putinovým spojencům. Podle Guterrese by šéf Kremlu měl souhlasit s mírovou dohodou v souladu s Chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného shromáždění OSN.
Guterres přicestoval do Kazaně ve středu a na další den média avizovala jeho setkání s Putinem. S ruským prezidentem si ve čtvrtek generální tajemník OSN potřásl rukou a poté k šéfovi Kremlu a dalším účastníkům summitu promluvil.
Později večer po skončení summitu se Putin s Guterresem sešli při dvoustranné schůzce. Kreml na sociální síti Telegram k bilaterálnímu jednání bez dalších podrobností zveřejnil video, na kterém si šéf OSN s ruským vládcem potřásají pravicemi a pózují fotografům. S šéfem Kremlu se Guterres setkal poprvé od dubna 2022.
Úřad mluvčího generálního tajemníka OSN v New Yorku poté vydal prohlášení, podle nějž Guterres Putinovi sdělil, že vpád na Ukrajinu představuje porušení mezinárodního práva. Generální tajemník OSN „zopakoval svůj postoj, že ruská invaze na Ukrajinu je porušením Charty OSN a mezinárodního práva“, uvádí se v prohlášení.
Kyjev se nicméně proti Guterresově cestě do Ruska ostře ohradil. „Generální tajemník OSN odmítl ukrajinské pozvání na první globální mírový summit ve Švýcarsku. Přijal naopak pozvání do Kazaně od válečného zločince Putina,“ citoval The Guardian postoj Ukrajiny, která čelí otevřené ruské invazi.
Pochopení pro Guterrese nenašla ani Julija Navalná. „Je třetí rok války a generální tajemník OSN si podává ruku s vrahem,“ uvedla na síti X vdova po předákovi ruské opozice.
Na Putina je stále vydaný zatykač
Šéf OSN Guterres se s Putinem sešel i přes to, že je na šéfa Kremlu stále vydaný zatykač Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu, který je stálým soudním orgánem a zaplňuje tak mezeru v trestním soudnictví OSN.
Soud zahájil stíhání Putina a zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou v březnu minulého roku v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území.
Ruské ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo, že rozhodnutí soudu nemá žádný význam, protože země nepřijala Římský statut, na jehož základě tento mezinárodní soud vznikl.