Dohodu o plynovodu Nord Stream 2 kritizují zákonodárci z devíti zemí včetně Česka. Pozdě, míní Jirušek

Jirušek v Horizontu ČT24: Iniciativa na dokončení plynovodu nic nezmění (zdroj: ČT24)

Jedenáct zákonodárců ze Spojených států, Česka a dalších sedmi evropských zemí vydalo prohlášení kritizující rusko-německý plynovod Nord Stream 2 a nedávnou dohodu mezi Washingtonem a Berlínem o jeho dokončení. Varují před nárůstem vlivu Ruska na Evropu a před důsledky pro bezpečnost na Ukrajině. Podle Martina Jiruška z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Masarykově univerzitě ale tato iniciativa přichází pozdě.

„My, předsedové zahraničních výborů našich příslušných národních parlamentů, nadále nesouhlasíme s projektem plynovodu Nord Stream 2 a s velkou lítostí jsme zaznamenali nedávné rozhodnutí Spojených států a Německa ohledně Nord Streamu 2, které má za následek návrat k dokončování plynovodu,“ píše se v prohlášení zákonodárců.

Česko má mezi signatáři dva zástupce: senátora Pavla Fischera (KDU-ČSL) a poslance Ondřeje Veselého (ČSSD). Kromě nich jsou pod textem podepsaní demokratický člen Senátu USA Bob Menendez, šéf zahraničního výboru britské Dolní sněmovny Tom Tugendhat, dva polští zákonodárci Marek Kuchinski a Bogdan Klich, Ukrajinec Oleksandr Merežko, irský poslanec Charles Flanagan a zástupci tří pobaltských států.

„Nord Stream 2 považujeme za geopolitický projekt sledující rozšíření ruského vlivu na Evropu skrze ovládnutí energetického trhu. Dokončení plynovodu posílí vliv ruského plynu v evropském energetickém mixu, ohrozí národní bezpečnost členských zemí EU a Spojených států a ohrozí již tak nejistou bezpečnost a svrchovanost Ukrajiny,“ uvedli politici z devíti zemí.

Fischer a Veselý poukazují na zhoršení pozice Ukrajiny

Fischer uvedl, že prohlášení politici připravovali společně v minulých týdnech. „Jsem rád, že se k němu mohli připojit nejen kolegové z parlamentů zemí EU, ale také ze Spojeného království a USA. Je v našem zájmu, abychom energetickou bezpečnost řešili společně.“

Nord Stream 2 podle něj posiluje vliv Ruska na evropském kontinentu. „Do nevýhodné situace se dostává Ukrajina, kterou nový tranzit plynu obchází,“ dodal. Za nutnost považuje hledání cest k energetice, která nebude na dodávkách z Ruska závislá. Společný apel chápe Fischer jako příležitost k dialogu o tom, jak zajistit bezpečnost občanů vůči režimům, které otevřeně popírají to, na čem stojí místní parlamentní demokracie.

Také Veselý potvrdil, že prohlášení podepsal. „Důvodem byla skutečnost, že podle mého to tady Německo s pragmatickým přístupem k diplomacii už přehnalo a Ukrajinu prostě hodilo přes palubu,“ podotkl.

Plynovod Nord Stream 2
Zdroj: Wikipedia.org/nord-stream2.com

Jirušek: Na zastavení projektu je pozdě

„Je to jakási deklarace, nicméně efekt na dokončení plynovodu to již mít žádný nebude,“ komentoval iniciativu zákonodárců v Horizontu ČT24 Martin Jirušek z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Masarykově univerzitě.

„Česká republika ostatně spíš vystupuje jako jakýsi tichý podporovatel (plynovodu Nord Stream 2). Minimálně zhruba od roku 2017, kdy vešlo ve známost, jaké objemy plynu potečou a kudy potečou a (že) Česká republika bude v těchto dodávkách hrát poměrně významnou roli,“ pokračoval Jirušek.

„Je namístě se ptát, proč se proti Nord Streamu 2 nevzedmula tak ostrá aktivita v roce 2018, kdy se se stavbou začalo, v době, kdy již bylo možné vytýkat Rusku spoustu z věcí, které dělalo - ať už vůči Ukrajině, nebo další aktivity v západní Evropě,“ uzavřel.

Americký ústupek Německu

Nord Stream 2 je již dlouho zdrojem napětí mezi Německem a jeho spojenci z NATO. Plynovod, který vede Baltským mořem a vyhýbá se Ukrajině i Polsku, je nicméně velmi blízko dokončení.

USA dlouhodobě projekt kritizují a přistupovaly i k sankcím, v červenci nicméně Washington oznámil dohodu s Německem, která umožňuje dotažení stavby do konce bez dalších postihů. Obě země se zároveň zavázaly, že pokud Rusko využije plynovod jako politickou zbraň, uvalí na něj nové sankce.

Těmto slibům ale nevěří Ukrajina, která dohodu považuje za svou porážku, stejně jako Pobaltské státy nebo Polsko. Ve Varšavě vnímají rozhodnutí Washingtonu stavbu neblokovat částečně jako zradu. Polsko německo-ruský projekt kritizuje od začátku, považuje ho za zásadní bezpečnostní hrozbu. Na tomto postoji se navíc vzácně shoduje celé tamní politické spektrum.

Pro vládu amerického prezidenta Joea Bidena představuje dohoda s Německem ústupek, neboť šéf Bílého domu se už od nástupu do funkce usilovně snaží vylepšit pošramocené vztahy s Berlínem. Největší evropskou ekonomiku chce totiž mít po svém boku při případné konfrontaci s Čínou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přes polovinu dánských měst a obcí ohrožují povodně, Kodaň staví obří tunel

Až téměř na jeden bilion eur (asi 25 bilionů korun) by se podle odhadů mohly do roku 2050 vyšplhat škody způsobené záplavami nebo stoupající hladinou moří ve městech. V dánské Kodani kvůli tomu už od roku 2020 budují obří tunel, který by měl pohltit takzvanou stoletou vodu. Nákladný projekt chtějí úřady dokončit do dvou let. Poslední studie ale ukázala, že povodněmi je ohrožena více než polovina dánských měst a obcí.
Právě teď

Jihokorejští vyšetřovatelé se pokusili zatknout prezidenta. Neprošli přes ochranku

Jihokorejští vyšetřovatelé a policisté se v pátek bez úspěchu pokusili v sídle prezidenta Jun Sok-jola o jeho zatčení kvůli tomu, že se v prosinci snažil zavést stanné právo. Jejich záměr, který je podle prezidentových advokátů nezákonný, překazila prezidentská ochranná služba.
před 15 mminutami

Ruský plyn přes Ukrajinu neteče, Čechům by ale surovina zdražit neměla

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
před 30 mminutami

Manévry, o kterých se nemluví. Peking zkouší u Tchaj-wanu novou taktiku

S nadcházejícím návratem Donalda Trumpa do Bílého domu se Čína chystá na celní válku. Nejtřaskavějším ohniskem mezi dvěma největšími ekonomikami světa ale zůstává Tchaj-wan. Peking ho považuje za odpadlickou provincii a nevylučuje sjednocení silou. V úžině mezi ostrovem a pevninou pořádá stále častěji vojenská cvičení – včetně letošní první bojové hlídky.
před 1 hhodinou

Útočník z New Orleans jednal sám, uvedla FBI. Spojení s explozí v Las Vegas nevidí

Pachatel středečního útoku v New Orleans jednal podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sám. Čin podle FBI v tuto chvíli nesouvisí s výbuchem Cybertrucku v Las Vegas, doplnili ve čtvrtek odpoledne vyšetřovatelé. Americký prezident Joe Biden předtím oznámil, že ho FBI informovala také o tom, že bývalý člen americké armády Shamsud-Din Jabbar krátce před atakem, kdy najel autem do davu lidí, nahrál na sociální sítě videa, která naznačují, že jej inspirovala teroristická organizace Islámský stát (IS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

IS zůstává hrozbou, jeho extremismus a značka inspirují

Teroristická organizace Islámský stát (IS) už sice po vojenské porážce v roce 2017 neovládá rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, její extremistická ideologie a značka ale pořád působí jako inspirace. Podle odhadu OSN má navíc i nadále až deset tisíc ozbrojenců napříč Asií a Afrikou. Za tikající bombu bývá označován zajatecký tábor al-Hol v Sýrii, kde kurdské jednotky zadržují přes padesát tisíc stoupenců IS a jejich rodin.
před 8 hhodinami

Zadržená italská novinářka může být rukojmí íránského režimu

Itálie pokračuje v úsilí osvobodit žurnalistku Cecilii Salaovou, která je od 19. prosince v íránském vězení. Zemi navštívila pracovně s platným novinářským vízem, pořizovala tam pro podcasty a svůj kmenový deník rozhovory s mladými Íránci, kteří vyhlížejí změnu tamního režimu. Podle íránských úřadů však Salaová porušila blíže neurčené zákony a vpředvečer odletu byla zadržena. Panuje podezření, že se novinářka stala rukojmí Teheránu pro možné propuštění a výměnu za Íránce zatčeného na žádost Washingtonu v Miláně.
před 9 hhodinami

Fico pohrozil Kyjevu snížením podpory Ukrajinců na Slovensku

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) pohrozil Ukrajině vedle zastavení dodávek elektřiny také snížením podpory Ukrajinců, kteří se zdržují na Slovensku. Učinil tak v reakci na zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po vypršení příslušného kontraktu mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Zastavení tranzitu Fico označil za sabotáž ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kyjev, který čelí ruské vojenské invazi, platnost smlouvy o tranzitu plynu podle očekávání neprodloužil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...