Příští francouzská letadlová loď bude mít jaderný pohon, oznámil při představení podrobností o projektu prezident Emmanuel Macron. Její stavba začne na konci roku 2025, o jedenáct let později projde testy a do služby by měla nastoupit v roce 2038. Nahradí stávající jadernou letadlovou loď Charles de Gaulle. Cena plavidla se odhaduje na sedm miliard eur – 184,5 miliardy korun.
Francie chystá novou letadlovou loď na jaderný pohon
„Jaderná energie zůstane základním kamenem naší strategické autonomie. Proto jsem se rozhodl, že budoucí letadlová loď, která bude sloužit naší zemi a námořnictvu, bude stejně jako Charles de Gaulle na jaderný pohon,“ prohlásil v úterý Macron.
Volba jádra umožní plavidlu téměř neomezený dosah a dobu plavby. Vedle Francouzů vlastní atomovou letadlovou loď už jen Američané, kteří jich provozují rovnou 11. Francie také patří k zemím s vysokým podílem jádra na energetickém mixu.
Nové plavidlo bude vážit 70 tisíc tun a měřit 300 metrů na délku a 40 na šířku. Na jeho palubu se vejdou dva tisíce členů posádky a třicítka letadel, na horní palubě může v jednu chvíli stát až 25 strojů. Právě kvůli vzletu strojů má horní paluba v nejširším bodě 80 metrů, popisují média.
Část vybavení lodi bude americké provenience. Sloužit by měla do roku 2080, píše agentura AP s odvoláním na poradce šéfa Elysejského paláce.
Letadlová loď umožňuje státu zasáhnout kdekoliv na světě, a považuje se tak za jednu z podmínek velmoceského postavení. Zdaleka nejvíc jich provozují Američané.
- 11 – USA
2 – Británie, Čína, Itálie
1 – Francie, Indie, Rusko, Španělsko, Thajsko
Macron v projevu také oznámil investici 500 milionů eur (13,1 miliardy korun) do průmyslu spojeného s jádrem a zvláštní fond na jeho modernizaci a na hledání možností, jak ukládat jaderný odpad, píše agentura AP. V sobotu v Paříži začne formou videokonference celosvětové setkání u příležitosti pěti let od podpisu Pařížské klimatické dohody.