V Evropě se v posledních letech stále víc šíří spalničky. Před nárůstem případů varovalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Od začátku minulého roku zdravotníci v zemích EU zachytili přes 32 tisíc případů. V roce 2023 to přitom nebylo ani dva a půl tisíce. Zdaleka nejhorší situace je v Rumunsku. Za boomem vysoce nakažlivého onemocnění jsou především mezery v proočkovanosti.
Evropou se šíří spalničky
V období od 1. února 2024 do 31. ledna 2025 bylo diagnostikováno celkem 32 265 osob, z toho přes 27 tisíc případů spadá na Rumunsko, kde na nemoc zemřelo už osmnáct lidí.
Přes tisíc nakažených bylo rovněž v Itálii. V Německu, Belgii a Rakousku jsou pacientů stovky, uvádí ECDC. Jeden člověk zemřel v Irsku.
Mezery v očkování
Podle evropského střediska alarmující čísla ukazují na mezery v proočkovanosti proti této chorobě, jíž lze přitom předejít jak u dětí, tak i dospělých. Vakcína se podává ve dvou dávkách, účinnost pak dosahuje 95 procent.
„Ty případy jsou a budou v lokalitách, kde se vyskytují jedinci, kteří nejsou chráněni, tedy kteří nebyli očkováni nebo jim byla podána jen jedna dávka vakcíny a kteří s nějakým časem nejsou dostatečně imunní,“ vysvětluje přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny z 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN v Motole Milan Trojánek.
Onemocnění se snadno přenáší z člověka na člověka vzduchem, třeba při kašli a kýchání. Inkubační doba je deset až 21 dnů. Nakažlivý je člověk přitom už den před projevem symptomů. Vyrážce, která začíná zhruba po čtyřech dnech, předcházejí respirační potíže a horečky.
V roce 2024 byl nejvyšší počet případů spalniček vypozorován v prvních šesti měsících roku. Jelikož jde o sezonní onemocnění, během letošního jara se očekává další nárůst, varuje ECDC ve své zprávě. Případy jsou i v Česku.
„Pokud je do populace zavlečen virus, populace není imunní a dochází k poklesu proočkovanosti, tak pak je velmi jednoduché, že dojde až k takovému rozšíření. Spalničky jsou extrémně infekční onemocnění a reprodukční číslo, kolik jedinec může nakazit lidí, je vysoké,“ podotkl Trojánek.
Podle zdravotních úřadů musí být nejméně 95 procent komunity očkováno dvěma dávkami vakcíny, aby se zabránilo propuknutí spalniček a ochránily se zranitelné osoby, které nemohou být očkovány, jako jsou malé děti. V roce 2023 však tuto hranici splnily pouze čtyři země, a to Maďarsko, Malta, Portugalsko a Slovensko, píše server Euronews.
Trojánek ale nemá informace o tom, že by se nějak dramaticky měnil kmen viru. Na spalničky neexistuje lék, nejvážnější průběh bývá u novorozenců. Úmrtí jsou spíš vzácná, uvedl lékař.