Amerických Indů přibývá, mohou zamíchat výsledky voleb

4 minuty
Horizont ČT24: Indická diaspora ve Spojených státech může ovlivnit prezidentské volby
Zdroj: ČT24

Indická komunita ve Spojených státech se za posledních dvacet let několikanásobně rozrostla. Diasporu, která žije mimo nejlidnatější zemi světa, v New Yorku navštívil indický premiér Nárendra Módí. Jde o jednu ze skupin, která by podle analytiků mohla ovlivnit výsledky hlasování v listopadových prezidentských volbách v USA. Indický původ nahrává demokratické kandidátce Kamale Harrisové. Část amerických Indů ale podporuje naopak republikánské návrhy, včetně snižování daní.

Vedle Harrisové přiznávají indický původ třeba manželka republikánského kandidáta na viceprezidenta J. D. Vance Usa Vanceová. Vedle ní se pak k původu přihlásilo i pět kongresmanů a na čtyřicet zákonodárců v jednotlivých federálních státech. Podle médií jde o důkaz, že politická moc Američanů s indickými kořeny v zemi „nezadržitelně roste“.

V současnosti jde o nejpočetnější skupinu v USA původem z Asie. K indickému původu se hlásí na 4,5 milionu Američanů. K listopadovým volbám by jich mohlo dorazit přes milion. „Většina indických Američanů jsou stále voliči demokratů,“ přiblížil Karthick Ramakrishnan z organizace Asian & Pacific Islander American Vote.

Setkání indo-americké komunity v New Yorku
Zdroj: Reuters/Jeenah Moon

Podle něj stojí tato skupina lidí za Harrisovou například v otázkách kolem problematiky životního prostředí, držení zbraní či zdravotní péče.

To dokazuje i červencový průzkum, ve kterém si Kamala Harrisová mezi americkými Indy udržovala před Donaldem Trumpem jasný náskok. Anketa navíc proběhla ještě před odstoupením současného šéfa Bílého domu Joea Bidena z kampaně.

„Pokud někdo pochází z vaší komunity, může to voličské základně dodat energii,“ pokračoval Ramakrishnan. Stále je však pro voliče důležitější příslušnost ke straně než „společná rasa nebo etnická příslušnost“, tvrdí.

Ekonomicky táhne Trump

Část voličů z této menšiny láká spíše daňová politika republikánského kandidáta Donalda Trumpa, spolu s tím i třeba podpora malých podniků. Oceňují také úzké vztahy někdejšího amerického prezidenta se šéfem indické vlády Módím. Proto se vystoupení premiéra před indickou diasporou v New Yorku věnovala v médiích nemalá pozornost.

Podporu ani jednomu z kandidátů však Módí nevyjádřil. Patnáctitisícovému publiku se ale pochlubil, že současný demokratický prezident ho pozval do svého soukromého sídla v Delawaru, a že se k němu Biden choval prý „velmi vřele“. „To mě dojalo. Je to projev respektu vůči 1,4 miliardě Indů. Je to projev respektu vůči vám,“ prohlásil Módí.

Schůzku s Modím tento týden avizoval i Trump, indická strana však setkání zatím nepotvrdila.

Nejbohatší mezi asijskou komunitou v USA

Indická diaspora v USA se rozrostla hlavně po nástupu nových technologií. Šedesát procent amerických Indů přišlo do Ameriky po roce 2000. V současnosti jde hlavně o skupinu majetných a vzdělaných Američanů.

Američané indického původu tvoří pětinu celkové asijské populace v zemi, vyplývá z průzkumu Pew Research Center. Přibližně dvě třetiny Američanů indického původu (66 procent) jsou přistěhovalci, zatímco 34 procent se už narodilo v USA. Přibližně polovina Američanů indického původu žije pouze ve čtyřech státech – Kalifornie (dvacet procent), Texas (dvanáct procent), New Jersey (devět procent) a New York (sedm procent).

Medián příjmů indoamerických domácností činil v roce 2022 zhruba 145 tisíc dolarů (zhruba 3,27 milionu korun). To je více než mediánový příjem domácností asijských Američanů celkově – zhruba sto tisíc dolarů (přibližně 2,23 milionu korun) za stejné období.

Většina dospělých Indů v USA podle průzkumu tvrdí, že by se do Indie nepřestěhovala. Myslí si to přibližně dvě třetiny (65 procent), zatímco 33 procent tvrdí, že by se tam přestěhovali. Mezi těmi, kteří by se do Indie přestěhovali, přibližně polovina (52 procent) uvádí, že hlavním důvodem, proč by tak učinili, je být blíže rodině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropští lídři dohodli v Kyjevě příměří, pohrozili sankcemi. Nezastrašíte nás, zní z Moskvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na sobotním setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných, kterého se osobně účastnili kromě Zelenského také zástupci Francie, Británie, Německa a Polska. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) se připojili na dálku. Účastníci schůzky hovořili telefonicky rovněž se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Kreml podle ruských agentur reagoval, že se sankcemi nenechá zastrašit.
07:47Aktualizovánopřed 39 mminutami

Indie a Pákistán se dohodly na okamžitém příměří

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří. V sobotu to potvrdil šéf pákistánské diplomacie Išak Dar i indické ministerstvo zahraničí. Podle Dillí dohoda počítá se zastavením veškeré palby a začala platit ve 13:30 SELČ. Informaci jako první přinesl na své síti Truth Social prezident USA Donald Trump, který uvedl, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.
06:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
před 2 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
10:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putin chce vše, stěžuje si dle WSJ v soukromí Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje v soukromí frustraci, že se mu nedaří zastavovat války. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ), který jako příklad zmínil nedávnou večeři Trumpa s jeho podporovateli. V předvolební kampani Trump sliboval rychle zastavit válku na Ukrajině, což se podle WSJ očividně nepodařilo. Bílý dům však výsledky dosažené novou administrativou během prvních sto dní vlády hájí.
před 4 hhodinami

Sovětská sonda ze 70. let se rozpadla po vstupu do atmosféry

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu kolem osmé hodiny ráno středoevropského času po vstupu do zemské atmosféry, uvedlo Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST). Podle ruské kosmické agentury Roskosmos družice dopadla do Indického oceánu.
před 4 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 7 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 12 hhodinami
Načítání...