„Výsledek politických dohod,“ rýpl si Pellegrini při jmenování nového ministra

Slovenský prezident Peter Pellegrini jmenoval dosud nezařazeného poslance parlamentu Samuela Migala ministrem investic, regionálního rozvoje a informatizace. Personální změna je součástí kroků tříčlenné vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) k obnově její původní většiny ve sněmovně. Opozice to označila za politický obchod a za výsledek boje o koryta.

Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace, které má na starosti mimo jiné evropské fondy, dosud řídil místopředseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas) Richard Raši. Ten po středečním jednání vlády řekl, že podá demisi. Ucházet se bude o zvolení šéfem slovenského parlamentu.

Státním tajemníkem (náměstkem) na tomto ministerstvu bude další nezařazený poslanec Radomír Šalitroš, kterého spolu s Migalem v lednu 2025 vyloučila menší vládní strana Hlas. Migaľ v letech 2004 až 2023 pracoval jako reportér a moderátor soukromé televize Joj.

Výsledek „politických dohod“

Pellegrini ve středu poděkoval Rašimu za dosavadní vedení resortu a vyzdvihl jeho zásluhy, zatímco u Migala zdůraznil, že je ministrem jen kvůli politickým dohodám, píše slovenský web Sme. „Vážený pane ministře, do své funkce nenastupujete proto, že byste získal silný mandát a důvěru přímo od lidí ve volbách. Členem vlády budete jen na základě politických dohod,“ konstatoval prezident.

„I přesto, co si o tom celém myslím, vám přeji, abyste tento úkol ve prospěch lidí opravdu zvládl ve prospěch občanů Slovenské republiky,“ sdělil prezident Migalovi.

Fico pak v úterý bez bližších podrobností oznámil, že podepsal dohodu s Migalem a Šalitrošem. Přestup dvojice na ministerstvo investic znamená, že současně nebudou vykonávat poslanecký mandát a na jejích místa ve sněmovně nastoupí náhradníci.

Už dříve se ministerský předseda dohodl s jinou skupinou nezařazených poslanců, jejíž představitel a šéf neparlamentní strany Národní koalice/Nezávislí Rudolf Huliak se před dvěma týdny stal ministrem cestovního ruchu a sportu. Huliak se do sněmovny dostal na kandidátní listině nyní nejmenší vládní partaje Slovenská národná strana (SNS).

Vznik koaliční krize

Současná slovenská vládní koalice, která dříve postupně přišla o většinu ve sněmovně po odchodu či vyloučení několika poslanců z klubů Hlasu–SD a SNS, by na základě těchto dohod měla mít v parlamentu stejně jako po předloňských volbách opět většinu čtyř hlasů.

Migaľ a Šalitroš patřili během koaliční krize ke kritikům poměrů ve vládní koalici a jejich postoj vládě komplikoval prosazení návrhů ve sněmovně. Dvojice spolupracovala s jedním z rebelujících poslanců Hlasu–SD.

Konec dvojice ve sněmovně patrně zvýší šance na zvolení Rašiho předsedou parlamentu, neboť Migaľ kritizoval nejen stav ministerstva investic, ale také řekl, že Raši není jeho favoritem na funkci šéfa sněmovny. Ta je kvůli dřívějším sporům mezi Hlasem a SNS neobsazena od loňského dubna, kdy tehdejší předseda Národní rady a Hlasu Peter Pellegrini uspěl v přímé volbě prezidenta.

Reakce slovenských politiků

Ficův způsob řešení situace v koalici kromě opozice kritizoval podle médií také předseda SNS Andrej Danko. Tvrdil, že není řešením rozdávat trafiky tomu, kdo začne rebelovat.

Podle předsedy nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko Michala Šimečky si skupina kolem Migaľa mohla vybrat mezi vlastní tváří a funkcemi, přičemž si vybrala funkce.

„Od skupiny kolem Migaľa již tři měsíce posloucháme o hodnotách a o nesouhlasu s rozhodnutími a zahraniční politikou Roberta Fica. Tento nesouhlas ovšem platil jen do doby, než dostali kořist v podobě ministerstva,“ podotkla bývalá ministryně investic a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 3 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 5 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 14 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 15 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...