„Výsledek politických dohod,“ rýpl si Pellegrini při jmenování nového ministra

Slovenský prezident Peter Pellegrini jmenoval dosud nezařazeného poslance parlamentu Samuela Migala ministrem investic, regionálního rozvoje a informatizace. Personální změna je součástí kroků tříčlenné vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) k obnově její původní většiny ve sněmovně. Opozice to označila za politický obchod a za výsledek boje o koryta.

Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace, které má na starosti mimo jiné evropské fondy, dosud řídil místopředseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas) Richard Raši. Ten po středečním jednání vlády řekl, že podá demisi. Ucházet se bude o zvolení šéfem slovenského parlamentu.

Státním tajemníkem (náměstkem) na tomto ministerstvu bude další nezařazený poslanec Radomír Šalitroš, kterého spolu s Migalem v lednu 2025 vyloučila menší vládní strana Hlas. Migaľ v letech 2004 až 2023 pracoval jako reportér a moderátor soukromé televize Joj.

Výsledek „politických dohod“

Pellegrini ve středu poděkoval Rašimu za dosavadní vedení resortu a vyzdvihl jeho zásluhy, zatímco u Migala zdůraznil, že je ministrem jen kvůli politickým dohodám, píše slovenský web Sme. „Vážený pane ministře, do své funkce nenastupujete proto, že byste získal silný mandát a důvěru přímo od lidí ve volbách. Členem vlády budete jen na základě politických dohod,“ konstatoval prezident.

„I přesto, co si o tom celém myslím, vám přeji, abyste tento úkol ve prospěch lidí opravdu zvládl ve prospěch občanů Slovenské republiky,“ sdělil prezident Migalovi.

Fico pak v úterý bez bližších podrobností oznámil, že podepsal dohodu s Migalem a Šalitrošem. Přestup dvojice na ministerstvo investic znamená, že současně nebudou vykonávat poslanecký mandát a na jejích místa ve sněmovně nastoupí náhradníci.

Už dříve se ministerský předseda dohodl s jinou skupinou nezařazených poslanců, jejíž představitel a šéf neparlamentní strany Národní koalice/Nezávislí Rudolf Huliak se před dvěma týdny stal ministrem cestovního ruchu a sportu. Huliak se do sněmovny dostal na kandidátní listině nyní nejmenší vládní partaje Slovenská národná strana (SNS).

Vznik koaliční krize

Současná slovenská vládní koalice, která dříve postupně přišla o většinu ve sněmovně po odchodu či vyloučení několika poslanců z klubů Hlasu–SD a SNS, by na základě těchto dohod měla mít v parlamentu stejně jako po předloňských volbách opět většinu čtyř hlasů.

Migaľ a Šalitroš patřili během koaliční krize ke kritikům poměrů ve vládní koalici a jejich postoj vládě komplikoval prosazení návrhů ve sněmovně. Dvojice spolupracovala s jedním z rebelujících poslanců Hlasu–SD.

Konec dvojice ve sněmovně patrně zvýší šance na zvolení Rašiho předsedou parlamentu, neboť Migaľ kritizoval nejen stav ministerstva investic, ale také řekl, že Raši není jeho favoritem na funkci šéfa sněmovny. Ta je kvůli dřívějším sporům mezi Hlasem a SNS neobsazena od loňského dubna, kdy tehdejší předseda Národní rady a Hlasu Peter Pellegrini uspěl v přímé volbě prezidenta.

Reakce slovenských politiků

Ficův způsob řešení situace v koalici kromě opozice kritizoval podle médií také předseda SNS Andrej Danko. Tvrdil, že není řešením rozdávat trafiky tomu, kdo začne rebelovat.

Podle předsedy nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko Michala Šimečky si skupina kolem Migaľa mohla vybrat mezi vlastní tváří a funkcemi, přičemž si vybrala funkce.

„Od skupiny kolem Migaľa již tři měsíce posloucháme o hodnotách a o nesouhlasu s rozhodnutími a zahraniční politikou Roberta Fica. Tento nesouhlas ovšem platil jen do doby, než dostali kořist v podobě ministerstva,“ podotkla bývalá ministryně investic a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Načítání...