České firmy obchodují s Ukrajinou. Dodávají například lékařské vybavení

3 minuty
Události: Český průmysl na Ukrajině
Zdroj: ČT24

České firmy mají čím dál větší zájem o ukrajinský trh. Jejich vývoz tam za poslední dva roky stoupl o 17 procent. Do čísla se přitom nezapočítávají zbraně nebo munice. Přibývá ale projektů na pomoc i pro obnovu válkou poničené země, jedná se například o lékařské vybavení.

Jedna z firem, které obchodují na Ukrajině, vyrábí přístroje na hojení ran, jež lidem na Ukrajině dokážou zachránit životy. Umí totiž třeba zabránit infekcím po amputacích.

„Toto je konkrétně řídicí deska tohoto lékařského přístroje,“ popsal Roman Plavec, obchodní a marketingový ředitel společnosti ZAT, co právě v jejich firmě vzniká. Podle jeho slov je schopná vyprodukovat stovky přístrojů denně. 

„Zde už následně vidíme hotový přístroj, který je potom ještě znovu zkontrolován, expedován do našich skladů, kde spolu s dalšími dvaceti českými výrobci realizujeme kompletní sestavy,“ ukázal jednatel společnosti Comedeq Jan Horák na vznikající výrobek. 

Chirurg Elnur Abdullajev na Městské charkovské poliklinice č. 10 popsal, kde se české vybavení používá. „Toto je operační stůl. Je elektrický. Pokud ale není elektřina, funguje na pneumatický pohon,“ ukázal Abdullajev.

Kromě čtyř ambulancí pak českými přístroji vybavili i další místnost pro akutní případy. „Cokoliv co nám dovezou – budeme za to rádi. Protože nám nic nezbylo,“ řekla ředitelka Městské charkovské polikliniky č. 10 Taťána Lysenková.

Dodávky zdrojů energie

Kvůli útokům ruské armády na ukrajinskou energetickou infrastrukturu potřebují nejen nemocnice náhradní zdroje energie. Ty obstarává i další česká firma – do země už dodala kogenerační jednotky zhruba za čtvrt miliardy korun.

„Ty jednotky jsou mnohem hůř zaměřitelné ze strany ozbrojených sil. Je mnohem jednodušší sestřelit jednu velkou elektrárnu než desítky decentralizovaných zdrojů,“ vysvětlil zástupce obchodního ředitele společnosti TEDOM Jiří Janša.

Český průmysl na Ukrajině

I díky těmto dodávkám tak za poslední dva roky stoupl vývoz zboží na Ukrajinu o šest miliard korun, což je nárůst asi o 17 procent.

„Vychází to nejvíce z toho, co je na Ukrajině postiženo. Je to samozřejmě oblast energetiky, dopravní infrastruktury, ale také zdravotnictví a zemědělství,“ přiblížil prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

„Čeští exportéři jsou připravení jezdit tam, kam se spoustu těch západních bojí. Tím hlavním důvodem je obrovská obchodní příležitost, která se teď rozvíjí, je v počátcích a samozřejmě až po skončení bojů se plně rozvine,“ prohlásil vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.

Zatím Česko na Ukrajině realizuje spíš menší projekty. Svým významem je ale tato spolupráce pro Ukrajinu někdy doslova životně důležitá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...