Amerických Indů přibývá, mohou zamíchat výsledky voleb

4 minuty
Horizont ČT24: Indická diaspora ve Spojených státech může ovlivnit prezidentské volby
Zdroj: ČT24

Indická komunita ve Spojených státech se za posledních dvacet let několikanásobně rozrostla. Diasporu, která žije mimo nejlidnatější zemi světa, v New Yorku navštívil indický premiér Nárendra Módí. Jde o jednu ze skupin, která by podle analytiků mohla ovlivnit výsledky hlasování v listopadových prezidentských volbách v USA. Indický původ nahrává demokratické kandidátce Kamale Harrisové. Část amerických Indů ale podporuje naopak republikánské návrhy, včetně snižování daní.

Vedle Harrisové přiznávají indický původ třeba manželka republikánského kandidáta na viceprezidenta J. D. Vance Usa Vanceová. Vedle ní se pak k původu přihlásilo i pět kongresmanů a na čtyřicet zákonodárců v jednotlivých federálních státech. Podle médií jde o důkaz, že politická moc Američanů s indickými kořeny v zemi „nezadržitelně roste“.

V současnosti jde o nejpočetnější skupinu v USA původem z Asie. K indickému původu se hlásí na 4,5 milionu Američanů. K listopadovým volbám by jich mohlo dorazit přes milion. „Většina indických Američanů jsou stále voliči demokratů,“ přiblížil Karthick Ramakrishnan z organizace Asian & Pacific Islander American Vote.

Setkání indo-americké komunity v New Yorku
Zdroj: Reuters/Jeenah Moon

Podle něj stojí tato skupina lidí za Harrisovou například v otázkách kolem problematiky životního prostředí, držení zbraní či zdravotní péče.

To dokazuje i červencový průzkum, ve kterém si Kamala Harrisová mezi americkými Indy udržovala před Donaldem Trumpem jasný náskok. Anketa navíc proběhla ještě před odstoupením současného šéfa Bílého domu Joea Bidena z kampaně.

„Pokud někdo pochází z vaší komunity, může to voličské základně dodat energii,“ pokračoval Ramakrishnan. Stále je však pro voliče důležitější příslušnost ke straně než „společná rasa nebo etnická příslušnost“, tvrdí.

Ekonomicky táhne Trump

Část voličů z této menšiny láká spíše daňová politika republikánského kandidáta Donalda Trumpa, spolu s tím i třeba podpora malých podniků. Oceňují také úzké vztahy někdejšího amerického prezidenta se šéfem indické vlády Módím. Proto se vystoupení premiéra před indickou diasporou v New Yorku věnovala v médiích nemalá pozornost.

Podporu ani jednomu z kandidátů však Módí nevyjádřil. Patnáctitisícovému publiku se ale pochlubil, že současný demokratický prezident ho pozval do svého soukromého sídla v Delawaru, a že se k němu Biden choval prý „velmi vřele“. „To mě dojalo. Je to projev respektu vůči 1,4 miliardě Indů. Je to projev respektu vůči vám,“ prohlásil Módí.

Schůzku s Modím tento týden avizoval i Trump, indická strana však setkání zatím nepotvrdila.

Nejbohatší mezi asijskou komunitou v USA

Indická diaspora v USA se rozrostla hlavně po nástupu nových technologií. Šedesát procent amerických Indů přišlo do Ameriky po roce 2000. V současnosti jde hlavně o skupinu majetných a vzdělaných Američanů.

Američané indického původu tvoří pětinu celkové asijské populace v zemi, vyplývá z průzkumu Pew Research Center. Přibližně dvě třetiny Američanů indického původu (66 procent) jsou přistěhovalci, zatímco 34 procent se už narodilo v USA. Přibližně polovina Američanů indického původu žije pouze ve čtyřech státech – Kalifornie (dvacet procent), Texas (dvanáct procent), New Jersey (devět procent) a New York (sedm procent).

Medián příjmů indoamerických domácností činil v roce 2022 zhruba 145 tisíc dolarů (zhruba 3,27 milionu korun). To je více než mediánový příjem domácností asijských Američanů celkově – zhruba sto tisíc dolarů (přibližně 2,23 milionu korun) za stejné období.

Většina dospělých Indů v USA podle průzkumu tvrdí, že by se do Indie nepřestěhovala. Myslí si to přibližně dvě třetiny (65 procent), zatímco 33 procent tvrdí, že by se tam přestěhovali. Mezi těmi, kteří by se do Indie přestěhovali, přibližně polovina (52 procent) uvádí, že hlavním důvodem, proč by tak učinili, je být blíže rodině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 46 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 58 mminutami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 1 hhodinou

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 1 hhodinou

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 2 hhodinami

Trump oznámil dvacetiprocentní cla na zboží z EU

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších čtrnáct se zranilo, informují úřady. Po útoku podle nich vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelští extremisté podpalovali domy ve vesnici na Západním břehu

Na Západním břehu Jordánu v noci na středu napadla padesátičlenná skupina izraelských osadníků palestinskou vesnici Dúma. Extremisté ničili a podpalovali domy a auta. V Gaze pak Jeruzalém rozšiřuje svou obnovenou ofenzivu, izraelská armáda tam podle zdrojů teroristického hnutí Hamás zabila šedesát lidí.
před 9 hhodinami
Načítání...