Florida řeší po hurikánu nedostatek paliva, hrozí záplavy

3 minuty
Události: Florida se vzpamatovává z hurikánu Milton
Zdroj: ČT24

Florida začíná s odstraňováním škod a obnovou infrastruktury poté, co se tímto americkým státem prohnal ničivý hurikán Milton. Řádění živlu si vyžádalo 17 obětí, počet mrtvých bude ale podle úřadů nejspíš ještě stoupat, protože záchranáři se dosud nedostali do všech zasažených oblastí. Obyvatelé poloostrova na jihovýchodě USA sobotu strávili ve frontách u čerpacích stanic, protože je nedostatek pohonných hmot, píše agentura AP. Milion domácností zůstává bez elektřiny a v oblasti navíc hrozí další záplavy z rozvodněných řek.

Američané začali s úklidem po hurikánu. Prezident Joe Biden oznámil odhad škod kolem padesáti miliard dolarů. Finanční analytici oslovení médii ale soudí, že pojišťovny může krytí škod stát až sto miliard.

„Florida měla obrovské štěstí, ty ztráty jsou samozřejmě veliké, ale mohly být mnohem horší, zejména ztráty na lidských životech. Naštěstí ale varování přišlo včas a drtivá většina obyvatel Floridy a dalších států na jihu vyslechla varování úřadů a evakuovala se,“ uvedl profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš z Bostonské univerzity.

Na odstranění škod podle něj pracuje osm tisíc federálních zaměstnanců a padesát tisíc elektrikářů. Vláda navíc dodává potraviny třem milionům lidí, kteří zůstávají odříznuti.

S nedostatkem pohonných hmot se Florida potýká v době, kdy se tamní obyvatelé pomalu vracejí domů po přeplněných dálnicích. Mnozí z nich přitom utekli před bouří stovky kilometrů v obavách, že napáchá stejné škody jako nedávný hurikán Helene, který ve státě zabil dvacet lidí.

Florida už otevřela tři distribuční místa pohonných hmot a plánuje otevřít další, řekl v sobotu novinářům guvernér Ron DeSantis. Obyvatelé si podle něj mohou na osobu pořídit zdarma deset galonů, tedy asi 38 litrů. „Jakmile bude obnovena dodávka elektřiny...a bude otevřen přístav v Tampě, paliva bude dost. Do té doby ale chceme lidem nabídnout i jiné možnosti,“ řekl DeSantis.

Lidé přišli o domy i živobytí

Třeba farmáři Matthewu Schornerovi zdevastoval Milton velkou část jeho rodinného hospodářství. Muž přišel o sad i výrobní linku na zpracování citrusů. „Jediné, co stojí, je hlavní část restaurace, první patro balírny a stožár. Vlajka vlaje na půl žerdi jako připomínka toho, co bylo zničeno. Doufáme, že to obnovíme co nejrychleji,“ říká Američan.

Osmašedesátiletý mechanik Marc přišel kvůli řádění živlu o domov. Voda někde dosahuje hloubky i kolem 180 centimetrů. Muž neskrývá šok. „Žil jsem tu třicet let. Toto se nikdy nestalo. Měli jsme jen jednou malou povodeň. Dům je teď úplně na odpis, nic nezůstalo,“ podotkl Američan.

Zatím neví, jestli se vrátí. Zkusí požádat o federální pomoc. Prozatím i s manželkou budou žít v přívěsu. „Dvě pojišťovny nám vypověděly smlouvy od chvíle, co tu žijeme: kvůli tomuhle. Buďto smlouvu neobnoví nebo ji úplně zruší,“ stěžuje si Marc.

Na hurikán jen tak rychle nezapomenou ani sportovní fanoušci, kterým poničil místní stadion. Zatím není jasné, jestli se střechu podaří opravit do jara příštího roku, kdy má začít nová baseballová sezona. Paradoxně měl být tento stadion základnou pro deset tisíc záchranářů. Všechny trosky se ale musí nejprve odstranit.

Rizika přetrvávají

Začít by měly i práce na elektrickém vedení. Bez proudu zůstávají na Floridě miliony lidí a spadlé dráty ohrožují ty, kteří se vracejí do svých domovů. „Doufáme, že se vrátíme v neděli, ale bude to záležet na tom, kdy zase půjde elektřina. To asi může být až poté, co opadne voda,“ konstatovala evakuovaná obyvatelka zasažené oblasti Ashley Cabreraová.

Podle úřadů si lidé musí dávat pozor i nadále. „Pořád je venku hodně rizik. Ať jde o spadlé elektrické vedení, záplavy, oblasti, které pořád mohou řeky zatopit. Rádi bychom všechny vyzvali: zůstaňte v bezpečí,“ zdůraznil Keith Turi z Federální agentury pro krizové řízení.

8 minut
Profesor Lukeš k dopadům hurikánu Milton
Zdroj: ČT24

Odpočinout si už brzy budou moci záchranné týmy, podle CNN se jim podařilo dostat do bezpečí skoro tisícovku lidí. „Zachránili jsme lidi na vodních skútrech, hliníkových člunech, obojživelných vozidlech. A taky našimi vznášedly. Tohle možná vypadá jako náplavka, ale je to příjezdová cesta do čtvrti,“ uvedl šerif Chad Chroniste.

Někteří lidé se rozhodli, že zůstanou ve svých domovech. Mají totiž pocit, že voda není ještě dostatečně vysoko. Šerifovi ale museli slíbit, že pokud se tak stane, tak si zavolají o pomoc. Voda je přitom kontaminovaná, jelikož odpadní systém nedaleké čtyřsettisícové Tampy hurikán zatopil a splašky jsou všude kolem.

„Teď lidé přichází o své domovy i zvířata. Zachránili jsme už osla, kozy a máme tu prase. Taky slepice,“ podotkla dobrovolnice Cindy Eversová z organizace The Farmer's Friend. Někteří se brodí do bezpečí vodou sami. Budou přežívat v evakuačních centrech, hotelích nebo u příbuzných a přátel.

3 minuty
Zprávy ve 12: Záplavy a úklid po hurikánu Milton
Zdroj: ČT24

Škody budou každopádně obrovské. „Budeme pokračovat v koordinaci zdrojů s místními a státními úřady, včetně potravin, vody, zdravotnického materiálu a generátorů. Týmy v terénu se budou snažit co nejrychleji obnovit vodu a elektřinu,“ slíbila viceprezidentka a kandidátka na Bílý dům Kamala Harrisová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.
11:24Aktualizovánopřed 58 mminutami

Trump dá ohledně Ruska na Witkoffa, kterému chybí zkušenosti i znalosti

Lidé blízcí americkému prezidentu Donaldu Trumpovi mu radí, aby přitvrdil ve svém postoji k Rusku. Šéf Bílého domu však stále naslouchá hlasům o tom, že Moskva chce skutečně mír. Píše to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z řad amerických činitelů. Ústřední postavou formující Trumpův přístup k ruské agresi je zřejmě jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff, kterému chybí zkušenosti s diplomacií i znalosti regionu a který ve svých vyjádřeních naskakuje na ruskou propagandu.
před 1 hhodinou

Rusové při úderu na Dnipro zabili dvě ženy a dítě, úřady hlásí i desítky raněných

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí, uvedli ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů. Později Lysak informoval o dvou zabitých mužích při ruském ostřelování Nikopolu.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 3 hhodinami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 3 hhodinami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 7 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 7 hhodinami

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první unijní lídr od zavedení amerických cel.
před 8 hhodinami
Načítání...