Česko nevydá ruskou opoziční novinářku Faridu Kurbangalejevovou do Ruska, rozhodl pražský městský soud. Vyhověl návrhu státní zástupkyně Kateřiny Štěpánkové, podle kterého je vydání novinářky nepřípustné. Rusko ženu stíhá za údajné vyzývání k terorismu, jeho ospravedlňování a šíření lží o ruské armádě. Podle žalobkyně ale informovala o ruské agresi na Ukrajině způsobem, který se nelíbil ruským autoritám, což v Česku není trestné.
Česko nevydá ruskou opoziční novinářku
„Je zcela evidentní, že odlišné politické názory nemohou vést k vydání,“ prohlásil předseda trestního senátu Tomáš Kubovec. Do Ruska pak podle soudu v současné době není možné vydávat i proto, že nelze zkontrolovat, zda další průběh trestního řízení bude spravedlivý. „Existuje také důvodná obava, že by (Kurbangalejevová) byla vystavena pronásledování,“ uvedl soudce.
Bývalá moderátorka a zpravodajka ruské státní televize opustila Rusko po jeho nelegální anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Obvinění odmítla již dříve jako naprosto vykonstruovaná. Ve čtvrtek se z jednání ze zdravotních důvodů omluvila.
„Vítězství rozumu a svobody slova,“ hodnotí právní zástupkyně
Rusko ženu začalo stíhat kvůli informacím, které přinesla o ruských vojácích bojujících na straně Ukrajiny či o obětech ruského obléhání ukrajinských měst. Za trestné činy, které jí Rusové přisuzují, by jí v zemi hrozily pokuty v řádech milionů rublů, nucené práce či mnohaleté vězení.
„Dnešní (čtvrteční) rozhodnutí soudu je vítězstvím rozumu a svobody slova,“ uvedla po skončení jednání právní zástupkyně Kurbangalejevové Evelina Hodanová. „Klientka zůstává v bezpečí. Může dál dělat to, za co by v Rusku skončila ve vězení – psát pravdu,“ dodala. Právnička při jednání upozornila na to, že v ruských věznicích panují nelidské podmínky a že opoziční politici dostávají velmi přísné tresty.
Štěpánková podle mluvčího pražského státního zastupitelství Aleše Cimbaly před návrhem na nevydání novinářky případ podrobně prošetřovala. Dospěla k závěru, že existují čtyři důvody, proč není vydání přípustné – ve věci neplatí vzájemná trestnost, stíhání je vedeno z politických důvodů a panuje obava z porušení lidských práv ženy i práv na spravedlivý proces. Všechny důvody soud uznal.
„Od vypuknutí (plnohodnotné) války nám stoupá počet žádostí o vydání osob do Ruské federace,“ sdělil Cimbala. Protože podle něj i ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Rusko nesplňuje podmínky pro to, aby tam mohli být lidé vydáni, státní zastupitelství ve všech případech navrhlo nepřípustnost vydání. Loni jich byly desítky.
Kurbangalejevová se narodila v Kazani, metropoli autonomního Tatarstánu, kde také vystudovala žurnalistiku. Nejprve působila v místní televizi, pak se stala zpravodajkou televize Rossija 1 v Povolží a nakonec vedla hlavní zpravodajskou relaci Vesti. V posledních letech vystupuje proti válce na Ukrajině, pracovala také pro ruskojazyčnou televizní stanici Nastojaščeje vremja, která patří pod Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.