Evropská unie už neuznává Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely

Evropská unie již neuznává lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta země. Ministři zahraničí členských zemí v pondělí schválili společné prohlášení, podle něhož je pozice bývalého předsedy venezuelského parlamentu z hlediska EU srovnatelná s dalšími opozičními předáky. Evropský blok přitom zároveň neuznává výsledky prosincových voleb, v nichž bez účasti opozice parlament ovládli lidé autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Prosincové volby byly podle ministrů „promarněnou příležitostí pro demokracii“ a jejich průběh nebyl „důvěryhodný, otevřený všem a transparentní“. EU proto jejich výsledek neuznává.

Guaidó, který po volbách zůstal v čele paralelně pracujícího parlamentu, však již pro EU není legitimním dočasným vůdcem země. Unie v pondělí venezuelskou vládu vyzvala k respektování politických a občanských práv a zajištění svobody a bezpečnosti všech opozičních představitelů. Mezi nimi sice zdůraznila právě jméno Guaidóa, kterého ovšem stejně jako další přední figury opozice označila za „významné hráče a privilegované účastníky dialogu“.

Členské země tak nevyslyšely výzvu Evropského parlamentu, který minulý týden v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů požadoval, aby sedmadvacítka Guaidóa i nadále považovala za legitimního vůdce Venezuely.

USA a Británie Guaidóa stále za dočasného prezidenta uznávají

EU se v pohledu na jeho roli rozchází se Spojenými státy či Velkou Británií, které jej bez ohledu na výsledek voleb stále uznávají za oprávněného dočasného prezidenta. To mimo jiné venezuelské opozici usnadňuje přístup k finančním zdrojům, které západní země v důsledku přijatých sankcí zabavily Madurovu režimu.

Venezuelský parlament byl poslední politickou institucí v zemi, kterou ovládala opozice. Volby se zhruba třetinovou účastí voličů sice opozice bojkotovala, podle některých expertů však stejně zpochybnily Guaidóovo oprávnění být dočasným prezidentem. Za něj se totiž prohlásil právě z titulu šéfa zákonodárného shromáždění s odvoláním na venezuelskou ústavu.