Bouřlivý týden v Katalánsku má na 600 zraněných, čtyři lidé přišli o oko

Při protestech v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, utrpělo zranění 579 lidí. Třináct lidí zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný. Čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko, podle médií po zásahu gumovými projektily.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Více než stovku lidí policie vyšetřuje, třetina z nich je ve vazbě. 

Barcelona prožila klidnou noc

V noci na pondělí byl v Barceloně podle místních médií relativní klid oproti nocím z předchozího týdne, kdy v ulicích katalánské metropole i v některých dalších městech regionu skupiny radikálů zapalovaly kontejnery i auta a na policisty házely dlažební kostky.

Podle španělské vlády bylo při protestech poničeno 267 policejních aut většinou patřících španělské policii, katalánská policie hlásí 43 poškozených aut.

Demonstrace desetitisíců Katalánců byly během týdne přes den většinou poklidné, ale blokovaly na řadě míst regionu silnice i dálnice. V pátek ochromily dopravu v Barceloně, když tam z několika katalánských měst dorazily pochody statisíců lidí.

Podle policie se v pátek vpodvečer v Barceloně sešlo na 525 tisíc lidí, podle organizátorů jich bylo tři čtvrtě milionu.

Protesty mohou ovlivnit parlamentní volby

Manifestací se neúčastnili jen zastánci nezávislosti Katalánska, ale i lidé, kteří považují za nepřiměřené tresty pro devět katalánských politiků (regionálních exministrů, aktivistů a pro bývalou šéfku regionálního parlamentu).

Ti dostali devět až 13 let vězení kvůli referendu o nezávislosti z roku 2017, které předchozí katalánská vláda uspořádala navzdory varování bývalé španělské vlády i soudu, že takové hlasování je neústavní.

Situace v Katalánsku může ovlivnit i výsledky dalších předčasných parlamentních voleb, které se ve Španělsku konají 10. listopadu. Jak napsal deník La Vanguardia, panují zejména obavy z nárůstu preferencí ultrapravicové strany Vox.