Bělorusové opět protestovali, kvůli ztížení policejních zásahů v menších skupinách. Zadržených je přes sto

Tisíce lidí znovu demonstrovaly v ulicích běloruských měst a požadovaly odstoupení autoritářského režimu Alexandra Lukašenka, uvedla agentura AFP. Policie v Minsku podle ruské soukromé agentury Interfax potvrdila, že zadržela více než stovku osob. Nevládní organizace pro ochranu lidských práv Vjasna uvedla zatím jména 122 zadržených, převážně v Minsku, ale i v dalších devíti městech a obcích.

Demonstranti v metropoli byli podle ruské státní agentury TASS schopni vytvořit v jednotlivých čtvrtích Minska průvody čítající vždy několik desítek lidí, v některých případech až několik stovek. Pořádkové síly se snažily zabránit protestujícím v přesunech, demonstranty rozháněly a zadržovaly.

Decentralizace protestů, jejichž účastníci žádají Lukašenkovo odstoupení, propuštění politických vězňů a uspořádání svobodných voleb, má ztížit zásahy proti demonstrantům. Pořádkové síly byly podle zpravodaje agentury AFP soustředěny v Minsku ve značném množství a policisté hlídkovali v ulicích se psy a vodními děly.

Šestašedesátiletý Lukašenko, který vládne zemi již od roku 1994, čelí bezprecedentnímu odporu. V Bělorusku pokračují masové demonstrace od prezidentských voleb z 9. srpna, jejichž vítězem úřady opět prohlásily Lukašenka. Opozice odmítá tento výsledek jako zfalšovaný a za vítězku považuje hlavní Lukašenkovu soupeřku Svjatlanu Cichanouskou.

Oficiální výsledek voleb odmítla uznat také Evropská unie, která uvalila sankce na Lukašenka a další představitele režimu, pokládané za zodpovědné za falšování voleb a porušování lidských práv při brutálních zásazích proti demonstrantům. Největší demonstrace proti režimu se pravidelně konají právě o nedělích.

Cichanouská: Každá nová demonstrace brání režimu lhát

Lukašenko, který se těší podpoře Ruska, odstoupit odmítá, stejně jako jakékoli ústupky či dialog s opozicí. Od začátku protestů bylo zadrženo již více než třicet tisíc lidí, připomněla agentura Reuters.

„Každá nová demonstrace brání režimu lhát, že protesty skončily,“ zdůraznila v nedělním poselství opoziční vůdkyně Cichanouská, která se po volbách uchýlila do exilu. 

Cichanouská tento týden ve středu při přebírání Sacharovovy ceny udělované Evropským parlamentem vyzvala Evropskou unii, aby odvážněji podporovala boj za demokracii a lidská práva v Bělorusku. Zástupci unijních zemí se ve stejný den shodli na rozšíření běloruského sankčního seznamu o prvních sedm institucí či firem.