Amerických Indů přibývá, mohou zamíchat výsledky voleb

4 minuty
Horizont ČT24: Indická diaspora ve Spojených státech může ovlivnit prezidentské volby
Zdroj: ČT24

Indická komunita ve Spojených státech se za posledních dvacet let několikanásobně rozrostla. Diasporu, která žije mimo nejlidnatější zemi světa, v New Yorku navštívil indický premiér Nárendra Módí. Jde o jednu ze skupin, která by podle analytiků mohla ovlivnit výsledky hlasování v listopadových prezidentských volbách v USA. Indický původ nahrává demokratické kandidátce Kamale Harrisové. Část amerických Indů ale podporuje naopak republikánské návrhy, včetně snižování daní.

Vedle Harrisové přiznávají indický původ třeba manželka republikánského kandidáta na viceprezidenta J. D. Vance Usa Vanceová. Vedle ní se pak k původu přihlásilo i pět kongresmanů a na čtyřicet zákonodárců v jednotlivých federálních státech. Podle médií jde o důkaz, že politická moc Američanů s indickými kořeny v zemi „nezadržitelně roste“.

V současnosti jde o nejpočetnější skupinu v USA původem z Asie. K indickému původu se hlásí na 4,5 milionu Američanů. K listopadovým volbám by jich mohlo dorazit přes milion. „Většina indických Američanů jsou stále voliči demokratů,“ přiblížil Karthick Ramakrishnan z organizace Asian & Pacific Islander American Vote.

Setkání indo-americké komunity v New Yorku
Zdroj: Reuters/Jeenah Moon

Podle něj stojí tato skupina lidí za Harrisovou například v otázkách kolem problematiky životního prostředí, držení zbraní či zdravotní péče.

To dokazuje i červencový průzkum, ve kterém si Kamala Harrisová mezi americkými Indy udržovala před Donaldem Trumpem jasný náskok. Anketa navíc proběhla ještě před odstoupením současného šéfa Bílého domu Joea Bidena z kampaně.

„Pokud někdo pochází z vaší komunity, může to voličské základně dodat energii,“ pokračoval Ramakrishnan. Stále je však pro voliče důležitější příslušnost ke straně než „společná rasa nebo etnická příslušnost“, tvrdí.

Ekonomicky táhne Trump

Část voličů z této menšiny láká spíše daňová politika republikánského kandidáta Donalda Trumpa, spolu s tím i třeba podpora malých podniků. Oceňují také úzké vztahy někdejšího amerického prezidenta se šéfem indické vlády Módím. Proto se vystoupení premiéra před indickou diasporou v New Yorku věnovala v médiích nemalá pozornost.

Podporu ani jednomu z kandidátů však Módí nevyjádřil. Patnáctitisícovému publiku se ale pochlubil, že současný demokratický prezident ho pozval do svého soukromého sídla v Delawaru, a že se k němu Biden choval prý „velmi vřele“. „To mě dojalo. Je to projev respektu vůči 1,4 miliardě Indů. Je to projev respektu vůči vám,“ prohlásil Módí.

Schůzku s Modím tento týden avizoval i Trump, indická strana však setkání zatím nepotvrdila.

Nejbohatší mezi asijskou komunitou v USA

Indická diaspora v USA se rozrostla hlavně po nástupu nových technologií. Šedesát procent amerických Indů přišlo do Ameriky po roce 2000. V současnosti jde hlavně o skupinu majetných a vzdělaných Američanů.

Američané indického původu tvoří pětinu celkové asijské populace v zemi, vyplývá z průzkumu Pew Research Center. Přibližně dvě třetiny Američanů indického původu (66 procent) jsou přistěhovalci, zatímco 34 procent se už narodilo v USA. Přibližně polovina Američanů indického původu žije pouze ve čtyřech státech – Kalifornie (dvacet procent), Texas (dvanáct procent), New Jersey (devět procent) a New York (sedm procent).

Medián příjmů indoamerických domácností činil v roce 2022 zhruba 145 tisíc dolarů (zhruba 3,27 milionu korun). To je více než mediánový příjem domácností asijských Američanů celkově – zhruba sto tisíc dolarů (přibližně 2,23 milionu korun) za stejné období.

Většina dospělých Indů v USA podle průzkumu tvrdí, že by se do Indie nepřestěhovala. Myslí si to přibližně dvě třetiny (65 procent), zatímco 33 procent tvrdí, že by se tam přestěhovali. Mezi těmi, kteří by se do Indie přestěhovali, přibližně polovina (52 procent) uvádí, že hlavním důvodem, proč by tak učinili, je být blíže rodině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 4 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů, většina z nich však v současné době již neplatí, píše BBC.
02:26Aktualizovánopřed 10 mminutami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 26 mminutami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 30 mminutami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 58 mminutami

Portugalská krajní pravice se stala druhou nejsilnější parlamentní stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kvůli on-line vydírání spáchal chlapec sebevraždu, jeho rodiče teď šíří osvětu

Rodiče britského teenagera, který spáchal sebevraždu poté, co se stal terčem vydírání, objíždějí školy po celém světě, aby varovali před nebezpečími, která on-line svět dětem přináší. Jejich syn se stal obětí vydírání na takzvaném dark webu. Během hraní on-line klikl na nabízený odkaz a kvůli příslibu herních kreditů zdarma vyplnil osobní údaje. Obratem mu anonymní útočník začal vyhrožovat a posílat řadu úkolů – včetně sebepoškozování nebo odpírání spánku. Rodiče zesnulého chlapce chtějí podobným tragédiím zabránit. Z reakcí mají pocit, že jejich varování a aktivity zabírají. Osvěta je podle řady odborníků správnou cestou. Navzdory technologickému pokroku se totiž dle nich nedaří přijímat účinnou legislativu.
před 3 hhodinami

Musk opouští Trumpovu administrativu, jeho úřad pokračuje

Miliardář Elon Musk opouští post v exekutivním týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde se věnoval omezování výdajů federálních úřadů, informovala agentura AP s odvoláním na činitele Bílého domu. Sám Musk napsal na své síti X, že děkuje Trumpovi za poskytnutou příležitost s tím, že přichází konec jeho angažmá. Jeho úřad však nekončí, dodal později.
před 4 hhodinami
Načítání...