Církev rozšíří vyšetřování vlivného kněze, který radil i papežům. Desítky žen ho viní ze sexuálního zneužívání

4 minuty
Horizont ČT24: Vyšetřování kněze Marka Rupnika
Zdroj: ČT24

Katolická církev rozšiřuje vyšetřování slovinského kněze Marka Rupnika. Dříve respektovaný duchovní a vlivný umělec, který utvářel moderní výtvarný styl katolické církve ve službách papežů, je obviňován ze sexuálního zneužívání a duševního nátlaku. Stálo ho to už členství v jezuitském řádu i postavení ve Vatikánu. Přitom ale nadále pracuje ve Slovinsku jako kněz.

Údajná nečinnost církve nedávno přiměla ženy, které se považují za Rupnikovy oběti, vystoupit osobně pod vlastními jmény na tiskové konferenci ve Vatikánu. „Je nám smutno z toho, že (církevní) instituce místo toho, aby využily naše zkušenosti k přehodnocení způsobu, jakým se takové případy řeší, se dál zahalují do mlčení,“ prohlásila bývalá řádová sestra Mirjam Kovačová.

Ta patří mezi celkem dvacítku lidí, převážně žen, které vůči Rupnikovi v minulosti vznesly vážná obvinění. Podle nich měl kněz a jezuita zneužívat svého výsadního postavení, včetně toho, aby si vynutil sex.

„Ve skutečnosti to bylo velmi vážné zneužívání, v jehož důsledku jsem mimo jiné přišla o panenství, a byla jsem nucena k různým typům intimních styků. Přičemž znechucení, které ve mně (Rupnikovy) požadavky vyvolávaly, bylo zjevné,“ uvedla další z obětí, bývalá řádová sestra Gloria Brancianiová.

Systematické zneužívání mělo začít ve Slovinsku již na konci osmdesátých let v tehdy nově založené ženské řeholní komunitě Loyola. Její vedení přitom údajně stížnosti na Rupnika, který zde působil jako hlavní duchovní správce, opakovaně ignorovalo.

Vatikán Loyolu veřejně a oficiálně se sexuálním zneužíváním nespojoval. V říjnu loňského roku ale rozhodl o jejím uzavření. Pouhé čtyři měsíce před tím – po vlastním vyšetřování – oznámil zástupce Tovaryšstva Ježíšova v Římě, že Rupnik musí opustit jezuitský řád.

Kauza je pro celou církev velmi citlivá, Rupnik totiž měl blízko k řadě klíčových postav Vatikánu, kde se ujal řízení vlivného kulturního centra Aletti. Mezi jeho známé patřil třeba český kardinál Tomáš Špidlík, ale i sám papež Jan Pavel II., který mu zadával ty nejdůležitější práce. Rupnik se uplatnil na více než dvou stech církevních stavbách po celém světě. Jeho styl nakonec adoptoval i papež František. Rukopis slovinského výtvarníka nesla řada oficiálních akcí na začátku jeho pontifikátu.

Vatikánské Dicasterium pro nauku víry až v lednu 2022 došlo k závěru, že se na jednání Marka Rupnika může vztahovat církevní právo. Případný proces byl však krátce nato vyloučen s odvoláním na možné promlčení, a to nedlouho po schůzce Rupnika přímo s papežem. V létě 2023 se pak Rupnik vrátil do Slovinska. Koperská diecéze, kde působí, nedávno potvrdila, že její nový kněz tady dál poskytuje duchovní vedení a uděluje svátosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 35 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...