Dohoda o brexitu je možná, naznačil Barnier. Mohla by nejdřív být jen o principech, míní Sečka

Dohodu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie je stále ještě možné uzavřít tento týden. Před začátkem jednání unijních ministrů to v úterý řekl hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier, podle něhož však musí být dohoda použitelná pro obě strany. Pro Londýn je prioritou odchod z EU k 31. říjnu. Český velvyslanec v Londýně Libor Sečka naznačil, že by se mohla uzavřít nejprve obecná dohoda o principech.

Barnier seznámí v Lucemburku ministry členských zemí s aktuálním stavem rozhovorů. Mezi oběma stranami zůstávaly i po víkendových jednáních neshody. Týkaly se především vystoupení Británie z celní unie a podoby celních kontrol.

Kdyby se totiž celníci objevili na hranici Irska a Severního Irska, hrozí obnovení násilností mezi tamními katolickými republikány a anglikánskými unionisty. Britský premiér Boris Johnson proto v posledních dnech naznačoval, že kontroly by se mohly provádět jinde. Kde přesně a v jaké podobě, však nezveřejnil.

Jeho návrh přesto přinesl optimismus. „Ten zvrat konečně přišel, když se setkal britský premiér s irským premiérem,“ upozornil velvyslanec Sečka.

Optimismus českého velvyslance

Podle Sečky se právě teď naskýtá dobrá příležitost. „To, co doléhá do mých uší, je to, že se dá udělat nějaká obecná dohoda o principech. Když už bude ta dohoda o principech na obou stranách potvrzená, tak potom se dá udělat ten právní text,“ konstatoval velvyslanec. Konkrétní smlouva by se podle něj uzavřela až po 31. říjnu, což by ale brexitu k tomuto datu nemělo bránit.

Český velvyslanec má za to, že je možné takové dohody dosáhnout do 19. října, tedy do dne, kdy britské vládě vyprší čas daný parlamentem, aby prosadila dohodu o podmínkách brexitu, nebo aby získala svolení zákonodárců k odchodu bez dohody. Při nesplnění obou podmínek opatření ukládá vládě povinnost dojednat nový odklad.

Sečka je přesvědčen, že podobná dohoda má šanci na to, aby v britském parlamentu získala většinu. „Já myslím, že to k tomu nazrává,“ podotýká. „Nakonec zdravý politický rozum snad zvítězí, tato věc se uzavře,“ říká a dodává, že brexit je pro Británii břímě, kterého se musí zbavit, aby se mohla pohnout dál.

Brexitem se bude zabývat summit EU ve dnech 17. a 18. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoV Berlíně se konala první velká akce od útoku islamisty na pochod za práva sexuálních menšin

Do centra německého hlavního města se vrátily masové akce – poprvé od konce července, kdy jednadvacetiletý islamista zaútočil na pochod za práva sexuálních menšin. Jednu ženu zabil a třicet lidí zranil. Na sobotním festivalu elektronické hudby Rave The Planet proto úřady zpřísnily bezpečnostní opatření. Organizátoři zároveň uctili památku obětí útoku islamisty. Taneční průvod stejně jako pochod před třemi týdny prošel parkem Tiergarten. Během akce bylo na místě i vodní dělo, které účastníkům nabídlo osvěžení a ochranu před horkem.
před 58 mminutami

Belgie kvůli rekordním požárům požádala EU o pomoc

Evropská unie plánuje nasadit tři vrtulníky a dvě letadla pro hašení mohutného lesního požáru na východě Belgie, uvedla podle agentur Reuters a AFP eurokomisařka pro řešení krizí Hadja Lahbibová. Pomoc podle ní poskytne Česko a další dva unijní státy. Belgie požádala o nouzovou podporu kvůli jednomu z největších požárů ve svých dějinách, který dosud spálil přes šestnáct set hektarů půdy a vyžádal si evakuaci několika obcí.
17:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Chorvatsku krotí hasiči další požár, a to na ostrově Dugi otok

Na chorvatském ostrově Dugi otok v pátek večer vypukl rozsáhlý požár. Hasiči byli nuceni přisouvat trajektem posily. V sobotu ráno se jim podařilo dostat plameny pod kontrolu, ale po poledni silný vítr oheň opět rozdmýchal. Zásah proto pokračuje, uvedla z Chorvatska redaktorka ČT Veronika Tupá. Během pátku požár u letoviska Omiš na chorvatské pevnině přinutil úřady dočasně evakuovat přes dva tisíce lidí včetně asi tří set českých turistů.
07:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Indonésii o síle 7,7 stupně si vyžádalo nejméně 47 obětí

Nejméně 47 lidí zemřelo po zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v noci na sobotu zasáhlo pobřeží indonéského ostrova Flores. Bilance postupně narůstá. Úřady původně vydaly varování před tsunami, později ho však odvolaly. Tisíce obyvatel pobřežních oblastí byly evakuovány. České ministerstvo zahraničních věcí nemá informace o tom, že by zemětřesení postihlo české občany.
02:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejvyšší evropskou sochu Panny Marie vysvětili v Polsku

V polské vesnici Konotopie v sobotu vysvětili sochu Panny Marie, která je se svými 55,6 metru považována za nejvyšší svého druhu v Evropě. Její výstavbu financovali polští milionáři Roman a Grazyna Karkosikovi jako poděkování Bohu. Dílo překonává svou výškou i slavnou brazilskou sochu Krista Spasitele. Ovšem na Filipínách se nachází socha Panny Marie, která měří zhruba 98 metrů.
15:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Berlíně roste násilí s použitím střelných zbraní. Pistole pochází i z Česka

V Berlíně přibývá případů násilí, kdy pachatelé použijí střelnou zbraň nebo vyhrožují střelbou. V loňském roce policie v německé metropoli evidovala 1119 takových případů, ve srovnání s rokem 2024 jde o 68procentní nárůst, napsala agentura DPA. Většina ilegálně získaných zbraní pochází z Turecka, část ale i z výroben v Česku.
před 4 hhodinami

Při izraelských útocích v Libanonu zemřelo jedenáct lidí, uvádějí tamní úřady

Izraelské vzdušné útoky na jižní Libanon si v sobotu vyžádaly nejméně jedenáct obětí, informují s odkazem na libanonská média agentury AP a AFP. Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že mezi oběťmi byly tři děti a dvě ženy. Dalších nejméně devatenáct lidí utrpělo zranění. Podle libanonského prezidenta Josepha Aúna tím Izrael vyslal jasný vzkaz, pokud jde o budoucí mírová jednání. Libanonské hnutí Hizballáh pohrozilo odvetou za tyto útoky.
11:42Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina zasáhla podnik Roskosmosu, ruský útok v Dněpropetrovsku zabil kojence

Ukrajina v ruské Samarské oblasti zasáhla podnik Roskosmosu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O útoku na blíže neupřesněný podnik informovaly dříve ruské úřady. V Dněpropetrovské oblasti zase po ruském útoku zemřel kojenec, zraněno bylo jedenáct lidí, uvádějí tamní představitelé. Úřady v Chersonu hlásí bezmála třicet zraněných. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi a součástí bojů jsou časté vzdušné útoky obou stran.
08:45Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.