Británie dá Francii půl miliardy liber na potlačení migrace přes Lamanšský průliv

2 minuty
Události: Francouzsko-britský summit v Paříži
Zdroj: ČT

Velká Británie poskytne v příštích třech letech Francii 480 milionů liber (asi 12,8 miliardy korun) za pomoc v potlačení nelegální migrace skrze Lamanšský průliv. V Paříži se na tom domluvili britský premiér Rishi Sunak a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří uzavřeli i dohody o partnerství v energetice. Obě země usilují o prohloubení vzájemných vztahů po diplomatických neshodách, které vznikly odchodem Británie z Evropské unie.

„Pokud budeme upřímní, musíme si přiznat, že vztahy mezi našimi zeměmi v posledních letech utrpěly…ale dnes jsme spolupráci posunuli na novou úroveň,“ prohlásil Sunak. Macron později reagoval, že „je čas na nový začátek“.

Za britské peníze vznikne ve Francii nové detenční centrum pro migranty. Britský Národní kriminální úřad (NCA) a jeho francouzský protějšek zároveň vyšlou své zástupce do zemí podél migrační cesty, kterou využívají pašeráci. Obě země chtějí také zintenzivnit hlídkování na moři a modernizovat sledovací technologie.

Nelegální migrace je v současné době klíčovým tématem pro konzervativní Sunakovu vládu, jež ve Velké Británii usiluje o prosazení zákona, který by ministerstvu umožnil vyhošťovat lidi bez nároku na azyl, pokud se do Británie dostanou nelegální cestou.

Energetická spolupráce

Společné jednání lídrů Francie a Británie, jediných evropských jaderných velmocí a stálých členů Rady bezpečnosti OSN, se podle Reuters konalo poprvé po pěti letech. Kromě migrace jednali Sunak a Macron také o energetice a válce na Ukrajině.

„Francie a Británie spolupracují, aby už nikdo takový jako (ruský vůdce Vladimir) Putin nemohl použít energii jako zbraň,“ zdůraznil Sunak. Podle Reuters se lídři obou zemí dohodli na energetické spolupráci ve dvou oblastech: sdílení know-how na poli obnovitelných zdrojů energie a zřízení pracovní skupiny pro jadernou inovaci a bezpečnost. „Máme společný cíl. A tím je skoncovat s fosilními palivy,“ doplnil Macron.

2 minuty
Zpravodaj ČT Dolanský o jednání Macrona se Sunakem
Zdroj: ČT24

„Veškerá spolupráce, o které jsme se bavili, by však nedávala smysl bez posílení a propojení občanských společností. Setkali jsme se s britskými i francouzskými podnikateli, mladými britskými a francouzskými talenty a chceme také prohloubit spolupráci mezi sportovci či muzei,“ řekl závěrem svého projevu Macron.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 50 mminutami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 1 hhodinou

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 2 hhodinami

Kyjev odvolal oblastního šéfa, který připustil setkání vojáků v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce vedoucího správy Sumské oblasti, informoval v úterý server Ukrajinska pravda a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Arťuch v pondělí v rozhovoru se stanicí Suspilne v podstatě potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve městě slavnostní setkání vojáci.
před 3 hhodinami

Egyptský turismus ohrožuje nedotčenou pláž Rudého moře

Pláž Ras Hankorab, ležící na jihu egyptského pobřeží Rudého moře, se stala středobodem sporu mezi ochránci přírody, místními komunitami a státními úřady. Zatímco vláda nabízí tuto část chráněného území investorům jako způsob, jak zvýšit příjmy z turismu, ekologové bijí na poplach kvůli hrozbě nenávratného poškození jednoho z posledních nedotčených mořských ekosystémů v Egyptě.
před 4 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 4 hhodinami
Načítání...