Běžence z lodi u Malty si rozdělí některé země EU. Posádka čekala u pobřeží víc než týden

3 minuty
Reportáž: Běžence z lodi u Malty si rozdělí některé země EU
Zdroj: ČT24

Více než šedesátku migrantů, které na začátku dubna zachránila loď u libyjského pobřeží, přijme kromě Francie a Německa také Portugalsko a Lucembursko. Oznámily to maltské úřady. Plavidlu německé neziskové organizace Sea-Eye, které už více než týden čeká u maltského pobřeží, však Malta zakotvit ve svém přístavu nepovolí. Běžence na pevninu přepraví maltské lodě, odtud později poputují do hostitelských zemí.

„Nejmenší člen Evropské unie se opět stal terčem zbytečného nátlaku, aby řešil případ, za který ani nenesl odpovědnost a který ani nebyl v jeho kompetenci,“ uvedla ve svém prohlášení maltská vláda.

Na palubě lodi Alan Kurdi, která nese jméno po utonulém syrském chlapci, se momentálně nachází 62 zachráněných migrantů, včetně žen a dětí a sedmnácti členů posádky. Zakotvit ve svých přístavech plavidlu zakázala kromě Malty také Itálie a Libye. Valleta uvedla, že nemůže otevřít své přístavy humanitárním záchranným lodím, protože jejich aktivita pobízí převaděče běženců.

Maltská média tento týden informovala, že se situace na lodi stále zhoršuje a posádce dochází potraviny i pitná voda. Maltské námořnictvo muselo evakuovat těhotnou mladou ženu ve vážném zdravotním stavu a kapitán lodi informoval také o tom, že migranti nemají žádné náhradní oblečení a hygienické podmínky začínají být kritické.

Berlín i Paříž už v pátek oznámily, že jsou ochotny přijmout část běženců na palubě lodi. Do Německa by mělo poputovat 22 migrantů, do Francie dalších 20 zachráněných.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který reprezentuje krajně pravicový proud a dlouhodobě vystupuje proti masové migraci, už dříve opakovaně nepovolil záchranným lodím vplout do italských přístavů. Podle deníku The Guardian se tím pokouší vyvinout nátlak na ostatní země Evropy, aby přijímaly více žadatelů o azyl.

Salvini v sobotu dohodu o přijetí migrantů ve čtyřech unijních zemích dle očekávání ocenil. Maltskou vládu pak pochválil za to, že „postupuje správně, když odmítá nebezpečný a nepřiměřený nátlak vyvíjený nevládními organizacemi“. Odkazoval tak na pobídky Sea-Eye, která opakovaně vyzvala maltského premiéra Josepha Muscata, aby plavidlu neprodleně otevřel přístav.

Evropská unie koncem března oznámila přerušení pravidelných hlídek ve vodách Středozemního moře, informoval list The Guardian. Důvodem byla výhrůžka italské vlády, která avizovala veto celé operace „Sophia“. Tu Unie zahájila v roce 2015 po úmrtí téměř čtyř tisíc běženců, kteří se pokoušeli doplout k evropským břehům. EU do operace nasadila dvě plavidla, pět letadel a helikoptéry, které doposud zachránily život tisícům uprchlíků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 10 mminutami

Dohoda o nerostech s Ukrajinou je jasný vzkaz Rusku, zní z USA

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek. Moskva se zatím k dohodě nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 36 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Výbuchy byly slyšet také ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
06:16Aktualizovánopřed 51 mminutami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 11 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 14 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...